Szpital zachowuje płynność finansową

Marzena Mrozek przedstawiła sytuację finansową szpitala (fot. tcz.pl)
Tczew - Szpital zachowuje płynność finansową
Szpital zachowuje płynność finansową - poinformowała Radę Powiatu Tczewskiego prezes spółki Szpitale Tczewskie, Marzena Mrozek. Szefowa szpitala mówiła, że placówka spełnia wszelkie wymogi, by znaleźć się w tzw. sieci szpitali.

Szpitale Tczewskie dysponują obecnie 346 łóżkami (212 to łóżka szpitalne, reszta m. in. opieki długoterminowej). Spółka zatrudnia 393 osoby na umowy cywilno-prawne, zaś 285 na umowę o pracę.

- Nasze otoczenie się zmienia, mimo tego, że placówka jest rozrzucona w kilku lokalizacjach. Poprawiając infrastrukturę, staramy się też walczyć o jakość - mówiła podczas listopadowej sesji prezes Szpitali Tczewskich, Marzena Mrozek - Tylko w ramach Jessicy II wydatkowaliśmy 19,2 mln zł na inwestycje.

Prezes mówiła również o wyniku finansowym Szpitali Tczewskich - w 2014 roku wynosił 1,1 mln zł, rok później po rozpoczęciu inwestycji był już na minusie - 800 tys. zł, a ten rok zarząd planuje zamknąć na poziomie amortyzacji (-3 mln zł). Marzena Mrozek podkreślała, że szpital spełnia wymogi, by być włączonym do tzw. sieci szpitali, czyli planowanego rozwiązania mającego usprawnienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

- Wpisujemy się modelowo w placówki pierwszego stopnia - spełniamy wszystkie warunki. Posiadamy chirurgię, oddział wewnętrzny, położnictwo, neonatologię i pediatrię. - dodawała.

Radni pytali Marzenę Mrozek o płynność finansową szpitala i wynik finansowy spółki:

- Sytuacja jest taka, że jesteśmy na etapie realizacji kontraktu z NFZ. Rozliczenie nastąpi na koniec roku. Po 10 miesiącach mamy nadwykonania na ok. 2 mln zł w różnym zakresie. Negocjujemy teraz umowy w zakresie umów na przyszły rok. W skali roku ma to być kontrakt większy o 906 tys. zł - dotyczy to świadczeń pozaszpitalnych np. rehabilitacji. - wyjaśniała, zapewniając jednocześnie, że spółka zachowuje płynność finansową.

Podczas sesji padły także pytania do zarządu powiatu:

- Co stanie się, gdy mój najczarniejszy scenariusz się potwierdzi i po kilku latach wynik finansowy spółki dojdzie na minusie - powiedzmy do 10 mln zł. Przecież siedziba starostwa stanowi zabezpieczenie długu - mówił Adam Kucharek (PO).

Starosta Tadeusz Dzwonkowski (PiS) podkreślał, że pytania o finanse szpitala, należy kierować do zarządu spółki i jednocześnie dodawał:

- Skąd to zadłużenie? Tego przecież nikt nie przejadł. To są środki zainwestowane w szpital. Teraz pozostaje tylko kwestia tego, żeby to się przełożyło na przyzwoity kontrakt.

Radny Zbigniew Kończewski dodawał, że nadużyciem jest branie do analizy tylko części zysku, a Krzysztof Korda podkreślał, że należy pamiętać, że minusowy wynik to wynik amortyzacji.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +5

  _gość

  01.12.2016, 14:45

  bez komentarza

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx9 
 • +5

  ferdek_gość

  01.12.2016, 15:51

  zzz

  Najważniejszy kontrakt a nie pacjenci i pracownicy. Szpital ma przynosić zysk

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • +3

  _gość

  01.12.2016, 19:19

  Pan Radny Kończewski oczywiście ma 100 % racji Wynik jest wykreowany, mam nadzieję, że ekonomiści to widzą....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx9 
 • Tczewianin_gość

  02.12.2016, 07:53

  Szpital zachowuje plynnosc

  Pani prezes chyba nigdy nie była w tym szpitalu. Jak córka wyładowała na podejrzenie wyrostka to nie było komu zrobić USG, Jak potrzebujesz pomocy to w szpitalu nie maja fachowców. To ja sie pytam kto jest na tych etatach??? Czy tylko misiewicze?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx7 
 • +2

  Ekon_gość

  02.12.2016, 19:14

  Wy się znacie na ekonomii, na rachunku zysków i strat, na przepływach finansowych.... przedszkole. Można tych radnych wyprowadzić w pole nawet przy tabliczce mnożenia.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • +1

  Vanessa_gość

  07.12.2016, 08:24

  Szpital-porazka

  Znajomy lezal ostatnio w tym szpitalu mowil, ze w tej nowej czesci tynk odpada, sciany pekaja , a pielegniarki to swiete krowy, ktore tam pracuja za kare . Bez komentarza

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.