Co dalej z wieżą ciśnień? Trzy organizacje chcą przejąć ten obiekt

Bractwo Kurkowe, Wieża Ciśnień (fot. tcz.pl)
Co dalej z wieżą ciśnień? Trzy organizacje chcą przejąć ten obiekt

zobacz galerię zdjęć: 15
Przedstawiciele trzech tczewskich organizacji społecznych chcą przejąć zarządzanie tczewską wieżą ciśnień. Na razie ten miejski obiekt znajduje się w rękach Bractwa Kurkowego, ale społecznicy zarzucają, że potencjał tego miejsca jest niewykorzystany, a obiekt niedostępny dla przeciętnego tczewianina - i przedstawiają ratuszowi swoją ofertę. Tymczasem Bractwo Kurkowe podkreśla, że jest otwarte na współpracę i od lat uczestniczy w życiu miasta - a także promuje je na licznych zawodach strzeleckich.

Kilka dni temu Ruch Inicjatywy Obywatelskich Tczewa, Klub Odkrywców Pomorza i Tczewski Klub Fantastyki złożyły ofertę na zagospodarowanie Wieży Ciśnień w Tczewie. Obiekt jest własności miasta, ale od 10 lat jest użytkowany przez Bractwo Kurkowe.

- Niestety, ogromny potencjał tego obiektu nie jest wykorzystany. Bractwo Kurkowe traktuje ten zabytkowy budynek jako miejsce do spotkań we własnym gronie oraz jako magazyn stowarzyszenia. Wieża Ciśnień nie jest dostępna dla szerszej grupy mieszkańców miasta, jest zamknięta nawet w trakcie takich wydarzeń jak Ogólnopolska Noc Muzeów. - mówi w imieniu społeczników Łukasz Brządkowski - W ramach naszej oferty deklarujemy zorganizowanie w okresie od maja do końca października co najmniej 20 bezpłatnych, otwartych dla mieszkańców wydarzeń. Będą one dotyczyły tematów związanych z historią i dziejami miasta, archeologią i legalnych poszukiwaniami z detektorem, spotkań z grami planszowymi i retro konsolami, spotkań literackich, sesji RPG i LARP. Włączymy Wieżę Ciśnień do wydarzeń ogólnomiejskich takich jak Noc Muzeów, czy organizowanych przez tczewskie organizacje pozarządowe jak Tetcon. We wnętrzu Wieży Ciśnień zaprezentujemy także pamiątki i przedmioty historyczne, związane z dziejami Tczewa, zebrane przez Dawny Tczew oraz Klub Odkrywców Pomorza. Dzięki tego typu działalności Wieża Ciśnień stanie się kolejnym obiektem kulturalnym na mapie miasta, będącym uzupełnieniem oferty pobliskiej Fabryki Sztuk. Nadmieniamy, że jesteśmy gotowi ponosić koszty związane z użytkowaniem tego obiektu w takiej samej wysokości co obecny najemca.

Temat został przedstawiony przez dziennikarzy zastępcy prezydenta Tczewa, Adamowi Burczykowi.

Oferta warta rozważenia

- Brzmi to bardzo ciekawie i oferta jest warta rozważenia - ale na razie obiekt ma gospodarza. Będziemy rozważać tę propozycję - tak, aby pogodzić wszystkie z zainteresowanych stron. Może warto poszukać jakiegoś innego lokum na wnioskujących organizacji? - mówi wiceprezydent.

Samo Bractwo Kurkowe jest mocno zdziwione ofertą społeczników. Jak podkreślają jego członkowie, organizacja ma swoje korzenie jeszcze w średniowieczu i pielęgnuje tradycje strzeleckie, skupiając miłośników historii. W rozmowie z nami, podkreślają, że promują miasto na zawodach w całym kraju. Biorą także udział w życiu miasta - uczestnicząc w miejskich uroczystościach w tradycyjnych szlacheckich strojach. Usłyszeliśmy, że jeszcze za czasów króla Jana III Sobieskiego bractwo otrzymało przywilej królewski, który nakłada na włodarzy obowiązek zabezpieczenia siedziby. Bractwo ,miało też przed wojną dobra na terenie Tczewa - chodzi o strzelnicę, na terenie której później urządzono internat SOSW. Dóbr nie odzyskało, ale jeszcze za prezydenta Odyi otrzymało wieżę w zarządzanie.

- Ten obiekt to nie jest muzeum, ale nigdy nie robiliśmy problemów związanych z udostępnianiem tego miejsca dla zwiedzających - była tu dwa razy organizowana Noc Muzeów. Sęk w tym, że po drugim razie ktoś nas okradł - zniknęła dawna broń, samowar, mnóstwo pamiątek. Poza tym zniszczono też drzwi - za ich odtworzenie zapłaciliśmy 5 tysięcy złotych. Ponosimy mnóstwo nakładów - ostatnio wyremontowaliśmy toalety. - mówi Lech Trzciński, prezes Bractwa Kurkowego - Od lat promujemy Tczew, zapraszamy tu znamienitych gości - promujemy tradycje strzeleckie. Nie rozumiem, skąd pomysł, na pozbawianie nas siedziby.


"Najbardziej boli to, że jedna organizacja społeczna działa za plecami drugiej..."

Członkowie bractwa dodają, że jeśli ktoś chce zwiedzić obiekt, nie ma z tym problemu po wcześniejszym umówieniu. Są też otwarci na współpracę.

- Najbardziej boli to, że jedna organizacja społeczna działa za plecami drugiej. Może warto było przyjść i z nami porozmawiać - by znaleźć pole do wspólnej współpracy - mówi Piotr Czapiewski, członek bractwa.

Do tematu będziemy wracać, kiedy pojawi się oficjalne stanowisko miasta. Dodajmy, że zanim obiekt został udostępniony Bractwu Kurkowemu, działał tam pub - miejsce było bardzo popularne latem, jednak specyfika wieży - chodzi o problem z ogrzaniem obiektu - sprawiała, że działalność zimą stawała się nieopłacalna.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (39)
dodaj komentarz

  • nm_gość_gość_gość

    25.10.2017, 10:18

    Myślę, że na królewskie przywileje z dawnych czasów chyba nie należy się dzisiaj powoływać. W Polsce nie ma króla, a członkowi Bractwa Kurkowego nie są dawną szlachtą. Obiekt rzeczywiście nie jest otwarty dla wszystkich mieszkańców, a skoro jest własnością miasta, czyli nas wszystkich, to prawa do jego użytkowania/zarządzania nim powinny być nabyte chyba w drodze przetargu.

    Odpowiedz
    IP: 5.226.xx3.xx5 
  • jaa_gość

    25.10.2017, 11:52

    dokładnie

    co ma bractwo do wieży ciśnień??? to nie jest obiekt związany od wieków z tą organizacją! a skoro chcą sobie postrzelać, to powinni mieć siedzibę w miejscu oddalonym od skupisk ludności.. uważam, że wieża powinna być udostępniona do zwiedzania w sezonie letnim, chociaż np. w weekendy. zwiedzanie w noc muzeów, to zdecydowanie za mało; większość kilkudziesięcioletnich mieszkańców miasta, nigdy jej nie zwiedziło! to jest nie do przyjęcia!

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • Pewien Typ_gość

    25.10.2017, 10:22

    "Bywa, że strzelamy w wieży,(!!!) gdzie są grube mury i nikomu nie może niepotrzebnie wydarzyć się krzywa. Czasami organizujemy próby w prywatnych domach. Czasami jest niebezpiecznie. Raz pocisk śrutowy na strzelnicy odbił się od ściany i uderzył mnie w głowę. Na szczęście zranienie nie było groźne... Nawet uprawiając strzelectwo w bezpiecznym wydawałoby się miejscu, pewne ryzyko jednak istnieje." Pan dr Suda. członek bractwa Wtf ? Co promują ? Nieodpowiedzialne używanie broni palnej ? A argumentacja że obiekt ma gospodaza "bo byli pierwsi" wogole mnie nie przekonuje ;)

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx6.xx8 
  • nm_gość_gość_gość_gość

    26.10.2017, 08:34

    To, że kiedyś jakiś król dał przywilej, nie jest argumentem i ma się nijak do dzisiejszej rzeczywistości, jak również to, iż "jeszcze za prezydenta Odyi otrzymało wieżę w zarządzanie.", nie jest argumentem, ponieważ prezydenta Odyi już dawno nie ma, a poza tym ta wieża należy do miasta, a miasto to jego mieszkańcy, a nie prezydenci. Prezydent jest wybierany przez mieszkańców, żeby pracować dla ich dobra i otrzymuje za to wynagrodzenie, na które mieszkańcy "robią zrzutkę" płacąc podatki.

    Cytuj
    IP: 5.226.xx3.xx5 
  • kurek_gość

    25.10.2017, 10:48

    a może prywatny inwestor ma chęć coś tam otworzyć i tylko czeka na decyzję....układy , układy, układy....tak jak z budynkiem na bulwarze....

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx1 
  • Brik_gość

    25.10.2017, 10:51

    Wywalic tych kurków

    Odpowiedz
    IP: 87.150.xx5.xx9 
  • :)_gość

    25.10.2017, 10:53

    Wieża ciśnień ma ogromny potencjał i szkoda by była zamknięta, bo jakieś bractwo urządza sobie spotkania.Naprawdę jako miasto mamy takie profity z działalności Bractwa Kurkowego? Mam wrażenie, że nowe inicjatywy nie za bardzo podobają się włodarzom miasta, burzą skostniały ład, który zapanował w tym mieście i jeszcze dodatkowo nie pozwalają zrealizować pomysłów typu park linowy :). W końcu jest organizacja społeczna, która naprawdę myśli o mieszkańcach. Popieram pomysł p. Łukasza i oby mu się chciało jeszcze więcej. To jest oferta z którą można wyjść do młodych ludzi, szkół i turystów( jeśli kiedykolwiek do Tczewa przyjadą).

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx3.xx4 
  • M_gość

    25.10.2017, 11:17

    Panom w futrzanych czapach już dziękujemy !

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx3.xx2 
  • track_gość

    25.10.2017, 11:23

    kurkowie niech spadaja, duzo jest miejsca za zusem a tu zrobic cos dla Tczewiaków.

    Odpowiedz
    IP: 46.215.xx7.xx3 
  • Użytek_gość

    25.10.2017, 11:44

    Każdy by brał, a dawać nie chce...

    Już tak świat urządzony, że każdy by chciał brać, jednak dawać nie chce. Najlepsze jest stwierdzenie: Nadmieniamy, że jesteśmy gotowi ponosić koszty związane z użytkowaniem tego obiektu w takiej samej wysokości co obecny najemca. I teraz pytanie... jakie są koszty użytkowania i czy pokrywają one także remonty? Tu trzeba popatrzeć, podobnie jak na budynek dawnej szkoły kolejowej :). To dopiero jest temat :D

    Odpowiedz
    IP: 46.186.xx7.xx5 
  • Gość_gość_gość

    25.10.2017, 12:27

    Kurki do lasu .

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx1.xx8 
  • aga_gość

    25.10.2017, 12:27

    dziwne to nasze misto

    To jakiś paranoja. Miasto chce być bogate w turystykę .a tak Wiatrak nie dostępny nigdy tam nie byłam nie można nawet z bliska zobaczyć. czyli tak jakby go nie było. Piękna wieża ciśnień też nigdy w środku nie byłam. Po co ona starym dziadkom, którzy wykorzystują ja tylko do swoich celów nie wnikam jakich. Śmieszne to jest taki fajny obiekt mogłyby tam być różne spotkania wieczorki trzeba ją udostępnić a tak co Tczewianie płaca podatki a nie mają dostępu do fajnych obiektów. A Bractwo niech znajdzie inny obiekt i czasy ich świetności już dawno minęły fajnie że dziadki mają zajęcie się nie nudzą

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx2.xx0 
  • Olo_gość

    25.10.2017, 12:35

    turystyka?! w tczewie?;)

    W rzeczy samej. Przyjechał do mnie Gość i widzi z okna autobusu " chcę zobaczyć ten wiatrak!". Eee nie zobaczysz go, jak to nie zobaczę. No po prostu nie. ;)

    Cytuj
    IP: 83.25.xx5.xx7 

    Józuś_gość

    25.10.2017, 13:37

    Gość chce -to mu daj!!!!!!Przyjeżdża taki jeden z drugim ze stolcy i szefa gra na prowincji!!!!!

    Cytuj
    IP: 79.187.xx2.xx9 
  • Tczewianin_gość_gość

    25.10.2017, 12:58

    do Kurków

    Panowie, nic nie robicie! Przestańcie pieprzyć, wieża nie żyje!!! Adorować się możecie w leśniczówce. Oddajcie mieszkańcom wieżę!!!

    Odpowiedz
    IP: 91.224.xx9.xx2 
  • gosc_gość

    25.10.2017, 13:11

    A nie lepiej tak ?

    Dobrym pomysłem by było przenieść do wieży biuro informacji turystycznej oraz wprowadzenie zwiedzania wieży za 5 zł. W ten sposób budynek by zarabiał na swoje utrzymanie oraz przyciągnął by trochę turystów. Wieża by musiała być w środku odrestaurowana i zaprezentowana na jakiej zasadzie działała jakie rozwiązania technologiczne w tamtych czasach panowały. Dodatkowo na ulicy bałdowskiej za wieżą zrobić parking na 5 samochodów ze znakiem że parking tylko dla zwiedzających wieżę.

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx3.xx5 
  • tczew_gość

    25.10.2017, 14:41

    good idea

    O! I to jest dobry pomysł, stawkę bym nieco zmniejszył, żeby nie odstraszała. Warte rozważenia :)

    Cytuj
    IP: 83.23.xx4.xx4 

    nm_gość_gość_gość_gość

    26.10.2017, 08:36

    Popd warunkiem, że w tej wieży będzie co oglądać, czyli urządzenia itd. Stawka może faktycznie niższa niż 5 zł.

    Cytuj
    IP: 5.226.xx3.xx5 
  • gozonero_gość

    25.10.2017, 13:12

    Gdzie idzie zgłosic się do przetargu

    Chętnie otworzę tam znowu dyskotekę- pub gdzie idzie sie zgłosic owynajem budynku?

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx3.xx4 
  • zibi 1949_gość

    25.10.2017, 14:52

    Czas honoru

    Ciągłość "zasiedzenia" w wieży bracia kurkowi załatwiają w bardzo prosty, nie wymagający nakładów finansowych sposób. Po prostu kiedy trzeba i komu trzeba wręczają akt nominacji na godność członka honorowego. Koszt z tym związany mieści się w cenie papieru formatu A4 i tuszu do drukarki.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx3.xx5 
  • yhy_gość_gość

    25.10.2017, 15:27

    Wejdźcie sobie na stronę internetową bractwa tnij.tcz.pl/?u=39394f , zobaczcie kto jest 16-tym członkiem założycielem i zrozumiecie dlaczego oddano Wieżę Ciśnień bractwu. Chętnie się dowiem ile bractwo płaci czynszu.

    Odpowiedz
    IP: 95.48.xx2.xx5 
  • Trele morele_gość

    25.10.2017, 15:44

    Kurki do kranów

    Panowie kurkowie, żeby się napić gorzały nie trzeba zajmować miejskiego obiektu, oddajcie go mieszkańcom i w końcu nie trzeba będzie patrzeć na tą żenującą maskaradę.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx4.xx8 
  • a_gość

    25.10.2017, 16:22

    b

    Wieża ciśnień to zamknięta dla ludzi kupa cegieł zajęta wciąż przez garsteczkę kurkowych oszołomów. : / Udostępnić wieżę ciśnień, udostępnić wiatrak!

    Odpowiedz
    IP: 31.135.xx2.xx5 
  • ja._gość

    25.10.2017, 16:40

    wieża..........

    Witam. Skoro leśne dziadki chcą się spotykać w imię dobrej kurkowej tradycji i to koniecznie w budynkach, którymi zarządza miasto Tczew, to może ta super rowerownia na Czyżykowie, notabene zrobiona, wyremontowana za miejskie pieniążki. Miejsce ustronne, spokojne i można jak się chce na świeże powietrze w razie czego........ Mam 45 lat i w Tczewie się urodziłem. Nigdy nie byłem na wierzy ciśnień. Przejeżdżam obok niej codziennie i powiem, że korci ten potencjalny widoczek z samej jej wysokości. Pozdrawiam ludzi z Tczewa.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx0 
  • bąk_gość

    25.10.2017, 17:07

    Najlepszym rozwiązaniem we wieży jest restauracja, pub. Każdy może wejść zobaczyć od środka , zjeść , napić się. Tak było kiedyś i nawet koncerty były.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx6 
  • JAN_gość

    25.10.2017, 17:17

    xx

    Dopóki p Smoliński jest ministrem to o wierzy możecie zapomieć gdzie by spotykali się na wódce

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xxx 
  • ZIBI1949_gość

    25.10.2017, 19:08

    Przywileje.

    Jan III Sobieski nikomu nie gwarantował darmowego lokum. Jego przywileje dawały moźliwość korporacji, zwolnienia podatkowe, oraz zatwiedzały istniejące statuty.Miało to wzmocnić Bractwa po wojnach wyniszczone zwłaszcza po wojnach ze Szwecją. Majątek Bractwa pochodził z wkładu członkowskiego i darowizn.

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx0.xx4 
  • KUREK_gość

    25.10.2017, 19:19

    Kurki niech sie zapiszą do koła łowieckiego i nie walą z ambony odstrzały . Popic tez tam mozna ,a nie w wieży balangi odwalac :(

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx9 
  • Karola84_gość

    25.10.2017, 20:39

    Wieża

    Proponuję zobaczyć jak odrestaurowano i zagospodarowania wieżę ciśnień w Giżycku: muzeum w dolnej części i na górze piękny taras i przeszklona kawiarnia ??tnij.tcz.pl/?u=2ae2e1

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx8.xx9 
  • stefan_gość

    25.10.2017, 21:25

    Giżycko

    Super pomysł z tym zagospodarowanie na przykładzie Giżycka ! Wieżę i wiatrak należy udostępnić mieszkańcom a z czasem pojawią się tez turyści ( bo będą mieli co w Tczewie oglądać )

    Cytuj
    IP: 193.200.xx1.xx4 
  • Hastii_gość

    26.10.2017, 08:05

    Proponuję oszklić górę, ze względu na piękną panoramę, i zrobić przetarg na jakąś kawiarnię/lokalny browar. Co do informacji turystycznej to słaby pomysł - bo co tu zwiedzać Farę i most - coś jeszcze? A z tym zwiedzaniem wieży to serio?? i co tam jest takiego ciekawego.

    Odpowiedz
    IP: 165.225.xx4.xx1 
  • ciekawy_gość

    26.10.2017, 08:38

    Cyrk

    Stowarzyszenie fantastyki i bractwo kurkowe spierają się o siedzibę. Jedni - cudaki przebierańcy kontra drudzy - cudaki przebierańcy. LARP wymknął się komuś do świata realnego?!

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx7.xx7 
  • Zbyszek_gość

    26.10.2017, 09:25

    Bez jaj...

    "jeszcze za czasów króla Jana III Sobieskiego bractwo otrzymało przywilej królewski, który nakłada na włodarzy obowiązek zabezpieczenia siedziby" Według Krajowego Rejestru Sądowego stowarzyszenie uzyskało wpis do rejestru w 1996 roku. Chyba ktoś mocno odleciał ????

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx7.xx7 
  • nie zwiedzający _gość

    26.10.2017, 13:58

    yhy

    Mieszkam w tym mieście 25 lat i jeszcze nigdy NIE MOGŁEM zwiedzić obiektu. To paranoja. Wiele osób z chęcią zwiedziłoby obiekt, ale niestety nie mają możliwości, bo się to nie podoba dziadkom? Na co się powołują? Dekret Jana III Sobieskiego? To jest żart, czy tak na poważnie? "Dekret" Odyi też nic nie znaczy. To jest mienie publiczne.

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx2.xx0 
  • Lusi_gość

    26.10.2017, 17:23

    Rodowita Tczewianka

    Jestem rodowitą Tczewianka, chodzilam do szkoły podstawowej nr 5 imienia Adama Mickiewicza . Z przerwa 4 latk ,nadal mieszkam w tczewie na nowym osiedlu suchostrzygi i nigdy nie mialam, możliwości zwiedzenia i wejścia na wieżę ciśnień

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xxx.xx6 
  • tczewianka _gość

    26.10.2017, 21:21

    sprawa dot. wiezy

    najlepiej dajcie organizacji która wszystko zdewastuje jak było to przed laty /klub piwoszy/ bracwo kurkowe to strzal w 10 jak do tej pory zycze im przetrwania trzymam kciuki leszku za was./walczcie za tym co tam stworzyliście brawoooooooo./////////////////////////////////////

    Odpowiedz
    IP: 46.77.xx9.xx6 
  • Rr_gość

    27.10.2017, 00:21

    Czemu akurat tak?

    Czemu jakiś dziwny klub miałby dostać te siedzibę? Może lepiej oddać ją organizacjom które realnie działają dla dobra Tczewa jak np Młodzież Wszechpolska

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx3.xx3 
  • chudy gej_gość_gość

    27.10.2017, 07:32

    Wizytówka i Obiekt pożądania

    zapytać w Brukseli albo w Berlinie czy pozwolą na -modernizację a znajdą się pieniądze aby zainstalować windę i taras widokowy. To jest niewykorzystany obiekt a powinien być samofinansującym przez publiczną eksploatację

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx8.xx6 
  • Drewko_gość

    27.10.2017, 16:16

    Mamy XXI wiek, pozwolenia ze średniowiecza nie powinny być traktowane jako aktualne. Ten budynek należy do miasta i powinien być otwarty dla wszystkich, w formie która będzie pożyteczna dla miasta. Jeśli Bractwo Kurkowe potrzebuje prywatnej strzelnicy i magazynu niech wynajmie strzelnicę i magazyn, a nie zabytek należący do nas wszystkich. Osobiście bardzo podoba mi się opcja Tczewskiego Klubu Fantasyki i życzę im powodzenia w nabyciu prawa do użytku Wieży Ciśnien.

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx5.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.