Przebadali tczewską młodzież - przygodę z narkotykami zaczynają w wieku 14 lat

Dopalacze (fot. tcz.pl)
Przebadali tczewską młodzież - przygodę z narkotykami zaczynają w wieku 14 lat
Blisko 1000 uczniów z tczewskich szkół wypowiedziało się na temat spożywania i dostępu do substancji psychoaktywnych.

Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła wśród tczewskiej młodzieży ankietę dotyczącą substancji psychoaktywnych. W badaniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych (klasy V i VI), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a więc dzieci i młodzież w wieku 11-19 lat.

- Jak wynika z przeprowadzonego badania, bardzo ważnym momentem w życiu młodych ludzi jest przejście z gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej - tłumaczy Aleksandra Hotowy, socjolog opracowująca ankiety. - W tym wieku najczęściej dochodzi do inicjacji alkoholowej oraz narkotykowej. W klasach szkół podstawowych deklarowane spożywanie alkoholu ma charakter sporadyczny i najczęściej odbywa się pod kontrolą rodziców (często bywa to przysłowiowa lampka szampana). Wyniki badań zaprezentowane w niniejszym raporcie nie odbiegają od średniej ogólnopolskiej i nakładają się na tendencje ogólnokrajowe. Warto zatem śledzić te trendy i wdrażać nowe rzeczy do lokalnego systemu profilaktyki. Ważne staje się i należy nadal je kontynuować uwrażliwienie rodziców na pracę wychowawczą z dzieckiem. Nie możemy zapominać, że rodzina przekazuje dziecku wzorce i uczy schematów zachowania.

Jak dodaje Elżbieta Urbanowska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w Tczewie prowadzonych jest wiele programów profilaktycznych adresowanych do dzieci, młodzieży i rodziców - specjalne lekcje, spektakle, spotkania z pedagogami i wiele innych. Wszystkie one będą kontynuowane. Duży nacisk położony będzie na przekazanie informacji rodzicom, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę, na jakie zagrożenia narażone są ich dzieci..


WYNIKI RAPORTU

Szkoła Podstawowa:

Dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych stanowiły 31% z ogółu badanych osób. Z tej grupy 10% zadeklarowało, że w okresie miesiąca przed wykonaniem badania piło alkohol. Pozostały odsetek zadeklarował, że nigdy w życiu nie spożywał alkoholu. W przypadku dzieci ze szkół podstawowych spożywanie alkoholu ograniczało się raczej do piwa. Pierwszą porcję alkoholu dzieci zazwyczaj wypijają w domu rodzinnym, często w obecności rodziców. Na ogół ten eksperyment na wiele lat zaspokaja ich ciekawość. Kolejny raz dziecko sięga po alkohol pod presją rówieśników.
Z badania wynika również, że picie alkoholu w tej grupie miało charakter okazjonalny i nie wiązało się w żaden sposób z upiciem się. Picie alkoholu przez dorosłych zdaniem badanych dzieci wiążę się z próbami łagodzenia stresu.

Dzieci ze szkól podstawowych mają znajomość substancji psychoaktywnych obecnych na rynku. Znają nazwy narkotyków i dopalaczy - wynika to z bardzo szerokiego dostępu do informacji płynących z telewizji czy Internetu. Znajomość nazw substancji nie przekłada się na spożywanie tych substancji. Należy podkreślić, że wśród dzieci ze szkól podstawowych, które wzięły udział w badaniu jedynie 5% zadeklarowało zażycie marihuany lub amfetaminy. Sięganie po narkotyki powodowane jest ciekawością a ich najczęstszym źródłem jest starsze rodzeństwo.

Wśród osób badanych w szkołach podstawowych odnotowano bardzo dobrą znajomość nazw dopalaczy ale podobnie jak w narkotykach nie przekłada się to na stopień zażywania tych substancji. Dzieci z podstawówek biorące udział w badaniu nigdy nie zażywały dopalaczy. Doniesienia medialne upowszechniły nazwy niektórych substancji stąd są one znane ze słyszenia dzieciom i młodzieży.

Gimnazjum

W grupie gimnazjalistów objętych badaniem do spożywania alkoholu ogółem przyznało się 60% badanych. Przy czym 40% piło w okresie 30 dni przed badaniem. Największą popularnością cieszy się wśród młodzieży gimnazjalnej piwo. Do najpopularniejszych miejsc picia alkoholu należą mieszkania znajomych i przyjaciół pod nieobecność dorosłych lub inne miejsca np. garaż czy ogródek działkowy. Spożywanie alkoholu wśród gimnazjalistów najczęściej wynika z presji rówieśników. Dla większości badanych druga lub trzecia klasa gimnazjum to czas inicjacji alkoholowej. Podobnie jak wśród dzieci z podstawówki objętych badaniem tak samo i w tej grupie wiekowej najpopularniejszy jest pogląd, że ludzie najczęściej piją alkohol dla złagodzenia stresu, ale tu dla odmiany po raz pierwszy pojawiają się dość licznie odpowiedzi, że wynika to również z wpływu otoczenia - uważa tak co piąty badany z grupy gimnazjalnej.

Gimnazjaliści doskonale orientują się w występujących na rynku substancjach psychoaktywnych. Najbardziej znane są marihuana - 87% badanych wskazało, że zna nazwę tego narkotyku oraz amfetamina znana 73,3% badanych gimnazjalistów. Jeśli chodzi o rzeczywiste, deklarowane przez młodzież gimnazjalną zażywanie narkotyków to ma ono charakter sporadyczny. W klasach gimnazjalnych w okresie 30 dni przed badaniem jedynie 6% zadeklarowało zażywanie marihuany lub haszyszu i taki sam odsetek deklarował zażywanie amfetaminy. Jak wynika z deklaracji badanych osób, źródłem pozyskania narkotyków najczęściej są koledzy.

Amfetamina jako substancja stymulująca mózg do zapamiętywania jest szczególnie niebezpieczna jako narkotyk wykorzystywany do nauki. Wzrost liczby spożycia amfetaminy widać wśród młodzieży ponadgimnazjalnej. Najpopularniejszym narkotykiem pierwszego kontaktu pozostaje marihuana i haszysz.

Najczęstszy wiek inicjacji narkotykowej to wśród gimnazjalistów 14-16 lat analogicznie jak w przypadku alkoholu.

Głównym powodem sięgania po narkotyki jest zdaniem tych badanych gimnazjalistów, którzy mieli za sobą inicjację narkotykową była ciekawość. Ponadto młodzież szuka w narkotykach drogi do oderwania się od problemów. Ponadto całkiem prozaicznie część z tej grupy sięgnęła po narkotyk z ciekawości.

73,3% badanych gimnazjalistów z dopalaczy znała „Mocarza”, co czwarty badany gimnazjalista znał dopalacz o nazwie „Tajfun” a dla co piątej badanej w klasach gimnazjalnej osoby znane były również „Kosiarz”, „Green Powder” czy „Armagedon”. Dobra znajomość nazw dopalaczy wiąże się z szeroką dyskusją na temat zagrożenia jakie niesie spożywanie tych substancji oraz podawane w mediach informacje o bardzo częstych zgonach po zażyciu poszczególnych substancji.

Na 12 miesięcy przed badaniem jedynie 6,6% badanych gimnazjalistów deklarowało zażycie dopalacza.

Szkoły ponadgimnazjalne

W tej grupie badanych 87% piło alkohol. Przy czy w okresie 30 dni przed badaniem piło 56,5% badanych. Do najpopularniejszych substancji alkoholowych pitych przez młodzież należy piwo, piło je 82% z wszystkich osób, które deklarowały spożycie alkoholu. Tu pojawia się również wódka i inne alkohole wysoko procentowe - do ich spożywania w ankiecie przyznało się 7,5% badanych. Alkohole wysokoprocentowe pite są głownie na tzw. osiemnastkach. Najpopularniejsze piwo najczęściej pite jest w ilości 0,5-1 litra. Połowa badanych deklarująca picie alkoholu jako miejsce ostatniego picia wskazała dom kogoś ze znajomych. W tej grupie wiekowej po raz pierwszy pojawia się bardzo silne upicie i picie w sposób niekontrolowany. Bardzo często wiąże się to z osiągnięciem przez młodzież pełnoletniości i chęcią szybkiego poczucia się dorosłym.

52,5 % objętych badaniem uczniów szkól ponadgimnazjalnych, którzy zadeklarowali picie alkoholu podało jako wiek inicjacji alkoholowej 14-16 lat czyli także i w tej grupie potwierdza się fakt, że pierwszy kontakt z alkoholem następuje najczęściej w ostatniej klasie gimnazjum. Co czwarta osoba badana wskazał, że pierwszy raz piła alkohol w wieku 12-13 lat czyli na pograniczu szkoły podstawowej a gimnazjum.

27% badanych uczniów uznało, że picie alkoholu przez dorosłych wynika z wpływu otoczenia, tyle samo uznało, że alkohol łagodzi stres. Warto zawrócić uwagę na powtarzalność tych przekonań w każdej grupie wiekowej i kłaść szczególny nacisk na niwelowanie stereotypów w programie profilaktycznym skierowanym do dzieci i młodzieży.

W okresie ostatniego miesiąca do zażywania marihuany przyznało się 17% a amfetaminy 6,5%
z ogółu badanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Narkotykiem inicjującym jest marihuana najczęściej pozyskiwana od kolegów a dominuje w zakresie pierwszego zażycia podobnie jak u gimnazjalistów ciekawość. Blisko 20% z ogółu badanych w tej grupie wiekowej zadeklarowało, że pierwszy raz sięgnęli po narkotyk w wieku 14-16 lat czyli na pograniczu szkół.

6,5% biorących udział w badaniu zadeklarowało, że w okresie ostatnich 12 miesięcy zażywało „Mocarza”, 2% „Kosiarza”, „Koko” oraz inne dopalacze nie wymienione w kafeterii. Po dopalacze młodzież sięga głownie z ciekawości. Niestety reklamę tym substancjom zrobiły doniesienia medialne i chociaż nie ma dopalaczy w oficjalnym obiegu to można je np. bez problemu kupić przez Internet.

(informacja przekazana przez Gminną Komisję Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Tczewie)

Źródło - www.wrotatczewa.pl .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • Piter_gość

    28.01.2016, 12:23

    Zalegalizować

    Zakazany owoc smakuje lepiej.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx6 
  • _gość

    28.01.2016, 13:24

    Taaa i zacznijmy liberalizować prawo dot posiadania dragów. Bedzię ODLOTOWO

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx8 
  • _gość

    29.01.2016, 08:01

    ze statystyk krajów "liberalizujących" politykę narkotykową nie wynika wzrost spożycia. Spadają natomiast statystki popełnianych przestępstw. Odsyłam do raportów ze stanów Kolorado i Waszyngton. W Portugalii natomiast jest spadek osób uzależnionych od tzw. narkotyków twardych (heroina, krak itp.). A my mamy najsurowsze prawo w Unii a jesteśmy w czołówce krajów z naćpaną młodzieżą. Czaisz to????

    Cytuj
    IP: 78.31.xx6.xx0 
  • cvb_gość

    28.01.2016, 15:38

    cvb

    Piwo powinno być dozwolone od szkoły średniej a wódka od 21 lat

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx0.xx4 
  • januszpawlacz_gość

    28.01.2016, 17:02

    odp

    Przepraszam bardzo, wódka to inny alkohol niż piwo? I tym i tym młodzi mogą zrobić z siebie szmaty

    Cytuj
    IP: 94.254.xx2.xx1 

    Ktoś _gość

    28.01.2016, 18:12

    A wypowiadanie się na tcz.pl od 30 lat.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx9.xx8 
  • eldo

    28.01.2016, 23:06

    Nie wierze w to co czytam. XD Kto normalny sie przyznaje do brania narkotyków?

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.