W poniedziałek (18.05) przypadła 82. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Przy obelisku pamięci bitew II wojny światowej w Parku Kopernika zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
18 maja przypadła 82. rocznica zakończenia bitwy pod Monte Cassino. Była to jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej, w której brali udział polscy żołnierze II Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa.
Polacy byli główną siłę atakującą czwartego natarcia, tzw. operacji Diadem, która trwała w dniach 11-19 maja 1944 roku. W natarciu zginęło 924 żołnierzy, 2930 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345. Niestety, wielu spośród żołnierzy z Monte Cassino nie wróciło po wojnie do Polski. Zostali na emigracji. Tułali się po Anglii, Kanadzie, Australii. Ci, którzy powrócili do Ojczyzny, spotykali się niejednokrotnie z szykanami ze strony władz komunistycznej Polski.
Dodajmy, że w Tczewie żyły osoby, które przeszły szlak bojowy z generałem Andersem. Na ciężarówce jednego z nich - pana Kowalkowskiego - jeździł słynny niedźwiedź Wojtek.
Tczewskie uroczystości zorganizowała Fabryka Sztuk we współpracy z Urzędem Miejskim w Tczewie.
18 maja przypadła 82. rocznica zakończenia bitwy pod Monte Cassino. Była to jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej, w której brali udział polscy żołnierze II Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa.
Polacy byli główną siłę atakującą czwartego natarcia, tzw. operacji Diadem, która trwała w dniach 11-19 maja 1944 roku. W natarciu zginęło 924 żołnierzy, 2930 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345. Niestety, wielu spośród żołnierzy z Monte Cassino nie wróciło po wojnie do Polski. Zostali na emigracji. Tułali się po Anglii, Kanadzie, Australii. Ci, którzy powrócili do Ojczyzny, spotykali się niejednokrotnie z szykanami ze strony władz komunistycznej Polski.
Dodajmy, że w Tczewie żyły osoby, które przeszły szlak bojowy z generałem Andersem. Na ciężarówce jednego z nich - pana Kowalkowskiego - jeździł słynny niedźwiedź Wojtek.
Tczewskie uroczystości zorganizowała Fabryka Sztuk we współpracy z Urzędem Miejskim w Tczewie.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (11)
dodaj komentarz
nrd_gość
18.05.2026, 17:40
Dzien bez krato-gajera to dzien stracony
Gołe kostki_gość
18.05.2026, 18:59
TA NAWIEDZONA IFONKA
Tradycyjnie zima lato wiosna ten sam zestaw i jak pchała się dzisiaj przed kamerę .
Harcerzyk _gość
18.05.2026, 20:14
Zimą w jasnym gangu
W maju czerń. Ma stajla. Prezydent jak zwykle elegancko, w jasnych spodniach i w jeszcze jaśniejszej marynarce. Czy oni siebie widzą?
Platfusy Tczewskie_gość
18.05.2026, 20:39
delegacja PO
w pierwszej kolejności kwiaty składają delegacje samorządowe miasto powiat gmina a dopiero partie polityczne wbijcie to sobie do głowy .
Marian'na Poppers _gość
18.05.2026, 20:50
Osoby walczące jak już.
Skąd wiadomo ilu było LGBTQ+ wśród tych co to zniszczyli ten zabytek we Włoszech? A ci dwaj cis mężczyźni to ewidentnie patrzą się w jeden punkt na ciele osoby strażniczej.
Jan_gość_gość_gość
18.05.2026, 23:01
x
Najkrwawsza bitwa II wś z udziałem polskiego żołnierza była na przyczółku czerniakowskim 0k 3 tyś zabitych i kilka tysięcy rannych Ale o tym cisza bo oni przyszli ze wschodu to najlepiej wymazać ich z kart historii
WLS_gość
19.05.2026, 10:24
Po obydwu stronach barykady
Milczy się często o jeszcze jednej kwestii - na Monte Cassino polscy żołnierze byli nie tylko w szeregach armii gen. Andersa, ale również Wehrmachtu. W tym ostatnim to głównie wcieleni w związku z wcześniejszym zakwalifikowaniem do III czy II grupy niemieckiej listy narodowościowej, która wiązała się z obywatelstwem Rzeszy, a co za tym idzie - obowiązkiem służby wojskowej. I to był największy dramat, kiedy trzeba było strzelać do swoich. Dlatego też wielu Polaków dezerterowało z Wehrmachtu i dołączało do wojsk Andersa. Albo poddawało się jak tylko była okazja. Ale było też niemało takich, co nie zdążyło i poległo jako żołnierze Wehrmachtu.
1999_gość
18.05.2026, 23:35
ubiór prezydenta ???
PREZYDENT ,ubiera się w garnitury kupione na koszt podatników tylko ,gdzie RM potwierdziła wydatki na ten cel.GDZIE JEST uchwałą RM.
Klemens _gość
19.05.2026, 06:17
rada - bez złośliwości
Panie prezydencie, proszę kupić sobie marynarkę o rozmiar większą. Ten napięty guzik naprawdę widać... Większy rozmiar i naprawdę będzie okej. Tym bardziej, że rękawy nie są za długie przy obecnej. Jeden łaził w sandałkach, a drugi w za małej marynarce. Nie płacą wam mało w tym urzędzie.
Jan_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość
19.05.2026, 20:00
x
Prezydent się upasł na samorządowej posadzie i marynarka stała się za szczupła ,ale będzie dobra jak skończy się kadencja
Tony Montana_gość
19.05.2026, 10:20
Łonderboberland
Czy to prawda, że jest jakiś problem z wymianą rur w parku, bo ktoś nie przewidział, że drzewa mają korzenie? :)