Noc Muzeów - moc atrakcji w "Fabryce Sztuk" i Muzeum Wisły

Fabrykę Sztuk w ub. roku odwiedziły tłumy tczewian (fot. tcz.pl)
Tczew - Noc Muzeów - moc atrakcji w "Fabryce Sztuk" i Muzeum Wisły
Już po raz czwarty będziemy w Tczewie korzystać z dobrodziejstw "Nocy Muzeów". W tym roku zaplanowane na najbliższą sobotę (14.05) przedsięwzięcie "Fabryki Sztuk" ma przybliżyć nam kulturę Górali Śląskich - będą góralskie tańce, biesiada i jadło sporządzone na podstawie regionalnych receptur, gry i zabawy dla najmłodszych, warsztaty muzyczne z Joszko Brodą, najazd najprawdziwszych zbójników i... mnóstwo innych atrakcji. Swoje propozycje na sobotnią noc przygotowało również Muzeum Wisły.

Poprzednie edycje tczewskiej "Nocy Muzeów" cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta - organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku będzie podobnie i tczewianie tłumnie skorzystają z nocnego zwiedzania:

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać kulturę górali śląskich. Czeka nas biesiada z Góralami Śląskimi. Nie zabraknie na niej strawy dla duszy i ciała. W programie m.in. warsztaty muzyczne z Joszko Brodą - jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawanych muzyków folkowych - na których poznamy m.in. tajniki gry na trzcinie, dudach i "szofarach" z barana, jarmark sztuki i rękodzieła góralskiego, występy zespołu "Istebna", nauka tańców góralskich, gry i zabawy dla młodszych i nieco starszych, czy wieczorne wycieczki po Tczewie (m.in. śladami murów obronnych). - wylicza Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie.


Alicja Gajewska zaprasza na Noc Muzeów


Kilkugodzinny program imprezy naszpikowany jest atrakcjami - w akcję włącza się również Muzeum Wisły. Szczegółowy program zamieszczamy poniżej.

Co nas czeka?

Propozycje "Fabryki Sztuk"

- 19.00 - otwarcie wystawy Górale Śląscy:
na wystawie zaprezentowane zostaną najbardziej charakterystyczne elementy dla kultury góralskiej (m.in. koniakowskie koronki, stroje ludowe wraz z elementami haftu, rzeźby i malarstwo na szkle, instrumenty ludowe i pasterskie)
- 19.30 - 21.30 - Wieczorne wycieczki po Tczewie:
1. Znani i nieznani tczewianie.
2. Śladami murów obronnych i fortyfikacji wojennych.
- 19:55 - 20.55 warsztaty muzyczne prowadzone przez Joszko Brodę:
Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty ludowe - m.in.: liść, słomka, trzcina, fujary, gajdzica, dudy, okaryny, drumla, drewniany róg pasterski, szofar z barana, szofar z antylopy, róg węgierski.
- 20.00 - 22.00 - Wieczorna wycieczka po Tczewie: Zabytki Nowego Miasta.
- 21:15 - 21:45 - Występ Zespołu Regionalnego Istebna
- 21:55 - 22.10 - pokaz czepiania chusty i nauka tańca "bioły"
- 22:15 - 22:25 - konkurs gry na trombicie
- 22:30 - 23:00 - II występ Zespołu Regionalnego Istebna
- 23:05 - 23:25 - nauka tańców góralskich:
- 23:30 - 23:40 - konkurs gry na rogu pasterskim
- 23:50 - 00:05 - Marionetki:
- 00:10 - 00:45 - Napad Zbójnicki wraz z tańcem zbójnickim:
uczestnicząc w tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaną przez tczewską Fabrykę Sztuk należy być bardzo ostrożnym. Słyszeliśmy, że grupa beskidzkich zbójników będzie próbowała porwać kilka osób. Ale porwani będą mieli szanse na wolność, jeśli zostaną wykupieni.
- 00:50 - 01:00 - odśpiewanie hymnu Beskidu Śląskiego. Oficjalne zakończenie Europejskiej Nocy Muzeów w Tczewie.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji przez podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Tczewie będzie trwał jarmark sztuki ludowej połączony z pokazami. Będzie można zakupić min. rzeźbę sakralną, wyroby z kości i gliny, koronki, hafty, kwiaty z drewna i bibuły, malowane pierniki i malarstwo na desce oraz patchwork. Będzie można przymierzyć oryginalne stroje góralskie i wykonać sobie w nich zdjęcia. Dla dzieci przygotowaliśmy różne gry i zabawy plastycznie oraz ruchowe. Będzie można również skorzystać z usług słynnej na okolice starej znachorki, znającej specyfiki pomagające wszystkim na wszystko.

Dla uważnych organizatorzy przygotowują gry i zabawy umysłowe, które będzie można rozwiązać podczas zwiedzania wystaw: Górale Śląscy i Pradzieje Tczewa.

Głodnych i zmęczonych zapraszamy do stoisk z daniami kuchni góralskiej i nie tylko oraz grzanym winem.

Propozycje Muzeum Wisły


Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Tczewie jest konserwacja zabytków.

Pracownia Konserwatorska:
- Pokaz metod konserwacji przygotowany przez Dział Konserwacji Muzealiów CMM. W pracowni będzie dodane specjalne oświetlenie. Zwiedzający wchodzą do Pracowni co pół godziny, w grupach po ok. 15 osób. Potem następuje przejście do wiaty z jachtami.
- Prezentacja plansz z projektami na konkurs architektoniczny Pracowni Konserwatorskiej w Tczewie - budynek Pracowni.

Wiata

- oglądanie jachtów OPTY, KUMKA IV i DAL. Co pół godziny wychodzący z Pracowni Konserwatorskiej wchodzą do wiaty. W środku na sztalugach zostaną umieszczone fotografie na temat konserwacji jachtu KUMKA IV. Pracownik merytoryczny opowiada o jachtach i konserwacji jachtu KUMKA IV.

Budynek Muzeum Wisły - I piętro:

- pokaz zabytków "Generała Carletona" i plansz z fotografiami tychże zabytków tuż po wydobyciu z morza. Pokaz ma na celu ukazanie kontrastu między eksponatami przed i po poddaniu ich konserwacji, co zachęci przybyłych do odwiedzenia Pracowni Konserwatorskiej i wiaty.
- edukacyjne działania dla najmłodszych - stanowisko z puzzlami o tematyce marynistycznej; wykonywanie modeli z masy solnej

Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny!
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • ww_gość

  11.05.2011, 07:53

  w

  bezpłatne czy spory koszt?

  Odpowiedz
  IP: 83.238.xx8.xx2 
 • +5

  Stały bywalec_gość

  11.05.2011, 08:31

  bezpłatna

  Noc muzeów jest zawsze bezpłatna

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • ka_gość

  11.05.2011, 14:18

  Zawsze bezpłatna ale nie jest to regułą we wszystkich muzeach

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx9 
  +2

  q_gość

  11.05.2011, 20:42

  ale nawet jak jest płatne to 1zł a to chyba nie majątek. z tego co wiem to u nas jest akurat bezpłatne

  Cytuj
  IP: 79.184.xx1.xx7 
 • +3

  roza-81

  11.05.2011, 11:02

  Noc muzeów

  To jedna z najlepiej organizowanych imprez w Tczewie , zawsze w klimacie i pełna atrakcji , już nie wspominając że nasze muzeum nocą wygląda po prostu pięknie :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  _gość

  11.05.2011, 12:04

  Gratuluję CWRDW nowej strony internetowej. Dobra robota. Teraz jest o niebo lepiej. Oczy mnie już tak nie bolą :) http://www.cwrdw.tczew.pl

  Odpowiedz
  IP: 188.165.xx0.xx8 
 • +2

  _gość

  11.05.2011, 14:42

  Fajnie że wstęp wolny

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • -6

  krystyna_gość

  11.05.2011, 15:23

  wolny wstęp

  nie dla Pełowców

  Odpowiedz
  IP: 77.113.xx9.xx3 
 • eee_gość

  12.05.2011, 17:18

  max

  ide

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.