Co z psimi toaletami?

(fot. tcz.pl)
Tczew - Co z psimi toaletami?
Problem psów, a raczej obowiązków ich właścicieli to w naszym mieście temat - rzeka. Upstrzone psimi "niespodziankami" chodniki i skwery chyba już nikogo nie dziwią. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej ponownie poruszano sprawę rozlokowanych na terenie grodu Sambora psich toalet.

Problem czystości na terenie miasta powraca na forum Rady Miejskiej niczym bumerang. Tym razem sprawa dotyczy psich toalet. O ich regularne i częste opróżnianie wniósł ostatnio radny Krzysztof Korda:

- Jako posiadacz psa, obserwuję w trakcie spacerów psie toalety na terenie miasta i zauważam, że nie są zbyt często opróżniane. Psie śmietniki nie są regularnie czyszczone, co powoduje że mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców, gdyż moim zdaniem gromadzą się w nich bakterie. - argumentował.

Jako dowód swojej tezy rajca przedstawił swoim kolegom zdjęcia jednego z pojemników na na niecce na osiedlu Czyżykowo.

- Sfotografowany pojemnik był napełniony do tego stopnia, że nie było możliwości wrzucenia odpadów. Najwyraźniej śmieci zostały upchnięte tak, aby pojemnik mógł pomieścić ich jeszcze więcej. W związku z tym, wnoszę o częste opróżnianie psich toalet, co z pewnością poprawi estetykę miasta i zmniejszy niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania zarazków.

Sprawa została już poruszona podczas prezydenckiej narady. Urzędnicy tłumaczą, że był to jednostkowy przypadek, który nie powinien się już powtórzyć. Pojawia się jednak jeszcze jeden problem - kosze na psie odpadki znajdują się m. in. przy ulicy Harcerskiej, Żwirki, Wojska Polskiego, dwa na bulwarze, na Konarskiego i na ul. Polnej - i chociaż ten na Czyżykowie był przepełniony, to z wielu wciąż nikt nie korzysta. Strażnicy miejscy zwracają uwagę, że mimo prowadzonych przez miasto akcji informacyjnych, a nawet polegających na karaniu właścicieli niesfornych pupili, wielu mieszkańców wciąż w ogóle nie poczuwa się do obowiązku sprzątania po swoim psie:

- Niektórzy płacą po 2, 3 mandaty i nadal nie sprzątają. Zdarzają się i takie przypadki, że właściciel psa na widok strażnika miejskiego bierze nawet dużego czworonoga pod pachę i ucieka. - wyjaśnia nam Andrzej Jachimowski, komendant tczewskiej Straży Miejskiej. - Wydaliśmy dużo pouczeń, mandatów, a nawet wniosków do sądu. Może to coś pomoże.

Szef Straży Miejskiej przypomina, że w radiowozach funkcjonariuszy na właścicieli psów czekają specjalne torebki na psie odchody. Wystarczy podejść, zapytać i odebrać za darmo nawet 20-30 takich torebek.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +1

  płk. Kałmanawardze_gość

  13.05.2010, 00:25

  Hmmm.Torebki bym wziął ale gdyby jeszcze tak mnie podrzucili do najbliższego pojemnika to byłoby super.Albo niech zawiozą sami-prościej.Tczew to olbrzymie miasto i dotarcie do najbliższego pojemnika trochę trwa.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx6 
 • +2

  lola_gość

  13.05.2010, 08:01

  mandat i co dalej ?

  A mnie zastanawia jeszcze jeden fakt, staz miejska wystawia mandaty dla ludzi którzy nie sprzatają, czy kieruje wnioski do sądu, ale co dalej? Dlaczego z kasy z mandatów nie są sprzatane ulice? uważam ze za pieniądze z mandatów kupy powinny byc posprzatane, nie mówiąc juz o innych smieciach czy stłuczonym szkle które często leży na bulwarze na Czyżykowie. Moze gdyby trawniki były zadbane, włascicielą psów bardziej by zależało na utrzymaniu porządku, ale widząc ten syf na ulicach i trawnikach naszego miasta sie wszystkiego odechciewa...

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • jaki_gość

  13.05.2010, 08:19

  Hmm, a ja chętnie posłucham, jak kandydaci na prezydenta oraz radni mają zamiar rozwiązać problem kasztaniących gdzie popadnie psów oraz ich beztroskich właścicieli. Panie Mirku zamiast rozwiązywać problemy globalne, utylizacji śmieci z okolicznych powiatów, posprzątaj pan miasto, w którym jesteś pan od lat wiceprezydentem. G. żeś pan zrobił przez te wszystkie lata a teraz zrobisz z Tczewa wielki śmietnik. Gratki. Sukces

