Radni dyskutowali o problemach niepełnosprawnych

Radni tym razem spotkali się w Pelplinie (fot. mat. starostwa)
Tczew - Radni dyskutowali o problemach niepełnosprawnych
W ostatni wtorek (17. maja) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbyła się IX sesja Rady Powiatu Tczewskiego. Część obrad poświęcona była obchodom Dni Godności Osób Niepełnosprawnych, których mottem w tym roku były słowa Jeana Vaniera "Każda osoba jest historią świętą".

Radni oraz przybyli na sesję goście obejrzeli spektakl w wykonaniu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Pelplina oraz wysłuchali wykładu księdza kanonika dr. Dariusza Drążka, ojca duchownego z pelplińskiego seminarium na temat godności ludzkiej. Radni zapoznali się również z prezentacją multimedialną "Z życia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i nie tylko...", podczas której wysłuchano przeprowadzonej w Radiu Głos wzruszającej rozmowy księdza Smaglińskiego z matkami, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością swoich dzieci. Na zakończenie głos zabrała dyrektor SOSW, Lila Brzoskowska, która w swoim wystąpieniu poruszyła temat niepełnosprawności i godności ludzkiej:

- Mam nadzieję, że zmierzyliście się Państwo z własną wiedzą o niepełnosprawności. Ważne, aby o niepełnosprawności rozmawiać nie tylko od święta, ale na co dzień. Niepełnosprawność jest trudna, uciążliwa. Wymaga wiele wysiłku.. Budująca jest dla mnie wasza tak liczna obecność. - mówiła.

Głos zabrali również zaproszeni goście, m.in. poseł Jan Kulas:

- Życzę, aby nasza wrażliwość na sprawy niepełnosprawnych po tej sesji była pogłębiona. Aby klub wrażliwych serc był zawsze otwarty, szeroki i gotowy. Wsłuchajmy się w głos tych matek, które były pozostawione same sobie w tych najtrudniejszych dla nich chwilach.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie Rufin Wysocki przypomniał, że powiat tczewski przoduje w zabezpieczeniu opieki społecznej - mamy aż 7 domów społecznych. Z kolei przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady do Spaw Osób Niepełnosprawnych Alicja Majewska cieszyła się, że rada spotyka się po to, by poruszać trudne tematy.

- Wszyscy dorastamy, aby móc rozmawiać na te tematy. Mamy możliwość przedłużenia Dni Godności Osób Niepełnosprawnych na cały rok. Należy przypomnieć sobie o pewnych zaletach, które umknęły naszej pamięci: bądźmy usłużni, delikatni - wczuwajmy się w sytuację innych osób, przypomnijmy sobie, że współczucie to nie litość.

Na tematycznej sesji nie zabrakło także radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego, Zenon Odyi:

- Wielki szacunek trzeba oddać rodzinom najbliższym, że z taką miłością potrafią opiekować się swoimi bliskimi. Cieszę się, że w naszym powiecie jest tyle instytucji, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Muszą się więc w budżetach miast, gmin, powiatów i województwa znaleźć środki na opiekę dla tych ludzi, aby człowiek mógł godnie żyć oraz zakończyć swój żywot.

Z kolei radny Waldemar Pawlusek przypomniał, że powiat buduje Centrum Transferu Europejskich Systemów Wsparcia i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie i to jest kierunek wskazujący na powiatową wrażliwość. Wiesława Quella dziękowała za zaangażowanie na rzecz niepełnosprawnych Alicji Majewskiej, Alicji Szczepińskiej-Mian i Mariuszowi Wiórkowi. Sam zaś wicestarosta wyraził nadzieję, że już wkrótce będziemy cieszyć się z otwarcia nowych obiektów, w których niepełnosprawni będą mogli liczyć na kompleksowe wsparcie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  plusujemny_gość

  19.05.2011, 09:26

  No dobra ,komunały wygłoszone...

  a co z komkretów?

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx0.xx1 
 • ja_gość

  23.05.2011, 17:22

  no właśnie!

  a teraz prosimy o konkrety.

  Cytuj
  IP: 95.41.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia