Uniwersytet Gdański nie uruchomi na razie pod Tczewem swojej bazy dydaktycznej

Studiowanie w okolicach Tczewa na razie trzeba odłożyć na przyszłość (fot. tcz.pl)
Tczew - Uniwersytet Gdański nie uruchomi na razie pod Tczewem swojej bazy dydaktycznej
Podtczewski Swarożyn nie stanie się na razie miejscem, w którym zaroi się od studentów. Po dwóch latach rozmów pomiędzy przedstawicielami Uniwersytetu Gdańskiego i władzami powiatu, okazało się, że nie ruszą kierunki związane m. in. z ogrodnictwem, bowiem brakuje środków na modernizację bazy w Swarożynie. Na razie nie dojdzie również do studenckich praktyk w bazie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących, które mieli tu odbywać studenci agrochemii.

Rozmowy władz Uniwersytetu Gdańskiego z przedstawicielami powiatu tczewskiego dotyczące utworzenia w Swarożynie filii lub oddziału zamiejscowego UG ciągnęły się ponad 2 lata. Teraz okazuje, że ambitne plany, przynajmniej na razie, nie wejdą w życie:

- Atrakcyjne wydawało się uruchomienie tu kierunku ogrodnictwo, gdzie był pomysł, by wykorzystać bazę szkoły. Niestety, głównie sprawy finansowe spowodowały, że do tego nie dojedzie. Aby prowadzić zajęcia w szkole w Swarożynie, trzeba by przeprowadzić modernizację sal, na co ani władze lokalne, ani uczelnia, nie mogą sobie pozwolić. Dodatkowo w związku z wymaganiami ustawy o szkolnictwie wyższym, trzeba mieć zatrudnionych kilku specjalistów i pracowników naukowych - na to również uczelnia nie może sobie pozwolić w aktualnej sytuacji finansowej. - tłumaczy prof. Grzegorz Węgrzyn, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego.

Jeszcze w ub. tygodniu wydawało się, że szansa na wykorzystanie bazy szkoły w Swarożynie wciąż jednak jest. Wydano już bowiem zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku agrochemia. Tworzą go wspólnie Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy w Bydgoszczy. Odbył się pierwszy nabór studentów - naukę rozpoczęło około 60 osób. Zajęć kursowych w Swarożynie co prawda miało nie będzie, ale część ze studentów miała tutaj odbyć praktyki. Ostatecznie okazało się, że studenci praktyki będą odbywać w Bydgoszczy.
Co można robić po agrochemii? Studenci będą kształceni m. in. w kierunku wykorzystania chemii do tworzenia środków ochrony roślin, czy nawozów. Przedstawiciele UG tłumaczą, że Swarożyn byłby dobrym miejscem do zbierania materiału do prac dyplomowych - są tam pola doświadczalne, sprzęt rolniczy - wszystko, czego brakuje w Gdańsku.

- Studenci zajęcia na trzech pierwszych semestrach odbędą w Gdańsku, bowiem wtedy będą poznawać ogólną wiedzę chemiczną. Natomiast kierunki specjalistyczne realizowane byłyby w Bydgoszczy, zaś ostatni semestr znowu w Gdańsku, gdzie piszą prace dyplomowe. Materiały do nich mogliby zbierać w Swarożynie - wyjaśnia Andrzej Semborowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, który brał udział w rozmowach z uczelnią.

Władze trójmiejskiej uczelni nie wykluczają, że rozmowy z powiatem tczewskim o ściągnięciu w ten rejon województwa studentów będą kontynuowane. Najpierw jednak trzeba znaleźć środki na rozbudowę zaplecza laboratoryjnego. Przedstawiciele UG uważają, że w przyszłości można szukać środków na ten cel w programach UE. Do napisania wspólnego wniosku przymierza się już Wydział Funduszy Europejskich tczewskiego starostwa.

Na prośbę internautów informujemy, że plany Uniwersytetu Gdańskiego nie mają nic wspólnego z planami starosty tczewskiego, Witolda Sosnowskiego, który jako kandydat do fotela prezydenta Tczewa postuluje o "doprowadzenie do powstania uczelni - Tczewskiej Wyższej Uczelni, która realnie ożywi Starówkę" (cytat z programu RiO). Więcej na temat planów dotyczących wyższej uczelni można było usłyszeć podczas naszej debaty. Zainteresowanych odsyłamy tutaj
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +4

  Witka_gość

  16.11.2010, 00:12

  obietnice

  zaczęło się na szczęście jeszcze przed wyborami wyszło szydło z worka - dziękujemy panie starosto.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx0 
 • -3

  oko_gość

  16.11.2010, 08:57

  Sosnowski mówi o innej wyższej uczelni

  Sosnowski mówi o innej wyższej uczelni niż ta w artykule. Może pani redaktor dopyta starostę, czy to o tej uczelni jest mowa w programie rio ? Taka zwykła dziennikarska rzetelność. Bo z tego wychodzi, że ktoś tu kłamie, albo ktoś tu komuś robi kampanię wyborczą: Sosnowskiemu-negatywną, a Pobłockiemu- pozytywną.

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
  -1

  do goscia_gość

  17.11.2010, 09:40

  Sosnowski podpisał list intencyjny z PWSH

  artykuł tendencyjny- zeby tylko wprowadzic mieszkanców w blad. Sosnowski podpisał list intencyjny i rozmawia z PWSH, a nie z Uniwerkiem. Widzę, że konkurencja nie może pewnych prostych spraw przeboleć, no i sukcesów konktrkandydata. Pani Redaktor WIECEJ RZETELNOSCI i MNIEJ TENDENCJNOSCI

  Cytuj
  IP: 79.162.xx5.xx5 
 • +17

  _gość

  16.11.2010, 06:10

  Dlatego uczelnia w Tczewie także nie powstanie

  A to, że chce ją zrobić Pan Sosnowski to zwykła kiełbasa przedwyborcza o czym świadczy powyższy artykuł. Co "gorsze" Sosnowski pragnie kształcić w Tczewie humanistów, a Tczewowi potrzeba jest np. inżynierów, osób tzw. technicznych. Ale to zapewne jest za trudne do zrozumienia - lepiej kształcić filozofów (nie obrażając nikogo, zwracam tylko uwagę na problem). Podsumowując: uczelni wyższej w Tczewie nie będzie, a studiować jest najlepiej np. w Trójmieście - droga 60 minut jazdy do Gdańska nikogo nie zbawi tym bardziej, że w Tczewie w takim samym czasie można dojechać na Stare Miasto w momencie wielkich korków - co też zgotował nam Pan Sosnowski.

  Odpowiedz
  IP: 94.23.xx9.xx5 
 • +3

  hehehe

  16.11.2010, 07:54

  ...

  pięknie ujęte, wszyscy wiedzą, że całe RYJO jest jak koncert życzeń :)))

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  oko_gość

  16.11.2010, 09:03

  Proszę o rzetelność i wyjaśnienia

  Pani redaktor, czy uczelnia, o której jest mowa w artykule jest uczelnią, o której mówi w kampani prezydenckiej Sosnowski ?? TAK lub NIE. A jeżeli Pani nie wie, to ja jako czytelnik i wyborca chciałbym się dowiedzieć. Czy będzie Pani Redaktor uprzejma dopytać o to Sosnowskiego i przekazać nam tą wiedzę ?? Niecierpliwie na to czekam, bo inaczej uznam jak w moim komentarzu - wyżej. Mam nadzieję, że posty się ukażą.

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 

  bez wazeliny_gość

  16.11.2010, 21:15

  sami o sobie

  i jak teraz wyglądasz ?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx7.xx0 
  +1

  C>K>M

  17.11.2010, 15:38

  W Tczewie nie potrzeba inżynierów, tylko wołów roboczych:) Większość pracy którą wykonują inżynierowie w tczewskich "zakładach" może wykonywać średnio rozgarnięty chłopak po liceum lub technikum, najwyżej wyśle się go na 2 tygodniowe szkolenia.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  _gość

  16.11.2010, 06:55

  DZIĘKUJMY SOSNOWSKIEMU

  Piać to on potrafi, ale coś zrobić.. czeka tylko na kase z miasta a zasługi sobie przypisuje! czego dokonał za czasu gdy był starostą hmmmmm..... NIC

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx9.xx3 
 • -2

  do hehhe_gość

  16.11.2010, 07:59

  urzedasy

  to może pisać tylko urzędnik z UM.... czeka na kase z miasta- czy ktos kojarzy, że w powiecie jest 6 gmin- dla mnie bobma, że kase Sosnowski daje akurat na remont tczewskich np. wiaduktów...

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
  +2

  hehehe

  16.11.2010, 08:47

  ...

  mam własna firmę i nie muszę liczyć na jałmużnę - a co do sosny - to gdyby miasto nie DAŁO to by nie miał, ciągle latał i prosił o pieniądze, co do Urbana - to bardzo dobrze, że zrobił w innych barwach banery (żółte) bo gdyby zrobił jak sosna - nikt by na niego nie zagłosował :)))

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  ...._gość

  16.11.2010, 07:10

  to nie jest porażka starosty, to rzeczywistośc i realia, a nie wyimaginowany świat lokalnych chłopców z ferajny. Do takich miejscowości przyjdzie co najwyżej "uczelnia" z 5 ligi. Wczoraj odbyła się debata w tetce, wszyscy wypadli słabiutko, bo może moderatorzynie byli w nie najlepszej formie miałem momentami wrażenie, że to oni startują w wyborach, ale tak prawde powiedziawszy, to p. Sosnowski był ciut lepszy od Genkowicza. Ten chłopina z dnia na dzień leci w dół, on naprawdę jest cienki jak nitka dentystyczna.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx3 
 • -1

  go gość_gość

  16.11.2010, 07:57

  bzdury! Kto studniował ten wie....

  droga do Gdańska nikogo nie zbawi?? hmmm chyba nie o to chodzi.. jesli studiowałes- to zroumiesz, że droga do Gdańska to przede wszystkim koszty (np. samych pociagów, autobusów i skm-ek), czyli ok. 200 zł. Nie każdego na to stać. Dodatkowo to strata czasu- czyli około 3-4 godzin w plecy. Kto szanuje swój czas- nie jest w stanie sobie tego darować- stania na dworcu w deszczu,czy sniegu. Stek bzdur-rozumiem, że kampania niektórym do głowy uderza i nie sa w stanie racjonalnie myslec. Sosnowski zgotowął nam korki- co za manipulacja!! Sosnowski zdecydował sie na remont wiaduktu- bo ten zagrazałm naszemu bezpieczenstwu. Ach nie chce sie nawet odpisywac na Twoje wypowiedzi...

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +9

  C>K>M

  16.11.2010, 08:20

  Płaciłbym i 300pln i stracił 5 godzin, żeby w CV wpisywać UG a nie "UG filia w Śwarożynie":)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +4

  duch_wpicuje

  16.11.2010, 08:25

  studia nie sa obowiazkowe

  a kto chce ten wytrzyma snieg czy deszcz i sobie poradzi (stypendia socjalne itp, mozna tez isc do pracy i studiowac wieczorowo),

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  philips_gość

  17.11.2010, 21:44

  Waga dyplomu

  Dla niektórych ważny jest kwit. Może być z "z filii w Śwarożynie". Byle łatwiej go dostać. A potem kwik, że ma dyplom, a nie ma dla niego pracy, bo jednak zatrudniający zwróci uwagę, że to ze "Śwarożyna", a nie , w tym przypadku, z Gdańska.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • -1

  _gość

  16.11.2010, 07:59

  Dokładnie!

  Sosnowski wypadł ciut lepiej niż GRZENKIEWICZ. Też to w wczorajszej debacie zauważyłem. Co za wstyd dla miasta i powiatu.

  Odpowiedz
  IP: 94.23.xx9.xx5 
 • +3

  _gość

  16.11.2010, 09:13

  "to może pisać tylko urzędnik z UM.... czeka na kase z miasta- czy ktos kojarzy, że w powiecie jest 6 gmin- dla mnie bobma, że kase Sosnowski daje akurat na remont tczewskich np. wiaduktów..." -nie pracuję w urzędzie tylko stwierdzam fakty, po drugie łaski nie robi wiadukty należą do powiatu, a gdyby nie dał kasy to zostałyby zamknięte bo w takim były stanie technicznym że niedługo by się zawaliły..,, tak,tak prawda w oczy kole nadal czekam na to co takiego zrobił w ciągu swojej kadencji :(

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx9.xx3 
 • -1

  STUDENT_gość

  16.11.2010, 13:10

  TCZEW ZAŚCIANKIEM

  No tak jako to Starosta że nie potrafi nawet spełnić obiecanek ! miał być oddział w Swarożynie i co lip[a !!! NIE GŁOSUJMY NA SOSNOWSKIEGO !!!

  Odpowiedz
  IP: 77.113.xx4.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.