GCEE - to już 5 urodziny

GCEE - to już 5 urodziny (fot. tcz.pl)
Tczew - GCEE - to już 5 urodziny
W marcu Gniewskie Centrum Edukacji Ekologicznej Helianthus obchodziło 5 urodziny. Grupa działa przy Stowarzyszeniu Centrum Aktywnych Gniew i nieprzerwanie od roku 2007 zajmuje się edukacją ekologiczną w gminie Gniew. Głośne STO LAT śpiewane przez uczniów kilkakrotnie rozbrzmiało na placu Grunwaldzkim, gdzie obchodzono urodziny organizacji.

Celem Gniewskiego Centrum Edukacji Ekologicznej Helianthus jest edukacja ekologiczna skierowana do lokalnej społeczności, w szczególności do dzieci i młodzieży. Działania podejmowane przez organizację cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a to z uwagi na zróżnicowanie i ciekawą tematykę prowadzonych zajęć. W zeszłym roku na przykład odbyły się warsztaty edukacyjne dla ponad 3300 obejmujące takie zagadnienia jak: woda, nietoperze, bociany. GCEE koordynowało też zbiórką zużytych baterii, gdzie łącznie od 2007 r. udało mu zebrać 1418 kg tych odpadów. Do ciekawych inicjatyw zaliczyć możemy także "Ferie z Ekologią", warsztaty plastyczno-artystyczne oraz terenowe, w których uczestniczyło 67 osób czy organizowane akcje Sprzątania Świata, w które w zeszłym roku zaangażowało się ponad 1500 uczniów i nauczycieli, a zebrano ponad 300 worków odpadów. W lipcu ur. odbył się dwudniowy III spływ kajakowy "Szlakiem krzyżackich zamków" Gniew-Malbork-Tczew, w którym uczestniczyło 98 osób z całej Polski.

We wrześniu odbyło się otwarcie Wystawy Przyrodniczych Znaczków Pocztowych, która zawierała zbiór ok. 3000 sztuk znaczków, nieodpłatnie wypożyczonych od lokalnych filatelistów. Wystawę odwiedziło około 400 osób. W grudniu natomiast zorganizowany został III konkurs pod hasłem "Świąteczne życie odpadu", w którym udział wzięło około 100 osób. W ramach porozumienia gmin Gniew, Pelplin i Morzeszczyn podejmowane były działania na rzecz dzikich zwierząt, którymi opiekuje się Stanisław Chmiel, prowadzący w Brodach Pomorskich Azyl dla chorych dzikich zwierząt, zaś przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Kociewie realizowane było zadanie pn. Monitoring i promocja szlaków turystycznych.

Od grudnia na stronie www.gcee.pl prowadzony był monitoring karmnika dla ptaków on-line. W tym czasie stronę odwiedziło ponad 3000 osób. Karmnik zdobył 89 pozycję w rankingu 1000 najlepszych ptasich stron na świecie. Teraz organizacja ma w planach monitoring gniazda bociana białego, który z pewnością będzie cieszył się podobnie dużą popularnością. Monitoring będzie też wspaniałą reklamą dla firm, które chciałyby go dofinansować, a jednocześnie połączyć swój wizerunek z jedyną tego typu inicjatywą proekologiczną na Pomorzu.
Drukuj
Prześlij dalej