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx4.xx0 
 • +5

  mieszczanka_gość

  13.05.2010, 08:22

  Dlaczego "niesforne psy"czyżby robienie kupki to przywilej niesfornych????O rety tyle lat żyję,a dopiero teraz się o tym dowiedziałąm hi hi hi.Moje pytanie jak mówi się o ludziach którzy robią kupkę???? Jeżeli chodzi o psie toalet to szanowni Pnowie Strażnicy Miejscy! Ekzekwować można w miejscu gdzie są kosze na ten specyficzny śmieć,z tego co ja wiem ,nie wolno wrzucać do zwykłych koszy na śmieci tego typu odpadów.Dlaczego robicie łapankę na bezradnych??Wykażcie się przy sklepikach z piwem gdzie bractwo popija i później robi siusiu tam gdzie stoi!!!!No ale tam nie będzie "przepraszam, itp....tylko spier.... prawda??? Wbrew pozorom jestem za sprzątaniem KUPEK. dodam tylko, nie mam psiaka i nie lubię chodzić slalomem.Przodownikiem w takim chodzeniu jest ul Kaszubska na wysokości dawnej rzeźni.POZDRAWIAM

  Odpowiedz
  IP: 95.40.xx4.xx2 
 • +9

  pies_gość

  13.05.2010, 08:43

  odchody

  jeżeli płacę podatki za siebie to miasto posiada odpowiednie służby do sprzątania a gdy płacę podatki za psa to dlaczego nikt nie możne tego posprzątać po moim psie Jeżeli nie można to nie wymagajmy płacenia podatów za psy !!

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx8.xx6 
 • pies_gość

  13.05.2010, 08:45

  pies

  Tematem rzeka w naszym mieście są tez miejsca gdzie pies możne sobie pobiegać

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx8.xx6 
 • +3

  Do Komendanta S.M._gość

  13.05.2010, 08:46

  A może by tak pan komendant wystawił parę mandatów tym co mają opróżniać te pojemniki , bo to co widać na zdjęciu to nie jest odosobniony przypadek . Tak pełne kosze były wszystkie nad Wisłą i dopiero po interwncji radnego coś się ruszyło . Tak poza tym to tych koszy jest za mało .

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx8 
 • +8

  Julka_gość

  13.05.2010, 09:11

  200 ZŁ.

  Nie ważne czy się sprząta po psie czy nie.Ja posprzątałam a mandat tak mi wlepili, bo nikogo nie było w pobliżu i spuściłam psa{14-letniego,małego} żeby mógł sobie chwilę pobiegać.Dostałam 200zł. A pojemnik na psie odpadki przy ul.J.Narodu jest na placu zabaw dla dzieci!!!!!!!!! Gdzie tu logika jakakolwiek??Pójdę na plac zabaw z psem,żeby wyrzucić jego kupę i dostanę mandat za to,że tam weszłam z psem,bo przecież zakaz jest!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • gość_gość

  11.04.2011, 09:18

  psie kupki

  to prawda zgadzam się straż miejska każe nieraz ludzi niewinnych,a co do koszy do śmieci to też jest za mało

  Cytuj
  IP: 95.40.xx7.xx0 
 • VitoldMix_gość

  13.05.2010, 10:10

  Kary, kary ,kary

  Najlepiej jeszcze w więzieniu zamykać tych strasznych przestępców - właścicieli psów! Sprawdziłem - w żadnym kiosku ruchu czy innym punkcie w Tczewie nie można kupić tych torebek na psie kupy. Dopiero z tego artykułu dowiedziałem się że można otrzymać je od SM.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx3.xx1 
 • +4

  kasia_gość

  13.05.2010, 10:12

  Wybiegi dla psów

  Co do mandatów za puszczanie psa, to tez ostatnio dostałam 200 zł na bulwarze na Czyzykowie. I tez niekogo nie było w poblizu, komu mogłaby sie stac krzywda- chociaz gdyby mój pies był agresywny to bym go nie pusciła. ale najsmieszniejsze jest to, ze przeciez pies musi sie gdzies wybiegac, i zapyałam straznika wlepiającego mandat gdzie moge go pusic, powiedział ze w Tczewie nigdzie, mam sobie z nim biegac na smyczy !!! No wiec znów sie pytam, po co mam płacic podatek za psa, ZA CO ??

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • +2

  justyna_gość

  13.05.2010, 11:42

  torebki powinny być ogólnodostępne, bo to trochę chore żeby wypatrywała Strażników Miejskich;/ śmietniki na odchody nie tylko na Czyżykowie są pełne, niejednokrotnie widziałam na bulwarze, przy ul. Jurgo.... i zgadzam się z jednym przedmówcą, że tych śmietników jest naprawdę niewiele - nie wspomne o bezpiecznym terenie gdzie "niesforny pupil" mógł by sobie pobiegać. sprzątałam i będę sprzątać po moim piesku, bo jeśli decyduje się na psa to biorę w pełni za niego odpowiedzialność - również za jego fizjologiczne potrzeby. Irytuje mnie jedynie to, że człowiek płaci rocznie 30 zł podatku ( nie jest to zastraszająco duża kwota ale), a wzamian nie otrzymuje nic, aby ułatwić życie właścicielom psów - jest wręcz odwrotnie przejeżdzający Strażnicy Miejscy tylko zwalniają i patrzą na właścicieli psów jak na przestępców ! to żenujące! pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx5 
 • -1

  kydzusze_gość

  13.05.2010, 13:19

  Trudna sprawa

  Myślę, że podatki płaci każdy. Czy to zakłady pracy, czy za grunt, nieruchomości drogowy, psa i wymieniać można jeszcze długo. Sprawy chyba nie rozwiąże powiedzenie płace to posprzątajce po mnie. Miasto powinno udostępnić możliwość wyrzucenia takich odpadów i póżniej ich utylizacji i tu należy naciskać. Uważam, że osoby które otrzymały mandat jednak w pobliżu nie ma możliwości wyrzucenia powinny takiego mandau nie przyjąć, niech się wypowie Sąd. Wiem, że to uciązliwe ale może kilka osób cos tą drogą poprawi, i Straż Miejska będzie podchodzić do tego tematu z głową. Oni mają statystykę i im się wszystka zgadza. Coś w tym temacie (z psami) robią. Sam byłem świadkiem dwóch zdarzeń gdzie kodeksowo mandaty można nałozyć jednak z czysto ludzkiej sprawy absolutnie nie, ale dyskusji nie było. Dodam, że w jednym męzczyzna otrzymal mandat za wyprowadzenie psa bez smyczy i ok. Jednak pies był tak stary że poruszał się w tępie raczkującego niemowlaka zresztą za kilkanaście dni zdechł i przez tą smycz chyba by cierpiał. Podstawową sprawą jest kultura człowieka. Jak ktoś jej nie nabył, nie nauczył się to nic tu z naszego pisania. Ale pisac i mówic warto bo może ktoś przynajmiej zacznie o tym myśleć a to już jest pierwszy krok.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx8 
 • -8

  ekolog_gość

  13.05.2010, 14:42

  psie kupy

  "Zasranym obowiązkiem" właścicieli psów jest sprzątnąc kupy po swoich pupilach.Oczywiście zawsze pieski mogą sie załatwić w rogu pokoju nie wychodząc z domu.Podatki są za posiadanie psów a nie za sprzątanie.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx7 
 • +3

  Katrin_gość

  13.05.2010, 21:50

  Ekologiem to ty chyba tylko z nazwy jestes. Nie sądze zeby bardziej ekologiczne było wyrzucanie trzy razy dziennie do kosza foliowych torebek z psia kupa niz sama kupa na trawniku która z reszta po pierwszym deszczu znika...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx6.xx8 
 • -3

  tom

  13.05.2010, 15:27

  cały park miejski jest zasrany. nikt z włascicieli psów nic nie robi sobie ze sprzatania. wstyd, wstyd, wstyd,

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Katrin_gość

  13.05.2010, 21:57

  tyle w tym temacie

  Podsumowując ten temat mozna stwierdzić ze właściciele psów mają dosłownie przesrane. Musza: - szczepic psa przeciwko wściekliznie - zaczipować - wyprowadzac na smyczy i w kagańcu - sprzątać po nim - płacić podatek - omijac miejsca z zakazem wyprowadzania psow bo jak nie to mandat. A za to wszystko dostają wielkie G!!!!! Zero miejsc do spuszczenia psa, zero torebek i nawet pojemników na te kupy nie oprózniają. Zenada!!! Za to wszystko serdecznie władzom dziekuje i życze dużej psiej kupy przed domem!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx8 
 • +1

  Kasia_gość

  14.05.2010, 08:17

  Bravo za dobre podsumowanie tematu ~ Katrin

  Cytuj
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • Lamasterium_gość

  18.05.2010, 11:34

  Psia kupa

  Ogólnie powinny być wszędzie pojemniki na psie odchody i torebki dostępne także powinno być miejscy wszędzie na osiedlach lub innych miejscach wyznaczone miejsce gdzie mógłby zwierzak to robić no i blisko bo jak ja mam psa z Armii Krajowej dość 2 kilometry do wyznaczonego miejsca i powiedzieć zwierzakowi "nie rób teraz bo to nie miejsce wyznaczone". Myślę że jeżeli płaci się bezsensowne pieniądze na psa to powinni coś z tym robić a nie chodzić na bankiety i z tych pieniędzy obżerać się. A wogule jaka mowa o mandatach nie powinniśmy ich przyjmować. Jeżeli płacimy to ktoś musi nam udostępnić te miejsca. A jeżeli już się wzięło mandat to powinniśmy posłać odpowiedzialnych za ten stan rzeczy do sądu. A jeszcze na koniec myślę jeszcze jedna uwaga dla tych nie ze niesfornych zwierzątek tylko do ich durnych właścicieli. jak widzą ze chce coś zrobić to niech pójdzie na bok gdzie jest trawa a nie na chodnik. Edukacja dużo zostaje do życzenia nad nie którymi z właśicieli psiaków

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia