Boże Ciało - wierni przeszli ulicami grodu Sambora

Procesja przeszła ulicami osiedla Bajkowego (fot. tcz.pl)
Tczew - Boże Ciało - wierni przeszli ulicami grodu Sambora

zobacz galerię zdjęć: 8
Wczoraj (23.06) katolicy obchodzili uroczystość Bożego Ciała. Tłumy wiernych przeszły w procesjach ulicami naszego miasta. W tym roku procesja największej tczewskiej parafii - Matki Kościoła szła zmienioną trasą - po raz pierwszy ulicami osiedla Bajkowego.

Dla niektórych okazja do wypoczynku i przedwakacyjnego wyjazdu za miasto, dla innych katolickie święto. W ostatni czwartek w całej Polsce obchodzono uroczystość Bożego Ciała. Także ulicami Tczewa przeszły procesje. Po raz pierwszy w historii procesja zawitała na osiedle Bajkowe:

- Dzisiaj na ulice miast w całej Polsce wychodzą setki wiernych. Tak jest już od 700 lat. To piękna tradycja. W tym roku Chrystus po raz pierwszy w historii wyjdzie na ulice osiedla Bajkowego. - mówił proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła, ks. dziekan Stanisław Cieniewicz.

Podczas procesji kapłani apelowali o odpowiednie przeżywanie niedzieli i świąt kościelnych, a także o pamiętanie o najuboższych. Z kolei w parafii Chrystusa Króla uroczystość Bożego Ciała stała się okazją do odprawienia Mszy Świętej pierwszy raz na terenie budowy świątyni.

- Niezmiernie cieszę się wraz z wami, że po raz pierwszy w murach budującej się świątyni właśnie dziś w uroczystość Bożego Ciała mamy możność złożenia najświętszej ofiary. To wielka łaska Opatrzności Bożej, że Bóg w Jezusie Chrystusie wybrał sobie to miejsce sakralne, w którym składana będzie Najświętsza Ofiara. Tutaj będzie się dokonywała przemiana serca w sakramencie Spowiedzi Świętej. Tu dzieci będą przyjmowały I Komunię Świętą, a wcześniej sakrament Chrztu Świętego rozpoczynający życie Boże. - mówił ks. proboszcz Janusz Gojke.

Dodajmy, że procesja ściśle wiąże się z Eucharystią, dlatego powinna jest celebrowana zaraz po Mszy św. Najświętszy Sakrament niesiony jest w sposób bardzo uroczysty przez ulice naszych miast. Przy poszczególnych stacjach odczytuje się także fragmenty Ewangelii odnoszące się do Eucharystii. Wszystkie podkreślają obecność Chrystusa w Eucharystii, która jest znakiem Nowego Przymierza. Eucharystia przedstawiona jest jako pokarm, który może nasycić głód każdego człowieka.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +3

  sewer_gość

  24.06.2011, 17:10

  moze inaczej

  dlaczego niszczy sie w ten piekny dzien tyle drzewek brzozy,zupelnie bezsensownie,znam parafie gdzie juz dawno od tego odstapiono !!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx5.xx0 
 • -3

  Gość_gość

  25.06.2011, 08:07

  Galeria zdjęć powinna się nazywać

  "Polska - XXI wiek". Jak widzę takie pochody to mi się średniowiecze przypomina...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • ...-..._gość

  25.06.2011, 10:33

  -_-

  babciu ty już wstałaś ?? odejdź od komputera !

  Cytuj
  IP: 89.200.xx8.xx7 
  -3

  Marcin_gość

  25.06.2011, 15:12

  Tak się choduje

  mięso armatnie. Kiedy nadejdzie TA chwila plebs ze zdjęcia będzie umierał z uśmiechem na ustach za katolicką wiarę, prezydenta, Polskę, papieża, nienarodzone "dzieci", zakaz stosowania prezerwatyw, boga, Jezusa ze Świebodzina, Maryję i Józefa, Cieniewicza, Dziwisza, Rydzyka, itd, itp.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx4.xx3 
 • -1

  as_gość

  25.06.2011, 19:48

  co roku ten sam belkot

  ciekawe gdzie w tym roku zostal wbity krzyz ,potem bedzie kapliczka,a na koncu wyszarpana dzialka budowlana za zlotowke pod budowe kolejnego potworka

  Odpowiedz
  IP: 82.20.xx0.xx1 
 • -4

  ....._gość

  25.06.2011, 23:13

  dsds

  Oczy wy gadacie zamknijcie ryje lepiej

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx7 
 • -2

  wiesia_gość

  26.06.2011, 08:22

  katolik

  te komentarze naruszają moje uczucia religijne. prosze o ich usuniecie

  Odpowiedz
  IP: 89.78.xx4.xx2 
 • +4

  zuza

  26.06.2011, 17:03

  komentarze naruszają uczucia religijne

  To ich nie czytaj.Mamy wolność słowa i wyznania.Też jestem katoliczką ale nie przeszkadza mi to.Może dlatego ,że wiem co to jest tolerancja

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.