Tczew dołączył do ogólnopolskiego programu "Gmina Przyjazna Seniorom". Z tej okazji w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta inauguracja, podczas której pierwsi mieszkańcy odebrali swoje Ogólnopolskie Karty Seniora.
W programie oprócz wręczenia kart 20 seniorom miała miejsce m. in. prelekcja "Stop manipulacji, nie daj się oszukać" i część artystyczna, a także poczęstunek.
Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?
Program pozwala osobom po 60. roku życia na korzystanie ze zniżek w tysiącach punktów w całej Polsce - m.in. w uzdrowiskach, instytucjach kultury czy punktach usługowych.
Nie przegap tego, co dzieje się w Tczewie! Sprawdź kalendarz imprez i wydarzeń i bądź zawsze na bieżąco z koncertami, spektaklami, festynami i innymi atrakcjami. Możesz też dodać swoje wydarzenie.
W programie oprócz wręczenia kart 20 seniorom miała miejsce m. in. prelekcja "Stop manipulacji, nie daj się oszukać" i część artystyczna, a także poczęstunek.
W związku z ogromnym zainteresowaniem programem informujemy, że pozostali mieszkańcy spośród grupy pierwszych 1000 osób, które już złożyły wnioski, zostaną powiadomieni telefonicznie o indywidualnym terminie i miejscu odbioru swoich kart. Urzędnicy będą kontaktować się z Państwem sukcesywnie w ciągu dwóch tygodni od dnia inauguracji. Nie ma konieczności wcześniejszego, osobistego dowiadywania się w urzędzie. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.
Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?
Program pozwala osobom po 60. roku życia na korzystanie ze zniżek w tysiącach punktów w całej Polsce - m.in. w uzdrowiskach, instytucjach kultury czy punktach usługowych.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (15)
dodaj komentarz
samorzadowe-pogaduchy_gość
28.05.2026, 09:30
Prawda po co są potrzebni seniorzy
SENIORZY W POLITYCZNYM TAŃCU. KTO TU TAK NAPRAWDĘ GRA PIERWSZE SKRZYPCE? Od lat obserwuję z narastającym zdumieniem - i rosnącym niesmakiem - jak polityka coraz bardziej wciska się w przestrzeń senioralną. I to nie tak dyskretnie, niechcący, przy okazji. Nie. To jest robione świadomie, systemowo i z pełnym przekonaniem, że najstarsza część społeczeństwa to złoty skarb każdej kampanii wyborczej. A że kampania w samorządach trwa właściwie cały czas, to i "troska" nad seniorami trwa cały czas. Tyle że troska to tu słowo mocno na wyrost. Bo jeśli ktoś myśli, że ten nieustanny flirt z seniorami wynika z szacunku dla starszych, z uznania ich doświadczenia, z potrzeby włączenia ich w życie społeczne - to muszę brutalnie naprostować. Nic z tych rzeczy. Za tym stoją tylko dwie kalkulacje: liczba i frekwencja. Młodych coraz trudniej przekonać, coraz trudniej utrzymać przy urnach, coraz trudniej złapać na polityczne obietnice. Dlatego partie - te centralne i te lokalne - kierują wzrok tam, gdzie głos jest stabilny, przewidywalny i wdzięczny. Tam, gdzie wdzięczność nie jest metaforą, lecz walutą. A skoro inwestuję, to oczekuję zwrotu. Nie wkładam, żeby nie wyjąć. A momentem wyjęcia są wybory. I tu zaczyna się cały festiwal atrakcji, od których aż się roi na lokalnych stronach urzędów, profilach włodarzy i fotorelacjach, które bardziej przypominają katalog politycznych przebrań niż dokumentację wydarzenia. Mamy więc Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn - wiadomo, kwiatek, uśmiech, zdjęcie z panią w garsonce albo panem w koszuli. Mamy Dzień Diabetyka, Dzień Seniora, Białe Niedziele, tłuste czwartki i lany poniedziałek, bo przecież każda okazja jest dobra, żeby się pokazać. Mamy wyjazdy do Lichenia, do Częstochowy, a jak trzeba, to i na grzybobranie. Mamy wspólne gotowanie, plenerowe malowanie, fotografowanie, warsztaty, pikniki i koncerty na jeden instrument - byle było wesoło i byle zdjęcie wyszło ostre. Ale gwiazdą programu są oczywiście Senioralia. Zaczyna się od przemarszu ulicami miasta, potem jest wyszynk, tort, tańce i oczywiście - obowiązkowe zdjęcia z organizatorami, sponsorami, włodarzami i całym samorządowym dworem. Feeria kolorów, konfetti, uśmiechów - i ani grama bezinteresowności. Bo kiedy patrzę na te wszystkie relacje, widzę coś, czego wielu nie chce widzieć: mechanizm wymiany. Okazywana "troska" ma przeważnie jeden cel - zbudować kapitał wdzięczności, który wypłaci się przy urnie. I nie chodzi o to, że seniorzy nie zasługują na wyjazdy, zajęcia, integrację. Zasługują. Jeszcze jak! Problem polega na tym, że w tej całej otoczce coraz mniej jest realnej polityki społecznej, a coraz więcej agitacji, ocieplania wizerunku i rozdawania uśmiechów tak sztucznych, że aż bolą od patrzenia. Zresztą te uśmiechy, tak intensywnie przyczepione do twarzy, często zdradzają wszystko: znudzenie, pozę, niechęć. Polityczny obowiązek. Odfajkowane "byłem, widziałem, przemówiłem, przypozowałem". Seniorzy za to dostają obiad, kawałek ciasta, kawę i poczucie, że "ktoś o nich pamięta". I naprawdę - nie w tym rzecz, żeby im to odbierać. Chodzi o to, żebyśmy przestali udawać. Bo kiedy przychodzi dzień wyborów, oczekiwana jest wdzięczność. A wdzięczność w polityce jest najbardziej pożądanym towarem. Tylko że prawdziwe pytanie brzmi: czy seniorzy naprawdę chcą być traktowani jak zasób do zagospodarowania, czy może jak obywatele, którzy mają swoje potrzeby, prawa i oczekiwania wobec państwa i samorządu? To, co widzimy dziś, to nie polityka senioralna. To jej imitacja. Taki samorządowy karnawał pozorów. A za kulisami trwa prosta gra: kto pierwszy "zainwestuje", ten pierwszy "wyjmie". I na tym, niestety, kończy się cała troska.
gośścin_gość
28.05.2026, 11:29
Bardzo rozsądna wypowiedź. Oby wieli ją zrozumiało ...
M.B._gość
28.05.2026, 11:16
Pani Brygida Genca
Tej mocno starszej pani, to chyba poza kolejnością się należała. Dej i dej.
gosc_gość_gość_gość_gość_gość__gość
28.05.2026, 11:44
Karta Seniora
Według mojej oceny -to wyróżnienie tylko pierwszych dwudziestu jest skonflikowaniem uczciwych seniorów. Kto to wpadł na na taki pomysł?.
...................._gość
28.05.2026, 17:04
pomysł skonstruowany,
pomysł skonstruowany dla biednych i głupich , seniorzy jak dowiedzą się,że jest jakaś karta seniora będą cieszyć się ,że coś Nierząd szykuje i myślą o starcach nazwanych seniorami. . Ta karta to tyle warta co nic , szkoda nabrać się na taką pokazówkę ,która na przyszłość ma być brana pod uwagę przy urnach.
kazmirz_gość
28.05.2026, 12:26
Stało się. W Tczewie szykuje się referendum ws. odwołania prezydenta Tczewa, patrz tutaj: tnij.tcz.pl/?u=7fcdef
On_gość
28.05.2026, 21:10
T....
Co robi tam ten grasownik?
B.M._gość
29.05.2026, 07:28
Radna PiSu, rocznik 1946
Mam nadzieję , że nie zabrakło dla niej upragnionej karty. Ta pani jest poszukiwaczką i "znajdowaczka " wszelkich okazji.
.............................._gość
29.05.2026, 20:06
Karta nic warta!
W samorządzie Tczewa jest wiele osób mających status seniora (czyli starca ) więc oni w pierwszej kolejności mogli się poddać odbioru tego dzieła co jest mało znaczący w życiu ,więc zrezygnowali z takiego oficjalnego wręczenia na pokaz.
Jan_gość_gość_gość
29.05.2026, 21:13
x
Ogólnopolska Karta Seniora , Skrajna głupota , każdy rencista i emeryt ma legitymacje z datą urodzenia i tym powinien si legitymować tam gdzie tego oczekują Po co dublować dokumenty ??? To że politycy przymilają się do emerytów to wiadomo od lat , wystarczy zrobić im wycieczkę najlepiej do Lichenia lub Częstochowy postawić kawę i ciastko i są kupieni Przy urnie każdy głos się liczy tak samo profesora jak i seniora z demencją
gośśćći_gość
31.05.2026, 10:33
Bardzo słuszne spostrzeżenie, tym bardziej, że legitymacja emeryta od dawna jest w "m-obywatel". Dołączając jednak do ogólnopolskiego programu władze Tczewa powinny jednocześnie wystąpić z wnioskiem (np. do Ministerstwa Cyfryzacji) o dopracowanie programu "Gmina Przyjazna Seniorom". Każdy Polak, w tym Senior, indywidualnie jest wyróżniony - poprzez PESEL. Gmina Miejska Tczew, kupując (słusznie) dla tczewskiego seniora dostęp do "Ogólnopolskiej Karty Seniora" nie wykazała poczynienia działań w kierunku uproszczenia systemu. Nie kwestionuję potrzeby wspierania seniorów ani prowadzenia programów społecznych. Uważam jednak, że realizacja tych celów powinna następować przy wykorzystaniu już istniejących dokumentów i systemów identyfikacji, bez tworzenia kolejnych nośników zawierających te same informacje. Uważam, że mam prawo więcej oczekiwać od Prezydenta Miasta Tczewa aniżeli On sam czyni. Szkoda, że tak się stało w Tczewie, że ...
Czy ten garnitur _gość
29.05.2026, 23:11
Jest kiedyś w praniu?
Ciągle w robocie jak kufajka.
krystyna_gość
30.05.2026, 08:49
to propaganda
Taka kartę można sobie wyrobić od kilku lat i to samodzielnie. Co to za propaganda sukcesu? Ta karta to nie żadna łaska Tczewa czy prezydenta. Wstyd! Sztucznie obraca pan sukces jakby on miał być pana prezydencie. Wstyd
Terminator_gość_gość_gość
30.05.2026, 12:38
Skąd prezydent ma taki rewelacyjny gang?????????????
.............................._gość
02.06.2026, 12:20
krateczki, kropeczki,paseczki I KOLOROWE
Urzędnik powinien nosić ubranie nie kwestionowane, ponieważ obecny ubiór w który ubiera się PREZYDENT Tczewa , to ubiór poza sprawowaniem pracy w URZĘDZIE. brak widocznie w UM regulaminu ubioru urzędnika podczas wykonywania zadań służbowych ,a najbardziej nie przestrzega tego sam włodarz i jego dawna zastępczyni. Społeczeństwo Tczewa nie dowiedziało się jakie koszty ponosi budżet miasta na zakup tych kolorowych garniturów.