Uwaga! Oszustwo na lalkę Barbie - możesz stracić oszczędności

Oszustwo na lalkę Barbie (fot. czytelniczka)
Uwaga! Oszustwo na lalkę Barbie - możesz stracić oszczędności
Każdego tygodnia policjanci odnotowują przypadki o internetowych oszustwach. Jedną na najpopularniejszych metod, jaką stosują przestępcy, jest wysłanie sprzedającemu linku, za którego pośrednictwem mają zostać przelane pieniądze. Nie klikaj w ten link, bo stracisz swoje oszczędności! Obecnie na Facebooku na grupach związanych z Tczewem pojawiają się ogłoszenia dotyczące rzekomego przekazania za darmo kolekcji lalek Barbie.

Przed podejrzanymi transakcjami ostrzega jedna z naszych czytelniczek:

- Chciałam ostrzec mieszkańców Tczewa ale i również okolicznych miejscowości (ja jestem z Gdańska). W sieci pojawiło się ogłoszenie o oddaniu za darmo 53 lalek Barbie i innych. Dzięki blokadzie banku nie mogłam zrealizować przelewu, tj. opłacenia rzekomego kuriera i uniknęłam utraty środków. Sprawa była nagłaśniana w Polsce już w zeszłym roku. Oszust pojawił się ponownie, najprawdopodobniej w całej Polsce. Pisano o tym tutaj.


Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Podobnie, jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę gdzie mamy podać swoje dane, nie róbmy tego! Zachowujmy rozsądek i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.


Jak przebiega atak?

1. Sprzedający wystawia produkt lub usługę na portalach ogłoszeniowych, np. OLX.

2. Do sprzedającego odzywa się osoba rzekomo zainteresowana zakupem i wypytuje o szczegóły. Kontakt najczęściej następuje przez komunikator WhatsApp.

3. W trakcie prowadzonej rozmowy potencjalnie zainteresowany kupujący - przestępca proponuje sprzedającemu płatność poprzez nową usługę.

4. Sprzedający otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania do usług bankowości elektronicznej. Link może być przesłany:

a. bezpośrednio w rozmowie przez komunikator,

b. w wiadomości e-mail lub SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy, lub usługę kurierską.

5. Klikając w przesłany link, otwiera się specjalnie przygotowana strona, wyglądająca dla sprzedającego wiarygodnie, gdyż może tam zobaczyć np. zdjęcie i cenę swojego produktu. Na tej stronie znajduje się ponadto miejsce do wpisania:

a. karty płatniczej (dane posiadacza karty, pełen numer karty, CVV, data ważności, kod 3DS)

b. lub danych dostępowych do bankowości elektronicznej (login, hasło, SMS kody).


6. Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do sprzedaży i dodatkowo sprzedający traci swoje środki, stając się pokrzywdzonym

Co zatem robić, by chronić swoją tożsamość i pieniądze?

Prosimy, aby zawsze pamiętać, że:

-dane dostępowe do konta, dane karty płatniczej oraz dane osobowe to informacje, które powinny być zawsze chronione - nie należy ich udostępniać osobom nieuprawnionym! Ujawniając je, narażamy się na utratę swoich pieniędzy, a nawet zaciągnięcie kredytu lub pożyczki;

-jeśli ktoś wywiera na Państwa presję i wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji lub działań - proszę zastanowić się dwa razy, to może być próba ataku;

- warto upewnić się w innym kanale komunikacji (np. oficjalny numer telefonu podany w Internecie), że nadawca rzeczywiście wysłał do Państwa wiadomość - zarówno w przypadku wiadomości e-mail, jak i wiadomości SMS lub wysyłanych w komunikatorach, nazwę nadawcy można dowolnie zmodyfikować i w ten sposób podszyć się pod prawdziwą firmę;

- warto zweryfikować wiadomość pod kątem poprawności językowej (np. czy jest napisana poprawną polszczyzną, nie zawiera literówek lub innych błędów).

Apelujemy, aby podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów. Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Podobnie, jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę gdzie mamy podać swoje dane, nie róbmy tego! Zachowujmy rozsądek i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jeśli zostałeś pokrzywdzony w wyniku przeprowadzenia takiego ataku, niezwłocznie zawiadom policjantów oraz skontaktuj się ze swoim bankiem.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • x_gość

    19.10.2021, 11:33

    oszustwo windykacyjne

    Firmy windykacyjne praktykują oszustwa na proces i egzekucyjne nowa metoda wyłudzenia ,zagrożeni są osoby starsze i naiwne ,które pożyczki mają spłacone ,a windykacje jako paserzy dla pierwszych wierzycieli ,atakują o rzekomą spłatę długu. UWAŻAJCIE na ULTIMO!!

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx7.xx0 
  • Uehd_gość

    19.10.2021, 14:01

    Uwazajcie napisala baba, ktora prawie przelała kasę za darmową kolekcję :)

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx1.xx3 
  • Reg DX_gość

    19.10.2021, 19:22

    Baby są głupie - widzą DARMO i wyciągają kasę

    Cytuj
    IP: 107.181.xx7.xx6 
  • Maga_gość

    20.10.2021, 07:40

    Baby

    Sam jesteś głupi. A poza tym to jakim trzeba być naiwnym i nierozumnym, żeby komuś obcemu podawać albo numer swojej karty z tymi innymi kodami albo żeby podawać login i hasło do logowania w banku. Ludzie sami się proszą o to, żeby im ktoś konto wyczyścił. Mają poustawiane Bliki bez potwierdzenia transakcji i się potem dziwią. A takie czasy, że złodziei będzie coraz więcej.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xxx.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.