Ponad 2,4 mln zł dodatku solidarnościowego trafiło do mieszkańców Pomorza

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Ponad 2,4 mln zł dodatku solidarnościowego trafiło do mieszkańców Pomorza
Oddziały ZUS na Pomorzu od tygodnia wypłacają dodatki solidarnościowe. Z 3,2 tys. wniosków, które wpłynęły, ZUS rozpatrzył ponad 2 tys. Suma wypłat to przeszło 2,4 mln zł. Oddział ZUS w Gdańsku wpłacił do tej pory ponad 1,5 tys. dodatków solidarnościowych, które wyniosły blisko 1,9 mln zł. Słupski Oddział przelał natomiast blisko 500. uprawnionym ponad 500 tys. zł.

Sprawny przebieg obsługi jest w dużej mierze zasługą elektronicznego wniosku. Część spraw wymaga analizy, bo np. brakuje wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń.
Wypłata dodatku to kolejne zadanie, które ZUS i jego pracownicy wzięli na siebie.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

- Dodatek wynosi 1400 zł, można pobierać go maksymalnie przez 3 miesiące, a wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy ZUS opłaca składkę emerytalną i rentową, a także zdrowotną. Składki nie pomniejszają jednak wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. Kwota dodatku jest wypłacana w całości. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną - na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE. Świadczenie trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do rozstrzygnięcia.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -4

  eiie_gość

  08.07.2020, 10:00

  ?

  szkoda, że nie spieszą się tak z wypłatą chorobowego

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx3 
 • -6

  Patriota niezależny_gość

  08.07.2020, 10:12

  Pżebżydły PiS tylko rozdaje ludziom pieniondze z mojej emerytury!!! Oddajecie moje 6000+ emerytury. Jestem poszkodowanym oficerem. Nie tak miało być że po skończeniu służby emerytura będzie mi zabrana

  Odpowiedz
  IP: 104.248.xx7.xx2 
 • "Hydraulik"_gość

  08.07.2020, 13:13

  smutne....

  .... mogłeś wybrać ścieżkę zawodową księdza! Co prawda wymagane jest ponadprzeciętne zainteresowanie erotyką dziecięcą, ale wnioskując z nieudanego sarkazmu, na jaki się wysiliłeś, nie powinieneś mieć z tym problemów. Na ich konto rokrocznie wpływa kwota przekraczająca budżet całego Pomorza!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA