Elektrownia w Opaleniu. Vatenfall nie będzie inwestował w powiecie tczewskim

Budowa elektrowni może rozwiązać problem deficytu prądu (fot. tcz.pl)
Tczew - Elektrownia w Opaleniu. Vatenfall nie będzie inwestował w powiecie tczewskim
Wiadomo już, że na terenie powiatu tczewskiego nie powstanie elektrownia koncernu Vattenfall. Szwedzki inwestor miał ją zbudować w nadwiślańskim Opaleniu. Z jednak pomysłu zrezygnowano, a koncern tłumaczy swoją decyzję wprowadzeniem nowej strategii firmy.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu Vattenfall tłumaczą, że firma stawia teraz na konsolidację działalności na terenie Szwecji, Niemiec i Holandii. Rozbudowa inwestycji w Polsce jest w tym wypadku niemożliwa.

- Dwa projekty, czyli elektrownia w Puławach i Opaleniu nie będą realizowane przez Vattenfall - tłumaczył "Dziennikowi Bałtyckiemu" Łukasz Zimnoch, rzecznik koncernu energetycznego. - W przypadku Puław miał to być wspólny projekt z Zakładami Azotowymi. W obecnej sytuacji będziemy jedynie Puławom doradzać, nie będziemy już inwestować w to przedsięwzięcie. Jeżeli chodzi o Opalenie, to analizujemy czy możliwa jest sprzedaż inwestycji.

Decyzja szwedzkiego inwestora zmartwiła władze gminy Gniew, które do tej pory włożyły sporo wysiłku, by do realizacji doszło. Zmieniono m. in. zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego województwa i w wojewódzkiej strategii energetycznej. Sam Vatenfall zdążył już przeprowadzić inwentaryzację środowiskową. Elektrownia dałaby spore wpływy z podatku do kasy gminy i co najmniej kilkaset miejsc pracy, dlatego samorządowcy mają nadzieję, że w miejsce Vatenfalla znajdzie się inny inwestor, który rozpocznie swoje działania w Opaleniu.

Rajkowy wciąż aktualne

Według planów na początku 2016 roku w pobliskich Rajkowach ma być gotowy pierwszy z dwóch bloków elektrowni węglowej. Inwestor - Elektrownia Północ należąca do grupy Kulczyk Investments - uzyskał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy elektrowni. Obiekt ma być bardzo nowoczesny i wybudowany z zachowaniem wszelkich wymagań w zakresie ochrony środowiska przewidzianych przez Unię Europejską na rok 2020. Elektrownia ma zajmować obszar 200 ha na terenie gminy Pelplin - i będzie sporą szansą na podratowanie lokalnego runku pracy - przy budowie obiektu pracę będzie mogło znaleźć 3 tys. osób, zaś docelowo elektrownia zatrudni około tysiąc osób.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +5

  stary zając

  21.10.2010, 01:45

  No i po ptakach

  Stary zając cieszy się że nam Lasu truć nie będą.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  topik_gość

  21.10.2010, 08:51

  i bardzo dobrze ze nie bedzie tam takiej elektrowni. Przy o becnej technice stac nas na bardziej zaawansowane projekty niz stare weglówki.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx0 
 • +1

  _gość

  21.10.2010, 10:11

  Ale jedna z tych węglówek prawdopodobnie i tak powstanie. Ciekawe czemu akurat w naszym regionie (i niewielkiej odległości) miałyby powstać aż dwie elektrownie węglowe?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx9 

  Doktor Granat_gość

  21.10.2010, 23:26

  ...

  Już Ci tłumaczę ~_gościu. Gdy spojrzymy na rozmieszczenie elektrowni w Polsce, to północ naszego kraju jest niestety obszarem deficytu energii - niestety dużo jej tracimy na liniach przesyłowych. Zgadzam się też z opinią, że są inne sposoby pozyskiwania energii, a właściwie tylko jeden konkretny w naszym przypadku - elektrownia atomowa. Poza tym nie jestem zwolennikiem opinii o tzw. "GLOBOCIEPCIU" i nawet węglówka jest koncepcją bardzo racjonalną w naszym regionie. Tylko nie ośmieszajcie się z wiatrakami - te są dobre, ale dla Don Kichota.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • +1

  Gwajer_gość

  21.10.2010, 10:18

  Przecież mówiłem, że tak się stanie. Wszystko po to, aby wykosić konkurencję. Co na to pan starosta?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx0 
 • _gość

  21.10.2010, 10:39

  Cóz i możliwość źródła prądu i miejsc pracy przeszła koło nosa.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • ania_gość

  21.10.2010, 14:34

  Też się cieszę, że nic z tego, szkoda tej pięknej okolicy

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia