Patriotycznie i przy szachach - świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Patriotycznie i przy szachach - świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

zobacz galerię zdjęć: 3
Za nami obchody związane z 219-tą rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chociaż pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, to na skwerze przy wieży ciśnień pojawiło się wiele osób. Wszystko po to, by podkreślić, że to właśnie Polska jako pierwszy kraj w Europie przyjęła ustawę zasadniczą. Organizatorem poniedziałkowych uroczystości było tczewskie starostwo.

W uroczystościach udział wzięli m. in. tczewscy posłowie - Jan Kulas i Kazimierz Smoliński, prezydent Tczewa Zenon Odya, starosta Witold Sosnowski, kapłani, radni miejscy i powiatowi, służby mundurowe, przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy miasta. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Po niej wszyscy uczestnicy obchodów święta narodowego, pod przewodnictwem pocztów sztandarowych urzędów, służb mundurowych i szkół wyruszyli w pochodzie ulicami Tczewa na Skwer Konstytucji 3 Maja, aby tam złożyć hołd i wiązanki, tym którzy za Ojczyznę oddali życie.

- Dzisiaj mija 219 lat od dnia, który zapisał się jako jeden z najważniejszych i najchlubniejszych rozdziałów w dziejach Polski. Trzeciego maja 1791 roku nasi przodkowie podjęli ambitną i bezprecedensową próbę dogłębnej reformy państwa. Uchwalenie Konstytucji przez Sejm Wielki było aktem przełomowym, zarówno w sensie politycznym, jak i moralnym. - mówił pod pomnikiem starosta, Witold Sosnowski.

Z kolei prezydent Zenon Odya przypominał o wydarzeniach, które miały miejsce niespełna miesiąc temu, kiedy w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęła para prezydencka z gronem najwybitniejszych osób kraju.

- Ci ludzie polecieli oddać hołd pomordowanym i dać świadectwo prawdzie o Katyniu. Dlatego pamiętajmy o nich i ich pracy na rzecz Ojczyzny. - podkreślał.

W ramach majowych uroczystości starostwo zapewniło małym tczewianom możliwość przejażdżki kolejką retro po Tczewie. Pozostałe imprezy towarzyszące obchodom święta 3 maja zostały z powodu złych warunków atmosferycznych odwołane.

Obchody święta narodowego w szczególny sposób uczcili również tczewscy szachiści. Już po raz kolejny Uczniowski Klub Sportowy "Centrum" w Tczewie, Starostwo Powiatowe oraz Centrum Kultury i Sztuki w ramach obchodów święta 3 Maja, zorganizowało turniej szachowy o puchar Starosty Tczewskiego. Rozgrywki odbyły się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W zawodach uczestniczyło 69 zawodników. Turniej miał bardzo wysoką rangę - gościliśmy trzech arcymistrzów (najwyższy tytuł szachowy): Roberta Kempińskiego, Aleksandra Miśtę oraz Krzysztofa Jakubowskiego. Warto wspomnieć, że Robert Kempiński jest wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i świata - reprezentował Polskę na kilku olimpiadach szachowych. Jest zawodnikiem klasy mistrzowskiej i czołowym szachistą Polski. W tym roku udało się również zgromadzić zawodników zagranicznych. Sklasyfikowano trzy federacje szachowe: polską, ukraińską i azerbejdżańską. Rozgrywkom przyglądali się m. in. posłowie Kazimierz Smoliński oraz Jan Kulas. W trakcie turnieju przybył również europoseł Tadeusz Cymański, który jest zapalonym szachistą - zdarzyło mu się "ograć" w "symultanie" mistrza świata Anatolija Karpowa. Po zakończeniu turnieju, a przed rozdaniem nagród rozegrana została partia pokazowa pomiędzy Tadeuszem Cymańskim, a Witoldem Sosnowskim. Wszystkie rozgrywki rozegrano w systemie szwajcarskim ( 9 rund 2 10 min.). Uczestnicy turnieju zostali sklasyfikowani ze względu na wiek. W kategoriach do 18,16,14,12 i 10 lat. Odbyła się również klasyfikacja dla najlepszej kobiety i zawodników w wieku ponad 60 lat. Najważniejsza klasyfikacja, czyli turniej główny zakończył się zwycięstwem arcymistrza Roberta Kempińskiego, który zgromadził 8 punktów w 9 partiach. Następne miejsce zajął mistrz Jędrzej Długosz, a trzeci był arcymistrz Krzysztof Jakubowski. Gość z Ukrainy, mistrz międzynarodowy - Vitalij Koziak zajął czwarte miejsce. Bardzo młody i obiecujący junior - Paweł Weichhold był piąty. Niespodzianką jest szósta pozycja arcymistrza Aleksandra Miśty. W tym roku turniej o puchar Starosty miał bardzo wysoki fundusz nagród, dzięki dofinansowaniu w ramach grantów ze Starostwa Powiatowego oraz hojności sponsorów. W skutek tego 28 osób otrzymało nagrody rzeczowe ( I miejsce- laptop, II miejsce- kino domowe, III miejsce- wieża stereofoniczna oraz inne sprzęty rtv- agd). Turniej zakończył się zadeklarowaniem przez wszystkich obecnych na turnieju szachistów, chęcią uczestniczenia w zawodach w przyszłym roku. Tczew staje się więc kolejnym centrum szachowym na Pomorzu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • a tutaj _gość

  07.05.2010, 00:24

  No na szczęście tutaj SĄ wszyscy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx8 
 • zozi_gość

  07.05.2010, 08:23

  git

  kolejka super pomysł! szachy też- w Tczewie nie zgromadzono nigdy dotąd tylu znakomitych szchistów tak wysokiej rangi!

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • max_gość

  07.05.2010, 21:12

  ok

  brawo

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • Leszek Bodio_gość

  08.05.2010, 08:10

  Podziękowania

  Witam ! W imieniu Uczniowskiego Klubu Sportowego CENTRUM w Tczewie serdecznie dziękuję wszystkim osobom prywatnym jak i instytucjom za okazaną pomoc w organizacji turnieju. Dodam, że najlepszym tczewianinem w turnieju okazał się kolega Krzysztof Paszek, który zajął VII miejsce. Z szachowym pozdrowienie Skarbnik UKS Centrum Leszek Bodio

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia