Dawni mieszkańcy Tczewa spoczęli na cmentarzu ewangelickim

(fot. wrotatczewa.pl)
Tczew - Dawni mieszkańcy Tczewa spoczęli na cmentarzu ewangelickim
Podczas specjalnej uroczystości na cmentarzu ewangelickim w Tczewie pochowano szczątki 83 osób. To efekt prac ekshumacyjnych prowadzonych na terenie Parku Kopernika z związku z rozbudową sieci ciepłowniczej, realizowanej w ostatnich miesiącach przez GPEC.

- Na cmentarzu ewangelickim odbył się symboliczny pogrzeb. Pochowane zostały pochodzące sprzed około 100 lat szczątki 83 osób, ekshumowane podczas prac prowadzonych przez GPEC Tczew. Liturgię odprawił pastor Marcin Rayss, który wspomniał, że Tczew budowali ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości. Wszystkim im należy się nasza pamięć i godne zachowanie ich szczątków. - informuje Mirosław Pobłocki, prezydent Tczew na swoim facebookowym profilu.

Wszystko jest związane z rozbudową sieci ciepłowniczej na terenie Tczewa. Rura z ciepłem przechodzi m. in. przez Park Kopernika. To teren dawnego cmentarza, dlatego w pracach uczestniczyła też specjalna firma, która w razie potrzeby dokonywała prac ekshumacyjnych. Przejście przez Park Kopernika było jedyną szansą na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej ulic Paderewskiego, Kołłątaja, Chopina nad Wisłą.

Wszystkie wspomniane pochówki pochodzą z początku XX wieku. Jednocześnie z wspomnianymi ekshumacjami prowadzono nadzór nad pozostałą częścią cmentarza znajdującego się na terenie Parku Kopernika na trasie prowadzonej inwestycji. Obszar ten został najprawdopodobniej w latach 60 i 70 kompletnie zniszczony. Przemieszana warstwa, w której zalegały ludzkie kości, fragmenty pomników, grobowców i śmieci sięgała na całym wspomnianym obszarze do głębokości 1,5 m .Ostatecznie zidentyfikowano 83 szczątki ludzkie, w tym 5 kobiet i 8 dzieci. Ponadto wydobyto też znaczną liczbę drobnych kosi ludzkich nie dających szans na identyfikację. Wszystkie wydobyte szczątki ludzkie zostały złożone w specjalnych sarkofagach i powtórnie pochowane na istniejącym cmentarzu ewangelickim.

Cała inwestycja uciepłownienia Tczewa, której Park Kopernika jest częścią, ma zakończyć się w 2019 roku i zakłada przyłączenie kilkudziesięciu budynków publicznych i wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszt całej inwestycji to ponad 10 mln złotych. Inwestycja jest w pełni finansowana ze środków własnych Grupy GPEC.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +8

  Bo_gość_gość

  13.04.2018, 13:18

  Nie wszyscy wiedzą, że Park Kopernika był cmentarzem. Wszystkim zmarłym, obojętnie jakiej religii i narodowości należy się godne miejsce spoczynku, dlatego słuszna inicjatywa

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.