To będzie wielki zlot! Brać Sienkiewiczowska w Tczewie

(fot. mat. prasowe)
To będzie wielki zlot! Brać Sienkiewiczowska w Tczewie
Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie jest organizatorem i gospodarzem XXVI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, który odbędzie się w dniach 8-9-10 czerwca 2018 roku w Tczewie. Jest to wydarzenie bezprecedensowe w skali miasta i regionu. Udział w Zlocie zadeklarowało 50 szkół z całej Polski, noszących imię tego wielkiego pisarza, w tym ponad 200 uczestników, uczniów i nauczycieli.

Historia organizacji Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był ś.p. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej,
w powiecie Łukowskim na Podlasiu. Pierwszy Zlot odbył się właśnie w Woli Okrzejskiej, miejscu, gdzie w 1846 r. urodził się nasz wielki Polak, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych latach Zloty Braci Sienkiewiczowskiej odbywały się w różnych miejscach Polski. Możliwość organizacji XXVI Zlotu w Tczewie, o którą od kilku lat zabiegała dyrekcja i społeczność ZSBiO, to wielkie wyróżnienie dla miasta i powiatu. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Senator RP - Antoni Szymański, Starosta Tczewski - Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Tczewa - Mirosław Pobłocki, a także Starosta Łukowski - Janusz Tadeusz Kozioł i obecny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Maciej Cybulski. Honorowymi gośćmi Zlotu będą przedstawiciele rodziny - potomkowie pisarza oraz przedstawiciele polskiej kultury.

Tegoroczny Zlot rozpocznie się w piątek 8 czerwca uroczystym przemarszem uczestników ulicami Tczewa, z siedziby ZSBiO przy ul. Bałdowskiej 19 do CKiS przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie barwny korowód zostanie oficjalnie powitany przez przedstawicieli miasta i powiatu. Następnie o godz. 16.00 w CKiS rozpocznie się uroczysta Gala Inaugurująca tegoroczny Zlot. W trakcie Gali zostaną przedstawieni laureaci konkursów - plastycznego i literackiego - ogłoszonych w ramach XXVI Zlotu. Uroczystość uświetnią wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów ZSBiO w Tczewie.

W sobotę 9 czerwca uczestnicy Zlotu zwiedzą Starówkę Gdańska, a następnie popłyną statkiem do Gdyni, gdzie zwiedzą miasto i port. Wieczorem na terenie ZSBiO w Tczewie odbędzie się piknik, uświetniony występem Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej "Apis", czyli Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpi także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu przyszłorocznym organizatorom, wskazanym przez dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W niedzielę 10 czerwca o godz. 9.30 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ś.p. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu, do udziału w której zapraszamy mieszkańców Tczewa.

W tym dniu także Zlotowicze będą mieli możliwość obejrzenia wystawy "20 lat wolności. Tczew 1919-1939" w Fabryce Sztuk oraz zwiedzenia naszego miasta z przewodnikiem.

-
Goszczenie Braci Sienkiewiczowskiej w Tczewie to wielki zaszczyt i wyróżnienie, ale także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Mamy nadzieję dobrze sprostać temu zadaniu, także dzięki specyfice naszej szkoły, kształcącej m.in. techników logistyki. Organizacja XXVI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich doskonale wpisuje się również w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie szkoły w Polsce, mające tak znakomitego patrona jak H. Sienkiewicz, wychowują młodzież w duchu patriotyzmu, poszanowania dla tradycji narodowych, kultywują pamięć o dniach chwały oręża i państwowości polskiej, krzewią wartości moralne, o które wielokrotnie upominał się Sienkiewicz, propagują twórczość literacką oraz działalność społeczno-polityczną tego wielkiego Polaka. Jako motto spotkania Braci Sienkiewiczowskiej w 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, niech posłużą słowa innego polskiego pisarza-patrioty - Stefana Żeromskiego, który o twórczości Sienkiewicza powiedział: "Jest wielką pieśnią naszej przeszłości, jest zbiornikiem treści egzystencji naszej politycznej, jest fotografią ducha narodowego nie w danej epoce, lecz w ciągu całego istnienia." - tłumaczy Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców oraz uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • Observeur_gość

    05.06.2018, 12:23

    Zaprosicie tez wnuczka wieszcza? Tego od "kamieni kupa" ? Jak mawiał inny wieszcz : Polskosc to nienormalnosc.

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx9.xx4 
  • kinia_gość_gość

    05.06.2018, 12:52

    Nie jeden pies wabi się burek.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.