Terytorialsi zapraszają w swoje szeregi

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Terytorialsi zapraszają w swoje szeregi
Osoby, które w tym roku będą chciały wstąpić do terytorialsów będą miały ku temu dziewięć okazji. W 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio (7PBOT) zaplanowano właśnie tyle wcieleń nowych ochotników. Odbędą się one w batalionach w Malborku i Słupsku. Po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego lub 8 dniowego szkolenia wyrównawczego, kandydaci będą mogli założyć oliwkowy beret.

Pierwszą tegoroczną przysięgę 7 PBOT ma już za sobą. Terytorialsi, którzy 17 stycznia w Malborku złożyli żołnierskie przyrzeczenie, wcieleni do służby zostali jeszcze w grudniu minionego roku w ramach projektu "Ferie z WOT". De facto wcielenia w szeregi pomorskiej brygady OT w bieżącym roku pełną parą ruszą na przełomie stycznia i lutego. Pierwszy nabór będzie miał miejsce 30 stycznia w Malborku, natomiast przysięga odbędzie się po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego: zaplanowano ją na 14 lutego na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

W 2021 roku miasto nad Nogatem będzie gościć terytorialsów jeszcze czterokrotnie: wcielenia żołnierzy odbędą się 8 maja, 21 sierpnia, 18 września i 27 listopada. Ukoronowaniem każdego z nich będzie uroczysta przysięga wojskowa.

Nabór ochotników w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizowany będzie również w Słupsku - mieście, w którym funkcjonuje 73 Batalion Lekkiej Piechoty, stanowiący - podobnie jak 73 blp w Malborku - integralną część pomorskiej brygady. Wszyscy zainteresowani założeniem oliwkowego beretu w mieście nad Słupią będą mieli taką możliwość czterokrotnie: 13 marca, 10 kwietnia, 26 czerwca i 2 października. Wtedy właśnie odbędą się wcielenia żołnierzy, które rozpoczną szkolenia podstawowe - tzw. "szesnastki" -kończące się przysięgą wojskową na terenie koszar 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W dniach 11-12 grudnia odbędzie się tam ostatnie wcielenie ze szkoleniem realizowanym już w 2022 roku w ramach inicjatywy Wojsk Obrony Terytorialnej "Ferie z WOT".


Podczas 16 dni szkolenia podstawowego największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią. Żołnierze poznają też zasady zachowania na współczesnym polu walki, topografii czy podstaw pierwszej pomocy. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych.

W ostatnim dniu szkolenia kandydaci na terytorialsów zdają egzamin końcowy tzw. "pętlę taktyczną", która jest podsumowaniem umiejętności nabytych podczas szkolenia. Każdy ochotnik wykonuje więc wiele zadań na wyznaczonej trasie, czyli rzeczonej pętli. Ukoronowaniem wysiłku podczas szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa - najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza.

- Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Ochotnicy mogą składać wnioski również przez rekruterów WOT. Z naszych doświadczeń wynika, że co drugi żołnierz rozpoczyna służbę zachęcony przez swoich kolegów-koleżanki, którzy już służą w szeregach terytorialsów. Wychodząc naprzeciw tej formie rekrutacji przeszkoliliśmy w tym zakresie żołnierzy, którzy wstąpili w nasze szeregi i mogą podzielić się z kandydatami swoimi doświadczeniami zdobytymi w WOT. Kontakt z naszym rekruterem jest dla kandydata swoistym "drogowskazem" na szlaku wstąpienia do WOT. Pomaga on w przejściu przez cały proces naboru, a więc odbiera wypełnione dokumenty, które skierowane zostaną do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień, odpowie na pytania związane z wcieleniem i służbą, doradzi jak przygotować się do szkolenia podstawowego. Wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Oborny Terytorialnej mają możliwość złożenia wniosku zgłaszając się do rekruterów pomorskiej brygady, którymi są mł. chor. Jarosław Ulejczyk (tel.608-675-465) i st. szer. Katarzyna Jułga (tel. 723-662-955, 509-689-291). Nie zwlekaj! Już dzisiaj możesz rozpocząć swoją żołnierską przygodę, która odmieni twoje życie!

- WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety, których w WOT jest aż 16%, jak i mężczyźni nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści, którzy odbywają 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Mile widziane są osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski. - informuje Maciej Szalbierz z 7 PBOT.


Szkolenie podstawowe i uroczysta przysięga wojskowa to dopiero początek żołnierskiej drogi, jaką musi pokonać każdy nowy terytorials. Cały proces szkolenia trwa trzy lata i po tym czasie można uznać ich za w pełni wyszkolonych żołnierzy. W dalszej kolejności doskonalą oni swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Żołnierze biorą również udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powoływani są do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -4

  Alex_gość

  22.01.2021, 08:14

  komentarze

  Teraz zaczną się komentarze co to za wojsko itd. Najwięcej do powiedzenia będą mieli Ci co w wojsku nigdy nie byli.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • +5

  Oliwkowy beret_gość

  22.01.2021, 09:06

  No właśnie nie wiadomo co to za wojsko. Bardziej taka hybryda między wojskiem a harcerstwem. Gdyby komuś zależało na bezpieczeństwie narodu wystarczylaby ustawa o powszechnym dostępie do broni. Wtedy niepotrzebne byłoby pakowanie kasy w takie jednostki bo w razie W kazdy by się zastanowił przed atakiem na kraj gdzie kilka milionów osób ma broń. A ten tekst że "będą mogli założyć oliwkowy beret" to hit! :) byle by nie wypestkowali tych "oliwek"

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +12

  Maria_gość

  22.01.2021, 08:40

  PISowskie ormo.

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • +9

  hahaha_gość

  22.01.2021, 08:55

  hahahaha

  Ale po co bronić tego kraju? Kraju PiSowców, w którym samotny młody po 26 roku życia płaci na patologicznych darmozjadów co sobie zrobią 4rke dzieci i cyk 2 tysiące, oraz na osoby starsze, które tym sposobem są przekupywane przez dyktatorów. Ten kraj to tylko zaorać, a ziemie posprzedawać sąsiadom...

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx9 
 • -3

  zmielony dzony_gość

  22.01.2021, 10:31

  to Polska a nie żaden "kraj pisowców"

  przerażający jest ten wpis i ilość plusów pod nim...

  Cytuj
  IP: 178.183.xx4.xx5 

  Gość_gość

  26.01.2021, 07:15

  Polska?

  Polska to była kiedyś. Teraz to jest kraj pisowców.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx9.xx9 
 • +3

  Baczność _gość

  22.01.2021, 09:23

  A czy tam w ogóle mają szarże jakąś czy istnieją tam pagony czy każdy jest se kim chce

  Odpowiedz
  IP: 46.15.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.