Nowoczesne aspekty projektów małych domów parterowych - co warto o nich wiedzieć?

Małe parterowe domy w pierwszej chwili mogą kojarzyć się z formą zabudowy, jaka pojawiała się na polskiej wsi niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej, charakteryzującą się dwuspadowymi dachami krytymi tanią dachówką, blachą lub eternitem. Jednak w czasach obecnych dom parterowy o niedużej powierzchni to budynek nowoczesny, ale jednocześnie atrakcyjny wizualnie. Co ciekawego jest w takich projektach?

Projekty małych domów jednorodzinnych - oblicze nowoczesności

Małe domy charakteryzują się powierzchnią użytkową nieprzekraczającą 130 m2. Takie budynki parterowe to wygodne rozwiązanie zapewniające wygodną komunikację między częścią dzienną a prywatną. Nowoczesne projekty charakteryzują się zazwyczaj minimalistycznym lecz mającym charakter wyglądem, pozbawionym nadmiaru zdobień. Obecnie w planach architektonicznych nie unika się różnorodnych materiałów, wśród których najpopularniejsze to cegła i drewno, a to ostatnie wykorzystywane jest zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i ozdobny.


Bryły małych domów są zazwyczaj zwarte, jednak oparte przy tym na planie prostokąta, choć w wielu nowoczesnych projektach jest to również kształt litery L lub T. Proponowane kolory elewacji zazwyczaj nie są krzykliwe. Dla osób postronnych widoczny z zewnątrz efekt będzie mały, z nierzadkimi w takich projektach dużymi przeszkleniami. Dachy w przypadku projektów małych domów mogą być zarówno płaskie, jak i o ukośnych płaszczyznach.

Technologie wykorzystywane w nowoczesnych małych domach

W małych domach łatwo jest wprowadzić nowoczesne technologie, dzięki którym nieruchomość stanie się energooszczędna lub wręcz pasywna. W niewielkim budynku łatwiej jest wykonać kompletną izolację domu, włączając w to fundamenty, a izolacja prostej zazwyczaj bryły budynku jest łatwiejsza i mniej kosztowna. Jest to dobry początek do stworzenia wygodnego domu energooszczędnego, w którym można zastosować dowolne technologie powalające na późniejsze ograniczenie kosztów użytkowania. Przede wszystkim warto ustawić projektowany budynek odpowiednio do słońca. Należy również unikać dużych przeszkleń, jeśli to tylko możliwe - a gdy już muszą one być, warto je zacienić odpowiednio wykonanymi podcieniami, które będą chroniły przed nadmiarem światła w okresie wiosennym i letnim, a jednocześnie zapewnią dostęp światła w okresie zimowym. Oczywiście wybór technologii związanych z oszczędnością energii jest znaczenie szerszy.


Funkcjonalność - klucz do sukcesu

Funkcjonalność w małym nowoczesnym domu obecnie jest łatwiej osiągnąć niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Bogactwo w wyborze wystroju wnętrz i nietypowych materiałów czy rozwiązań pozwala na wygodne urządzenie się nawet na niewielkim metrażu - który, wybierając projekt, można dopasować do do swoich potrzeb. W małym domu wszędzie jest blisko, łatwiej go ogrzać zimą i sprawniej wykonać wszelkie instalacje. Łatwiejsze jest też sprzątanie takiego obiektu. Brak piętra to też duża zaleta dla osób starszych lub mających inne problemy z poruszaniem się.


W małym nowoczesnym domu parterowym znajduje się wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia nawet kilkuosobowej rodziny. Jeśli interesują cię projekty domów nowoczesnych - domoweklimaty.pl to portal, na który warto zajrzeć.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej