Tcz.pl logo

Szukaj

Pierwsi Tczewianie odebrali Ogólnopolskie Karty Seniora

Tczewska karta seniora (fot. Tcz.pl)
Pierwsi Tczewianie odebrali Ogólnopolskie Karty Seniora

zobacz galerię zdjęć: 5
Tczew dołączył do ogólnopolskiego programu "Gmina Przyjazna Seniorom". Z tej okazji w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta inauguracja, podczas której pierwsi mieszkańcy odebrali swoje Ogólnopolskie Karty Seniora.

W programie oprócz wręczenia kart 20 seniorom miała miejsce m. in. prelekcja "Stop manipulacji, nie daj się oszukać" i część artystyczna, a także poczęstunek.

W związku z ogromnym zainteresowaniem programem informujemy, że pozostali mieszkańcy spośród grupy pierwszych 1000 osób, które już złożyły wnioski, zostaną powiadomieni telefonicznie o indywidualnym terminie i miejscu odbioru swoich kart. Urzędnicy będą kontaktować się z Państwem sukcesywnie w ciągu dwóch tygodni od dnia inauguracji. Nie ma konieczności wcześniejszego, osobistego dowiadywania się w urzędzie. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Program pozwala osobom po 60. roku życia na korzystanie ze zniżek w tysiącach punktów w całej Polsce - m.in. w uzdrowiskach, instytucjach kultury czy punktach usługowych.

Nie przegap tego, co dzieje się w Tczewie! Sprawdź kalendarz imprez i wydarzeń i bądź zawsze na bieżąco z koncertami, spektaklami, festynami i innymi atrakcjami. Możesz też dodać swoje wydarzenie.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

  • +11

    samorzadowe-pogaduchy_gość

    28.05.2026, 09:30

    Prawda po co są potrzebni seniorzy

    SENIORZY W POLITYCZNYM TAŃCU. KTO TU TAK NAPRAWDĘ GRA PIERWSZE SKRZYPCE? Od lat obserwuję z narastającym zdumieniem - i rosnącym niesmakiem - jak polityka coraz bardziej wciska się w przestrzeń senioralną. I to nie tak dyskretnie, niechcący, przy okazji. Nie. To jest robione świadomie, systemowo i z pełnym przekonaniem, że najstarsza część społeczeństwa to złoty skarb każdej kampanii wyborczej. A że kampania w samorządach trwa właściwie cały czas, to i "troska" nad seniorami trwa cały czas. Tyle że troska to tu słowo mocno na wyrost. Bo jeśli ktoś myśli, że ten nieustanny flirt z seniorami wynika z szacunku dla starszych, z uznania ich doświadczenia, z potrzeby włączenia ich w życie społeczne - to muszę brutalnie naprostować. Nic z tych rzeczy. Za tym stoją tylko dwie kalkulacje: liczba i frekwencja. Młodych coraz trudniej przekonać, coraz trudniej utrzymać przy urnach, coraz trudniej złapać na polityczne obietnice. Dlatego partie - te centralne i te lokalne - kierują wzrok tam, gdzie głos jest stabilny, przewidywalny i wdzięczny. Tam, gdzie wdzięczność nie jest metaforą, lecz walutą. A skoro inwestuję, to oczekuję zwrotu. Nie wkładam, żeby nie wyjąć. A momentem wyjęcia są wybory. I tu zaczyna się cały festiwal atrakcji, od których aż się roi na lokalnych stronach urzędów, profilach włodarzy i fotorelacjach, które bardziej przypominają katalog politycznych przebrań niż dokumentację wydarzenia. Mamy więc Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn - wiadomo, kwiatek, uśmiech, zdjęcie z panią w garsonce albo panem w koszuli. Mamy Dzień Diabetyka, Dzień Seniora, Białe Niedziele, tłuste czwartki i lany poniedziałek, bo przecież każda okazja jest dobra, żeby się pokazać. Mamy wyjazdy do Lichenia, do Częstochowy, a jak trzeba, to i na grzybobranie. Mamy wspólne gotowanie, plenerowe malowanie, fotografowanie, warsztaty, pikniki i koncerty na jeden instrument - byle było wesoło i byle zdjęcie wyszło ostre. Ale gwiazdą programu są oczywiście Senioralia. Zaczyna się od przemarszu ulicami miasta, potem jest wyszynk, tort, tańce i oczywiście - obowiązkowe zdjęcia z organizatorami, sponsorami, włodarzami i całym samorządowym dworem. Feeria kolorów, konfetti, uśmiechów - i ani grama bezinteresowności. Bo kiedy patrzę na te wszystkie relacje, widzę coś, czego wielu nie chce widzieć: mechanizm wymiany. Okazywana "troska" ma przeważnie jeden cel - zbudować kapitał wdzięczności, który wypłaci się przy urnie. I nie chodzi o to, że seniorzy nie zasługują na wyjazdy, zajęcia, integrację. Zasługują. Jeszcze jak! Problem polega na tym, że w tej całej otoczce coraz mniej jest realnej polityki społecznej, a coraz więcej agitacji, ocieplania wizerunku i rozdawania uśmiechów tak sztucznych, że aż bolą od patrzenia. Zresztą te uśmiechy, tak intensywnie przyczepione do twarzy, często zdradzają wszystko: znudzenie, pozę, niechęć. Polityczny obowiązek. Odfajkowane "byłem, widziałem, przemówiłem, przypozowałem". Seniorzy za to dostają obiad, kawałek ciasta, kawę i poczucie, że "ktoś o nich pamięta". I naprawdę - nie w tym rzecz, żeby im to odbierać. Chodzi o to, żebyśmy przestali udawać. Bo kiedy przychodzi dzień wyborów, oczekiwana jest wdzięczność. A wdzięczność w polityce jest najbardziej pożądanym towarem. Tylko że prawdziwe pytanie brzmi: czy seniorzy naprawdę chcą być traktowani jak zasób do zagospodarowania, czy może jak obywatele, którzy mają swoje potrzeby, prawa i oczekiwania wobec państwa i samorządu? To, co widzimy dziś, to nie polityka senioralna. To jej imitacja. Taki samorządowy karnawał pozorów. A za kulisami trwa prosta gra: kto pierwszy "zainwestuje", ten pierwszy "wyjmie". I na tym, niestety, kończy się cała troska.

    Odpowiedz
    IP: 193.189.xx0.xx5  #
  • +4

    gośścin_gość

    28.05.2026, 11:29

    Bardzo rozsądna wypowiedź. Oby wieli ją zrozumiało ...

    Cytuj
    IP: 185.167.xx2.xx6  #
  • +4

    M.B._gość

    28.05.2026, 11:16

    Pani Brygida Genca

    Tej mocno starszej pani, to chyba poza kolejnością się należała. Dej i dej.

    Odpowiedz
    IP: 46.112.xx0.xxx  #
  • +5

    gosc_gość_gość_gość_gość_gość__gość

    28.05.2026, 11:44

    Karta Seniora

    Według mojej oceny -to wyróżnienie tylko pierwszych dwudziestu jest skonflikowaniem uczciwych seniorów. Kto to wpadł na na taki pomysł?.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx6.xx9  #
  • +3

    ...................._gość

    28.05.2026, 17:04

    pomysł skonstruowany,

    pomysł skonstruowany dla biednych i głupich , seniorzy jak dowiedzą się,że jest jakaś karta seniora będą cieszyć się ,że coś Nierząd szykuje i myślą o starcach nazwanych seniorami. . Ta karta to tyle warta co nic , szkoda nabrać się na taką pokazówkę ,która na przyszłość ma być brana pod uwagę przy urnach.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx1.xx7  #
  • +21

    kazmirz_gość

    28.05.2026, 12:26

    Stało się. W Tczewie szykuje się referendum ws. odwołania prezydenta Tczewa, patrz tutaj: tnij.tcz.pl/?u=7fcdef

    Odpowiedz
    IP: 109.70.xx0.xxx  #
  • +1

    On_gość

    28.05.2026, 21:10

    T....

    Co robi tam ten grasownik?

    Odpowiedz
    IP: 89.151.xx2.xx0  #
  • +3

    B.M._gość

    29.05.2026, 07:28

    Radna PiSu, rocznik 1946

    Mam nadzieję , że nie zabrakło dla niej upragnionej karty. Ta pani jest poszukiwaczką i "znajdowaczka " wszelkich okazji.

    Odpowiedz
    IP: 46.112.xx8.xx8  #
  • +4

    .............................._gość

    29.05.2026, 20:06

    Karta nic warta!

    W samorządzie Tczewa jest wiele osób mających status seniora (czyli starca ) więc oni w pierwszej kolejności mogli się poddać odbioru tego dzieła co jest mało znaczący w życiu ,więc zrezygnowali z takiego oficjalnego wręczenia na pokaz.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx1.xx7  #
  • +4

    Jan_gość_gość_gość

    29.05.2026, 21:13

    x

    Ogólnopolska Karta Seniora , Skrajna głupota , każdy rencista i emeryt ma legitymacje z datą urodzenia i tym powinien si legitymować tam gdzie tego oczekują Po co dublować dokumenty ??? To że politycy przymilają się do emerytów to wiadomo od lat , wystarczy zrobić im wycieczkę najlepiej do Lichenia lub Częstochowy postawić kawę i ciastko i są kupieni Przy urnie każdy głos się liczy tak samo profesora jak i seniora z demencją

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
  • gośśćći_gość

    31.05.2026, 10:33

    Bardzo słuszne spostrzeżenie, tym bardziej, że legitymacja emeryta od dawna jest w "m-obywatel". Dołączając jednak do ogólnopolskiego programu władze Tczewa powinny jednocześnie wystąpić z wnioskiem (np. do Ministerstwa Cyfryzacji) o dopracowanie programu "Gmina Przyjazna Seniorom". Każdy Polak, w tym Senior, indywidualnie jest wyróżniony - poprzez PESEL. Gmina Miejska Tczew, kupując (słusznie) dla tczewskiego seniora dostęp do "Ogólnopolskiej Karty Seniora" nie wykazała poczynienia działań w kierunku uproszczenia systemu. Nie kwestionuję potrzeby wspierania seniorów ani prowadzenia programów społecznych. Uważam jednak, że realizacja tych celów powinna następować przy wykorzystaniu już istniejących dokumentów i systemów identyfikacji, bez tworzenia kolejnych nośników zawierających te same informacje. Uważam, że mam prawo więcej oczekiwać od Prezydenta Miasta Tczewa aniżeli On sam czyni. Szkoda, że tak się stało w Tczewie, że ...

    Cytuj
    IP: 185.167.xx2.xx7  #
  • +1

    Czy ten garnitur _gość

    29.05.2026, 23:11

    Jest kiedyś w praniu?

    Ciągle w robocie jak kufajka.

    Odpowiedz
    IP: 37.109.xx6.xx8  #
  • +4

    krystyna_gość

    30.05.2026, 08:49

    to propaganda

    Taka kartę można sobie wyrobić od kilku lat i to samodzielnie. Co to za propaganda sukcesu? Ta karta to nie żadna łaska Tczewa czy prezydenta. Wstyd! Sztucznie obraca pan sukces jakby on miał być pana prezydencie. Wstyd

    Odpowiedz
    IP: 185.220.xx1.xx6  #
  • +2

    Terminator_gość_gość_gość

    30.05.2026, 12:38

    Skąd prezydent ma taki rewelacyjny gang?????????????

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx2  #
  • +2

    .............................._gość

    02.06.2026, 12:20

    krateczki, kropeczki,paseczki I KOLOROWE

    Urzędnik powinien nosić ubranie nie kwestionowane, ponieważ obecny ubiór w który ubiera się PREZYDENT Tczewa , to ubiór poza sprawowaniem pracy w URZĘDZIE. brak widocznie w UM regulaminu ubioru urzędnika podczas wykonywania zadań służbowych ,a najbardziej nie przestrzega tego sam włodarz i jego dawna zastępczyni. Społeczeństwo Tczewa nie dowiedziało się jakie koszty ponosi budżet miasta na zakup tych kolorowych garniturów.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx1.xx7  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.