Tcz.pl logo

Szukaj

Pamiętali o bohaterach spod Monte Cassino

Obchody Monte Cassino (fot. M.Mykowska/tczew.pl)
Pamiętali o bohaterach spod Monte Cassino

zobacz galerię zdjęć: 2
W poniedziałek (18.05) przypadła 82. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Przy obelisku pamięci bitew II wojny światowej w Parku Kopernika zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

18 maja przypadła 82. rocznica zakończenia bitwy pod Monte Cassino. Była to jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej, w której brali udział polscy żołnierze II Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa.

Polacy byli główną siłę atakującą czwartego natarcia, tzw. operacji Diadem, która trwała w dniach 11-19 maja 1944 roku. W natarciu zginęło 924 żołnierzy, 2930 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345. Niestety, wielu spośród żołnierzy z Monte Cassino nie wróciło po wojnie do Polski. Zostali na emigracji. Tułali się po Anglii, Kanadzie, Australii. Ci, którzy powrócili do Ojczyzny, spotykali się niejednokrotnie z szykanami ze strony władz komunistycznej Polski.



Dodajmy, że w Tczewie żyły osoby, które przeszły szlak bojowy z generałem Andersem. Na ciężarówce jednego z nich - pana Kowalkowskiego - jeździł słynny niedźwiedź Wojtek.

Tczewskie uroczystości zorganizowała Fabryka Sztuk we współpracy z Urzędem Miejskim w Tczewie.

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

  • nrd_gość

    18.05.2026, 17:40

    Dzien bez krato-gajera to dzien stracony

    Odpowiedz
    IP: 109.70.xx0.xxx  #
  • Gołe kostki_gość

    18.05.2026, 18:59

    TA NAWIEDZONA IFONKA

    Tradycyjnie zima lato wiosna ten sam zestaw i jak pchała się dzisiaj przed kamerę .

    Cytuj
    IP: 5.173.xx2.xx0  #
    -2

    Harcerzyk _gość

    18.05.2026, 20:14

    Zimą w jasnym gangu

    W maju czerń. Ma stajla. Prezydent jak zwykle elegancko, w jasnych spodniach i w jeszcze jaśniejszej marynarce. Czy oni siebie widzą?

    Cytuj
    IP: 37.109.xx9.xx9  #
    +1

    Platfusy Tczewskie_gość

    18.05.2026, 20:39

    delegacja PO

    w pierwszej kolejności kwiaty składają delegacje samorządowe miasto powiat gmina a dopiero partie polityczne wbijcie to sobie do głowy .

    Cytuj
    IP: 5.173.xx2.xx0  #
  • +4

    Marian'na Poppers _gość

    18.05.2026, 20:50

    Osoby walczące jak już.

    Skąd wiadomo ilu było LGBTQ+ wśród tych co to zniszczyli ten zabytek we Włoszech? A ci dwaj cis mężczyźni to ewidentnie patrzą się w jeden punkt na ciele osoby strażniczej.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
  • +1

    Jan_gość_gość_gość

    18.05.2026, 23:01

    x

    Najkrwawsza bitwa II wś z udziałem polskiego żołnierza była na przyczółku czerniakowskim 0k 3 tyś zabitych i kilka tysięcy rannych Ale o tym cisza bo oni przyszli ze wschodu to najlepiej wymazać ich z kart historii

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
  • +1

    WLS_gość

    19.05.2026, 10:24

    Po obydwu stronach barykady

    Milczy się często o jeszcze jednej kwestii - na Monte Cassino polscy żołnierze byli nie tylko w szeregach armii gen. Andersa, ale również Wehrmachtu. W tym ostatnim to głównie wcieleni w związku z wcześniejszym zakwalifikowaniem do III czy II grupy niemieckiej listy narodowościowej, która wiązała się z obywatelstwem Rzeszy, a co za tym idzie - obowiązkiem służby wojskowej. I to był największy dramat, kiedy trzeba było strzelać do swoich. Dlatego też wielu Polaków dezerterowało z Wehrmachtu i dołączało do wojsk Andersa. Albo poddawało się jak tylko była okazja. Ale było też niemało takich, co nie zdążyło i poległo jako żołnierze Wehrmachtu.

    Cytuj
    IP: 83.21.xx2.xx4  #
  • +2

    1999_gość

    18.05.2026, 23:35

    ubiór prezydenta ???

    PREZYDENT ,ubiera się w garnitury kupione na koszt podatników tylko ,gdzie RM potwierdziła wydatki na ten cel.GDZIE JEST uchwałą RM.

    Odpowiedz
    IP: 79.163.xx6.xx1  #
  • +10

    Klemens _gość

    19.05.2026, 06:17

    rada - bez złośliwości

    Panie prezydencie, proszę kupić sobie marynarkę o rozmiar większą. Ten napięty guzik naprawdę widać... Większy rozmiar i naprawdę będzie okej. Tym bardziej, że rękawy nie są za długie przy obecnej. Jeden łaził w sandałkach, a drugi w za małej marynarce. Nie płacą wam mało w tym urzędzie.

    Odpowiedz
    IP: 195.94.xx7.xx5  #
  • +1

    Jan_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość

    19.05.2026, 20:00

    x

    Prezydent się upasł na samorządowej posadzie i marynarka stała się za szczupła ,ale będzie dobra jak skończy się kadencja

    Cytuj
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
  • +1

    Tony Montana_gość

    19.05.2026, 10:20

    Łonderboberland

    Czy to prawda, że jest jakiś problem z wymianą rur w parku, bo ktoś nie przewidział, że drzewa mają korzenie? :)

    Odpowiedz
    IP: 148.153.xx9.xxx  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.