Wesołego Alleluja!

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Wesołego Alleluja!
Wielkanoc - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. W niedzielę podczas wielkanocnego śniadania zasiądziemy całą rodziną do stołu i podzielimy się jajkiem - symbolem odradzającego się życia.

Gospodynie uwijają się w kuchni, by podczas niedzielnego śniadania na stołach nie zabrakło szynek, pachnących kiełbas, słodkości - obowiązkowo pięknie wypieczonej baby i mazurka, oraz świątecznie przyozdobionych jajek. Któż z nas nie pamięta, kiedy przed Wielkanocą jako dzieci rwaliśmy się do przyozdabiania świątecznych pisanek? Zwyczaj ich malowania narodził się w Persji. Najstarsze pisanki odnalezione na ziemiach polskich pochodzą z końca X wieku. Zgodnie z ludową tradycją istnieją różne tradycje przyozdabiania świątecznych jaj - można rysować pędzelkiem wzory z roztopionego wosku, a następnie zanurzać jajko w barwniku. Inni najpierw barwią jajka, a dopiero potem przyozdabiają je wzorem. Jednak we wszystkich domach to właśnie pisanki stanowią symbol Świąt Wielkanocnych i zajmują ważne miejsce na świątecznym stole.

Uroczyste bicie dzwonów w niedzielny poranek obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa. W niektórych kościołach msza rezurekcyjna połączona została z wieczorną liturgią Wigilii Paschalnej.

W niedzielny ranek do stołu zasiadają całe rodziny, by wspólnie zjeść śniadanie wielkanocne. Na stole nie może zabraknąć koszyczka z pokarmami, które w Wielką Sobotę zostały poświęcone w kościele. W święconce znajdziemy pisanki, kawałek chleba, wędliny oraz sól. Świąteczne stoły uginają się od ciężaru przygotowanych pokarmów - jajek, wędlin, wielkanocnych bab i mazurków.


Poniedziałek to już tradycyjnie święto, w którym w ruch idą rózgi i wiadra z wodą. Do XV wieku dyngus i śmigus były dwoma odrębnymi zwyczajami. Dyngus (dyngusowanie) oznaczał wymuszanie datków, najczęściej w postaci jajek, pod groźbą kąpieli. Śmigus to uderzanie, smaganie rózgą, gałązką lub palmą. Dziś w lany poniedziałek, szczególnie na Kociewiu, w najdłużej śpiący domownicy muszą liczyć się z biczowaniem jałowcowymi rózgami, bądź z mokrą kąpielą. Najmłodsi w poniedziałkowy ranek szukają także "zajączka", czyli przygotowanych dla nich wielkanocnych słodyczy - w niektórych domach dzieci dostają słodkości już w świąteczną niedzielę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • -7

  Różowy pra pra pra dziadek_gość

  16.04.2022, 23:29

  .....

  Bardzo dobrze może niektórzy mieszkańcy miasta Tczew znajdą trochę czasu zastanowią się przemyślą sprawę i się zmienią skończą się jak czytam wiadomości z miasta nad Wisłą pijackie awantury i krzywe koślawe akcje. Wesołych świąt i smacznego jajka. Podpowiedź moim zdaniem do sałatek świeże jajka ze wsi mają smak i zapach a jajka z niektórych marketów są bez smaku taki styropian. Smacznego.

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx1 
 • +4

  MORDOCH_gość

  17.04.2022, 10:07

  do trolla

  Zapomniałeś dodać o "śledzikach zza Buga"

  Cytuj
  IP: 46.165.xx0.xx7 
 • -6

  Różowy pra pra pra dziadek_gość

  16.04.2022, 23:54

  ......

  I nie chodzi mi o kaszę nie gryczaną a manną chodzi o sałatki z jajkami a nie z styropianem. Smacznego i Wesołego alleluja.

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx1 
 • -6

  the end_gość

  17.04.2022, 05:13

  czas sądu już jest

  Wesołym można być jak się pije .albo zapali coś tam ALE RADOSNYM TRZEBA BYĆ WEWNĘTRZNIE..a wielkanoc to przypomnienie sobie tego co się stało wiele lat temu . Kto tego nie rozumie ten poganin . Chrystus umarł za nasze grzechy czyli mówiąc jaśniej głupim tczewianom za was poszedł na sąd i został ukarany za wasze WSZYSTKIE PASKUDNE ZACHOWANIA, MYŚLI I RELACJE Z INNYMI.Tak to wymyślił Bóg , a jak się komuś to nie podoba jego wybór. Ale niech nie nazywa się chrześcijaninem-no może katolikiem , który ma zryty łeb jak ci co się szczepili i nosili maski. Dzisiaj nie wielu ma w sobie wiarę biblijną , pierwszą miłość . Ale co tam od was wymagać jak zamiast Boga czcicie jaja , święconki , zajączki,. Czas sobie powiedzieć ,że Polska to naród pogan, bałwochwalców , pijaków , cudzołożników itd itp. kara już idzie do was , to co się dzieje na Ukrainie to preludium , wstęp do tego co będzie za jakiś czas w Polsce. Zasługujecie na to , oj tak......

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -3

  Różowy pra pra pra dziadek_gość

  17.04.2022, 21:00

  ....

  Strata czasu czytać wiadomości z Tczewa a o śledzikach porozmawiaj z tymi siostrami z miasta nad Wisłą tymi co czekają na tych '' mężczyzn'' zza kratami niech się doczekają i się cieszą plus miłość i szczęście.

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx1 
 • -1

  radosnego_gość

  19.04.2022, 07:20

  Redakcji życzę więcej wiadomości na tym portalu bo chyba nie jest u nas tak niemrawo:)jak to na dzień dzisiejszy tutaj wygląda:)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA