Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton pisania listów w Tczewie

Amnesty zachęca do udziału w maratonie (fot. mat. organizatora)
Tczew - Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton pisania listów w Tczewie
Lokalna Grupa Amnesty International w Tczewie zaprasza do udziału w kolejnym, dwunastym już Maratonie Pisania Listów, który odbędzie się w tym roku w dwóch miejscach - Centrum Kultury i Sztuki oraz Fundacji Pokolenia. Celem imprezy jest napisanie jak największej liczby listów w obronie ofiar udokumentowanych przypadków naruszeń praw człowieka. Te zostaną przesłane do decydentów politycznych, od których zależy los tych ludzi. W tym roku organizatorzy zapraszają do wspólnego pisania przez całą dobę - od południa w sobotę do południa w niedzielę. Już 10 i 11 grudnia. W programie m.in. akustyczny koncert Romana Puchowskiego, który odbędzie się w sobotę 10 grudnia o godz. 21:00 w Piwnicy Centrum Kultury i Sztuki, po koncercie pokaz fireshow.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, odbędzie się on już po raz dwunasty. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

W tym roku będzie można napisać list m.in. do Kim Dzong-Ila, domagając się zamknięcia obozu pracy Yodok i uwolnienia przebywających tam więźniów politycznych, list wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego studenta z Azerbejdżanu oraz list w obronie Fatimy Hussein Al-Badi skazanej na karę śmierci w Jemenie.

- Dołącz do obrońców praw człowieka! - zachęcają organizatorzy - Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji pomogliśmy m.in. Eminowi Mili, blogerowi z Azerbejdżanu i Femiemu Petersowi, działaczowi opozycyjnemu z Gambii.

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 145 000 listów. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl . Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.

Jak napisać taki list?

To jest bardzo proste. Przede wszystkim należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana - można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko bohatera / bohaterki, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Następnie warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać z przygotowanych przez nas wskazówek.

Jak jeszcze możesz pomóc?

Przynieś znaczek na list. W prezencie od organizatorów otrzymasz przypinkę z logo Organizatora Maratonu. Koszt listowej przesyłki zagranicznej to 2,50 zł.

PROGRAM MARATONU:

10 grudnia 2011, sobota

godz. 12:00 - 24:00 Centrum Kultury i Sztuki (Piwnica) Tczew ul. Wyszyńskiego 10

11 grudnia 2011, niedziela

godz. 24:00 - 12:00 Fundacja Pokolenia Tczew, ul. Kołłątaja 9

- wystawa dobrych wiadomości
- pokazy filmów Amnesty International
- Koncert Romana Puchowskiego (godz. 21:00 CKiS Piwnica)
- pokaz fireshow.

Dodatkowo w programie: dyskusje, poczęstunek dla osób piszących i wyjątkowa atmosfera.

Więcej informacji na www.amnesty.org.pl

Organizatorzy i partnerzy: Fundacja Pokolenia, Centrum Kultury i Sztuki, Alternatywne Centrum Kultury ZEBRA, Amnesty International, Program „Młodzież w działaniu”, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Stowarzyszenie Morena, Euro Desk, Regionalne Centrum Młodzieży w Tczewie.

ROMEK PUCHOWSKI:Muzyk awangardowy i bluesowy. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek polskich i międzynarodowych składów oraz projektów muzycznych, wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów, profesor warsztatów gitarowych. Gra na gitarze Dobro, na gitarze akustycznej i na basie. Miłośnik techniki slide. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i awangardę. Puchowski ma na koncie występy na różnych scenach Europy oraz na najważniejszych festiwalach i imprezach bluesowych. Współpracuje z czołówką bluesowych muzyków europejskich i nie tylko, m.in. z Keithem Dunnem, Nickiem Katzmanem i Sugarem Blue, znanym ze współpracy z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Jako jedyny bluesman brał udział w ogólnopolskim projekcie koncertowym "MISTRZOWIE GITARY". Puchowski latami studiował korzennego bluesa, grę Roberta Johnsona, Blind Willie Johnsona, Missisipi John Hurta. Z drugiej strony cały czas inspiruje go muzyka alternatywna, autorska, współczesny minimalizm artystów takich, jak: Beck, Violent Femmes, Sonic Youth, The Residents, Wim Mertens czy Philp Glass.
Latem 2001 roku powołał do życie multimedialny projekt VON ZEIT. Muzyka Von Zeit opiera się na transie, to frywolny kolaż różnych gatunków i fascynacji. Puchowski współtworzy duety, tria, funkcjonuje w rozmaitych formacjach, jednak równie dobrze czuje się koncertując solo. Prezentuje na swoich solowych koncertach dynamiczne, żywiołowe show, oparte o muzykę z Delty Missisipi i autorskie piosenki. Dobra energia, poczucie humoru, bliski kontakt z publicznością, wspólne śpiewanie i ... tańce!

"Fascynujące brzmienie gitary Dobro i niski, coraz bardziej „czarny” głos Puchowskiego stawiają go w ścisłej czołówce tego typu wykonawców w Polsce".
Krzysztof Kuczkowski, "Gitara i Bass"

"Zapamiętajcie tę nazwę: Von Zeit. Pełne ognia utwory to nasz muzyczny typ na lato".
Katarzyna Zalewska, "Newsweek"

"Roman Puchowski to muzyk, który zaczynał od punk rocka, potem miał długi etap fascynacji bluesem, a teraz... No właśnie - trudno to nazwać. Ale jest to bardzo dobre. [...] Jak na niezależną krajową produkcję - wręcz rewelacyjnie".
Bartek Koziczyński, "Teraz Rock"
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • -2

  C>K>M

  07.12.2011, 10:17

  Ja bym proponował najpierw spróbować zmienić ten kraj. Tu również jest wielu niesłusznie skazanych, którym system zniszczył życie, z drugiej strony masa bandytów chodzi po wolności, bo prokuratura "nie może dopatrzyć się znamion przestępstwa".

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  as_gość

  07.12.2011, 12:01

  Muszą być niezbite dowody by kogoś skazać , a jak są wątpliwości to interpretuje się je na korzyść.Nie można kogoś skazać niemając 100% pewności , że ta osoba podejrzana jest sprawcą , państwo polskie karząc bez pewności narażało by się na poźniejsze roszczenia odszkodowawcze tych osób w stosunku do władz ,które wszystkim odbiły by się czkawką. Odrębna kwestią jest to , że ludzie z wyrokami czekają lata na wykonanie kary , wszak tak łatwo nie jest się dostać do więzienia... ale to już odrębna kwestia patologii systemu penitencjarnego i braku miejsc dla "klientów- pacjentów". Mi tam się akcja podoba, tutaj też niechodzi o same te konkretne osoby i działania na ich rzecz , ale także o to by rozbudzić swiadomść ludzi w zakresie praw człowieka.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx0 
  +1

  gość_gość

  07.12.2011, 14:16

  To zajmij się tym skoro uważasz, że taka jest potrzeba.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx7.xx3 
  -1

  C>K>M

  07.12.2011, 19:00

  as, ładna formułka, ale niestety nie przystająca do rzeczywistości. Pisałem o prokuraturze, to co Ty piszesz odnosi się do sądu, ale żeby w ogóle ruszył proces, to najpierw działa prokurator. Niestety prokuratura nagminnie zachowuje się jak sędzia piłkarski, który jako jedyny na świecie nie widział "ręki boga" Maradony. Szaraczek w tym kraju sprawiedliwości się nie doprosi.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  taka sobie_gość

  07.12.2011, 12:03

  słuszna uwaga. może "ktoś" z własnego podwórka?

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • +1

  Lokis_gość

  07.12.2011, 14:49

  Proponuje zacząć od Tomasza Grodzkiego z Polski...

  "Wiceprezes Pepeesu stracił zdrowie w areszcie Przesiedział pół roku w celach z przestępcami. Przypłacił to zdrowiem, a sąd go uniewinnił. Dziś Tomasz Grodzki walczy o odszkodowanie od państwa...", całość http://pwp.pb.pl/2499872,3530,wiceprezes-pepeesu-stracil-zdrowie-w-areszcie Po co szukać ofiar łamania praw człowieka w dalekiej Korei, skoro na miejscu mamy multum pokrzywdzonych ?

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • +3

  _gość

  07.12.2011, 15:12

  Jakbyście sie zajeli działalnościa Amnesty to byście wiedzieli , że działa dla wszytskich państw oprocz tego w którym się mieszka.Czyli przykładem polacy działaja dla korei, korea dla siebie nie może działać, ale może działać dla polski.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx0 
  +2

  trab_gość

  08.12.2011, 09:09

  dokładnie jest tak jak pisze gość. między innymi jest taka zasada po to by utrudnić wpływanie rządów na lokalne grupy Amnesty i wyeliminować wykorzystywanie organizacji do doraźnych celów politycznych. Widać zresztą po komentarzach, że ta zasada ma ogromną rację bytu.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx8 
  -2

  C>K>M

  08.12.2011, 18:09

  Tak, ma rację bytu, dzięki niej organizacja jest totalnie niezależna i totalnie marginalna, przyciąga głównie pewien typ lewoskrętnych kosmopolitów, powszechnego poparcia mieć nie będzie.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  kibic_gość

  07.12.2011, 19:13

  Policyjnych bandytów do pierdla

  Jest spora grupa prześladowanych sądownie i policyjnie przeciwników reżimu Tuska i Komorowskiego, może AI wystąpi w ich obronie? Ostatni Marsz Niepodległości w Warszawie i jego następstwa sądowe pokazały co jest warta AI - to kolejne kółko wspierające michnikowszczyznę i postępactwo. Uwolnić Piotra "Starucha" Staruchowicza!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • eda_gość

  07.12.2011, 19:27

  vbbvb

  ej no zalll ja chce oswietlenia swiatecznego NA MOSCIE!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx9 
 • wit20_gość

  09.12.2011, 14:01

  Koncert Romka Puchowskiego jest nie w niedzielę, a w sobotę. Organizatorzy nie popisali się rozsyłając mało sprecyzowane informacje.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • _gość

  09.12.2011, 21:46

  No jesli maraton jest do 12 w niedziele to wiadomo ze w ramach maratonu nie moze puchowski spiewac i grac w niedziele o 21...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia