Największe zadanie w historii gminy zakończone - można się już przyłączać

Tczew - Największe zadanie w historii gminy zakończone - można się już przyłączać

zobacz galerię zdjęć: 3
Zakończyła się największa inwestycja w dotychczasowej historii gminy Tczew. Zadanie "Kompleksowy program gospodarki ściekowej gminy Tczew" doprowadziło do skanalizowania 8 miejscowości - Rokitek, Dąbrówki, Szpęgawy, Malenina, Mieścina, Miłobądza, Zajączkowa i Tczewskich Łąk. Mimo licznych kłopotów, udało się zakończyć prace budowlane w terminie zgodnym z umową, tj. 4 października 2011 r. Obecnie prowadzone są rozliczenia całego zakresu robót budowlanych oraz trwa proces rozruchu technologicznego.

W ramach projektu wybudowano 30,3 km sieci kanalizacyjnej grawitacyjno-tłocznej oraz zlikwidowana została oczyszczalnia ścieków w Szpęgawie. Łącznie powstało 28 przepompowni, z czego 9 stanowią przydomowe.

- Oprócz konieczności wykonania robót budowlanych w terenie, umowa o dofinansowanie, nakłada na beneficjenta obowiązek rozliczenia realizacji projektu w zakresie zarówno rzeczowym jak i ekologicznym. Gmina do 31 marca 2013 roku musi wykazać uzyskanie efektu ekologicznego rozumianego jako wykazanie wzrostu liczby użytkowników indywidualnych do 2 796 osób oraz przyrostu RLM od użytkowników instytucjonalnych w liczbie 522 sztuk. Teraz wszystko w rękach mieszkańców, aby jak najwięcej osób przyłączyło się do sieci. W tym celu odbyły się zebrania wiejskie, podczas których omawiane zostały procedury przyłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy otrzymali materiały informacyjne oraz druki wniosków, które po wypełnieniu będą podstawą do wydania warunków technicznych przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Do tej pory wydano 707 wniosków o wydanie warunków, a przyłączonych zostało 862 mieszkańców Gminy Tczew objętych zadaniem. - wyjaśnia Karolina Liebrecht z Urzędu Gminy Tczew.

Zadanie współfinansowane było przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt projektu wynosi 25 247 670,64 zł brutto, z czego 13 724 178,47 zł. stanowi wartość dofinansowania (jest to 85 proc. kwoty wydatków kwalifikowanych).
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +2

  gość 666_gość

  07.11.2011, 07:44

  66 lat po wojnie mamy kanalizę i smród

  Co niektórzy mieszkańcy już odczuwają skutki podłączenia nowej lini kanalizy, Smród, smród i jeszcze raz smród. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości skąd ten smród pochodzi niech sprawdzi jeden z zakładow masarniczych znajdujących się na terenie Gminy. Jeśli osoby odpowiedzialne za środowisko oraz za w/w inwestycję są zainteresowane świeżym wiejskim powietrzem zapraszam do domów w Szpęgawie oraz w Dąbrówce. Chętnie udostępnimy im możliwość skorzystania z aromatyzowanych pokoi. Zapach zgniłych jaj, sfermentowanych odpadków unosi się w licznych domach powyższych miejscowości od momentu podlączenie tej inwestycji do sieci.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • -2

  x_gość

  07.11.2011, 10:12

  A wykonawca...

  Zniszczył moją zieleń na prywatnej posesji i ani zamierzał przeprosic o naprawie czy odkupieniu nie mówiąc. Chamstwo i to na szczeblu kierownika tego Centrum!!! Bo robotnikom, jak coś wyrwali i przydeptali to chociaż się głupio zrobiło. Teraz dopiero żałuję że nie zablokowałam projektu przez moje podwórko!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xxx.xx7 
 • miezkaniec Dabrówki_gość

  07.11.2011, 10:27

  Smierdzące studzienki

  Zgadzam sie ze z nowej kanalizy "wali" no niestety trzena nazwac po imieniu.... czuć ze studzienek..

  Odpowiedz
  IP: 195.33.xx4.xx9 
 • +1

  qwert_gość

  07.11.2011, 15:56

  Świetnie !!! Mam pytanie: co z kanalizacją w centrum Tczewa (Świętopełka, Targowa...)??? Projekt podobno istnieje od kilku lat, a rozpoczęcia prac budowlanych nie widać. . . Nie mamy tu nawet porządnej drogi, no i o chodniku też tylko pomarzyć...

  Odpowiedz
  IP: 83.29.xx4.xx1 
 • +4

  maro_tcv_gość

  07.11.2011, 19:31

  Ludzie ogarnijcie się gdyby nie to że kompleksowy program gospodarki ściekowej w gminie Tczew nadal musieli byście srać pod siebie .... Śmierdzi mówicie ... ??? A z szamba w ogródku pachnie morską bryzą , z resztą jeśli mowa o szambach to często nieszczelnych i nie spełniających żadnych norm. Przecież za jakiś czas będzie ktoś to kontrolował , a zieloni potrafią za to wystawić kwitek na odpowiednią sumę lub pozew do sądu , wywóz ścieków - Kosztuje , o ile nie wypompowujesz go do rowu albo na pole do sąsiada :) Więc nie piszcie że wam śmierdzi z kanalizacji bo za jakiś czas będziecie dziękować że ona jest ... Ap-ropo zakładów mięsnych macie rację śmierdzi i będzie śmierdzieć gdyż zakłady nie przestrzegają procedur mających na celu wstępne oczyszczenie ich przed wpuszczeniem do kanalizacji .....

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx4 
 • hę?_gość

  08.11.2011, 22:24

  a z szamba to wam nie śmierdziało?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia