65. lat temu zakończyła się wojna - uroczystości w parku Kopernika

Kwiaty składają przedstawiciele samorządu miasta (fot. tcz.pl)
Tczew - 65. lat temu zakończyła się wojna - uroczystości w parku Kopernika
W ostatnią sobotę (08.05) minęła 65. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Z tej okazji także w Tczewie odbyły się specjalne uroczystości. Przy obelisku upamiętniającym "tych, którzy wierność idei wolności potwierdzili czynem pod Monte Cassino, Falaise, Arnhem oraz w Powstaniu Warszawskim" spotkali się przedstawicie władz samorządowych miasta i powiatu, kombatanci, mieszkańcy Tczewa.

5 lat, 8 miesięcy i 8 dni to czas trwania najstraszliwszej w dziejach ludzkości wojny światowej. Wojna wciągnęła w swoja orbitę 61 państw i blisko 2 miliardy ludzi. Kosztowała życie 55 mln ofiar, codziennie pochłaniając 27 tysięcy istnień ludzkich. Po raz pierwszy liczba ofiar wśród ludności cywilnej przekroczyła liczbę poległych żołnierzy. Tych pierwszych zginęło 28 mln, drugich 27 mln. Na skutek ran odniesionych w czasie wojny 28 milionów ludzi pozostało inwalidami do końca życia.

- Większość z nas nie zna okrucieństwa wojny. Dlatego życzmy sobie i przyszłym pokoleniom - wszystkim - i młodzieży, i dzieciom, żeby nigdy nie poznały bestialstwa wojny. Nie wiadomo, jaka byłaby wojna w obecnych czasach. Ale pamiętać musimy zawsze i w każdym momencie o tych, którzy nam wolność przynieśli - walczyli o nią i ginęli. - mówił do zgromadzonych pod pomnikiem Ludwik Kiedrowski.

W uroczystościach w parku Kopernika wzięli udział przedstawicie władz samorządowych miasta i powiatu, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy Tczewa. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą.

Jeszcze do przełomu w 1989 roku we wszystkich krajach bloku wschodniego zakończenie II Wojny Światowej i wszystkie związane z nim uroczystości, miały miejsce 9 maja. Natomiast kraje Europy Zachodniej za oficjalną datę zakończenia największej z wojen świata przyjęły 8 maja. Kapitulacja nazistowskiej III Rzeszy wobec aliantów nastąpiła dnia 7 maja 1945 roku w Reims. W imieniu władz niemieckich podpisali ją generał Alfred Jodl, a w imieniu aliantów gen. Walter Bedell Smith oraz generał artylerii Iwan Susłoparow. Na żądanie Józefa Stalina kapitulację powtórzono (tą z dnia 7 maja nazwano wstępnym protokołem kapitulacji) dnia 8 maja w godzinach nocnych. Różnica w obchodzonych datach kapitulacji III Rzeszy wzięła się z faktu różnic w ramach stref czasowych - otóż podpisanie tego aktu nastąpiło o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego dnia 8 maja, podczas gdy według czasu moskiewskiego była to już godzina 01.01 dnia 9 maja.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +11

  Tcz18W

  10.05.2010, 11:06

  CHWAŁA POLEGLYM

  Oby już nigdy taka wojna się nie powtórzyła... CHWAŁA POLEGŁYM

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • MIO

  10.05.2010, 13:34

  I to jest rocznica którą powinno się świętować a nie (jak to miało miejsce wcześniej) rocznicę wybuchu II wojny.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -6

  KSSK1488

  10.05.2010, 15:08

  Pamiętamy [*]

  Tak a nie opodal pomnik radzieckich żołnierzy, którzy tak nas skrzywdzili.. jeżeli jest pomnik czerwonoarmistów to niech postawią pomnik dla żołnieży ||| Rzeszy ;] pomyślcie ludzie...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.