Rośnie poziom rzek. Czy w Tczewie jest bezpiecznie?

Wisła podczas ubiegłorocznej odwilży (fot. tcz.pl)
Tczew - Rośnie poziom rzek. Czy w Tczewie jest bezpiecznie?
Nagły wzrost temperatury sprawił, że sytuacja na polskich rzekach powoli staje się niebezpieczna. Z zapowiedzi wynika, że ich stan będzie rósł. Podnosi się także stan Wisły w okolicach Tczewa. Eksperci przekonują, że na razie nie mamy się czego obawiać. Groźne mogą być jednak lokalne roztopy.

Dzisiaj tuż przed południem poziom Wisły w okolicach naszego miasta wyniósł 554 cm - w ciągu ostatnich godzin kilka centymetrów przybyło, jednak stan ostrzegawczy dla tego odcinka wynosi 700 cm. Poziom rzeki podniósł się również w Grudziądzu, czy Włocławku, gdzie od kilku dni trwa akcja lodołamania, jednak stan alarmowy na Wiśle zanotowano dopiero w Kępie Polskiej, czy Wyszogrodzie.

- Na razie nie dzieje się nic złego - uspokaja Włodzimierz Mroczkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w tczewskim starostwie - Niepokojące może być jednak przedłużające się ocieplenie i topnienie zalegającego śniegu. Rzeki raczej nie wyleją, ale mogą nam grozić podtopienia roztopowe.

Na razie Wisła w okolicach Tczewa spływa spokojnie - dopiero za jakiś czas dotrze do nas kra z Włocławka. Dodajmy, że stan alarmowy dla Tczewa wynosi 820 cm. Podczas ubiegłorocznej majowej powodzi stan rzeki znacznie przekroczył 10 metrów.

Ostrzeżenie

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tczewie przekazuje ostrzeżenie hydrologiczne otrzymane z Biura Prognoz Hydrologicznych w Gdyni:

Nazwa biura: Biuro Prognoz Hydrologicznych Warszawa
Zagrożenie: przekroczenie stanu ostrzegawczego i alarmowego
Stopień zagrożenia: 3 (w skali 3-stopniowej)
Ważność: od godz. 10:00 dnia 12.01.2011 do godz. 10:00 dnia 13.01.2011
Obszar: Dorzecze środkowej i dolnej Wisły (łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie, lubelskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie)
Przebieg: W ciągu najbliższej doby w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły przewiduje się dalszy wzrost i wahania poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Obecne przekroczenia stanów alarmowych będą się utrzymywać.
Skutki: Niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, podtopienia terenów, utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  _gość

  12.01.2011, 12:33

  "Czy w Tczewie jest bezpiecznie?"

  Nie-pod względem działań policji ;D Ale do sedna,tak jest bezpiecznie i nie popadajmy w paranoję ;D

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx0 
 • +2

  xxcxx_gość

  12.01.2011, 13:35

  kolejna powódź

  jak przed rokiem tak i w tym czekają nas kolejne podtopienia, napewno powtórzy się sytuacja z przed roku jeżeli nie będzie jeszcze gorzej :( wszyscy widzą ile śniegu ile deszczu więc jak nie ma się podnosić stan rzek z którymi po ostatnich powodziach nikt nic nie robił NIESTETY podejrzewam ,że marzec ,kwiecień zaczną się zmagania niżej mieszkających ludzi z wodą i znowu akcje rękaw i worki z piaskiem

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx7 
 • +9

  pampałimpa_gość

  12.01.2011, 13:49

  Przez okres 2 lat piłem codziennie litr wody z Wisły. Mam teraz wspaniałe białe zęby, potężny triceps i gęste włosy jak cholera. Moja żona urodziła mi syna, gdy przyszedł na świat ważył 47 kilo i jest okazem zdrowia!!! Ogólnie poprawiła mi się nawijka, mam takie flow, że 2Pac to przy mnie trabant. Wkrótce nagrywam płytę na bitach timbalanda. Pozdrawiam wszystkich smakoszy wody wiślańskiej.

  Odpowiedz
  IP: 89.174.xx8.xx4 
 • +1

  _gość

  12.01.2011, 15:15

  Jak co roku gdy śnieg się topi w rzekach wody przybywa.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +2

  q_gość

  13.01.2011, 14:10

  ojej ! znów zaskoczenie

  o kurczę jak to możliwe? najpierw spadł śnieg a teraz topnieje? przecież nikt się tego nie spodziewał... a na serio to przecież jedna wielka paranoja że nasze władze co roku są zaskoczone czy to opadami śniegu, czy roztopami. nawet dzieci wiedzą że zimą spadnie śnieg a jak będzie cieplej to stopnieje. ludzie co z wami? siedzicie sobie na stołkach, planujecie kolejne wakacje zamiast pracować. dlaczego nikt nie wpadł na to, żeby zrobić coś przed faktem a nie po. i znów rząd nie zrobi nic albo minimum a na powodzian będzie zbierał Owsiak. nie ma to jak WOŚP załata każdą dziurę w budżecie i urzędasy będą mogli dalej robić swoje -czyli kawka i plotki bo po co się starać

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx5.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia