Uczcili pamięć ofiar wojennego terroru

Uroczyste obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej odbędą się nad Wisłą (fot. tcz.pl)
Tczew - Uczcili pamięć ofiar wojennego terroru

zobacz galerię zdjęć: 6
W ub. środę (01.09) na bulwarze nadwiślańskim tczewianie uczcili pamięć ofiar września 1939 roku. Podczas uroczystości przypomniano, że wojna rozpoczęła się właśnie w Tczewie. Jak co roku, samorządowcy, organizacje kombatanckie, związkowcy oraz społeczność miasta wzięli udział w uroczystym przemarszu oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny. Nie zabrakło również szczególnych gości - ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i Jakuba Płażyńskiego - syna tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej marszałka Sejmu RP.

Tczewskie uroczystości związane z obchodami wybuchu II wojny odbyły jak co roku w sąsiedztwie tczewskich mostów przez Wisłę. Jacek Prętki, prowadzący uroczystość, przypomniał dramatyczne wydarzenia sprzed 71. lat - natarcie lądowe na miasto, przewidziane na godz. 4:45, poprzedził nalot 6 bombowców i 6 myśliwców niemieckich. Niemiecka eskadra wystartowała o godz. 4:26 z lotniska pod Elblągiem i dla zmylenia, nadlatując od południa o godz. 4:34, zbombardowała m. in. dworzec PKP. Na podstawie tych wydarzeń można sądzić, że wojna rozpoczęła się właśnie w naszym mieście.

- Pamiętajmy o tych, dla których ojczyzna była najwyższym dobrem, o tych którzy nie szczędzili życia, by to dobro przed najeźdźcą ocalić - mówił do zgromadzonych minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk.

Za ofiary terroru II wojny światowej, ale także kwietniowej katastrofy smoleńskiej modlił się ks. dziekan Stanisław Cieniewicz. Podczas uroczystości odbył się także Apel Poległych, zaś żołnierze 16. Tczewskiego Batalionu Saperów oddali salwę honorową. Wideorelację z uroczystości będzie można obejrzeć w tym tygodniu w naszym serwisie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +3

  TCZEWIAK5

  06.09.2010, 00:12

  i dobrze

  Dbajmy o historię Tczewa i nie pozwólmy o niej zapomnieć. Oby więcej takich obchodów bo to nie tylko jest przypomnienie tego co było ale też swojego rodzaju wyraz szacunku dla tych,którzy tamte okrucieństwa przeżyli,tzn to pokazuje,że pamiętamy a to jest ważne w tych chorych czasach...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  vip_gość

  06.09.2010, 00:41

  A na ostatnim zdjęciu któż to stoi wśród mundurowych z gustowną siateczką? A oto jest i nasz Genio

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • -5

  mieczyslaw

  06.09.2010, 09:33

  Jest i on!

  Jest i kniaź Witold na zdjęciu, jak się żegna, szkoda jednak że nie pożegna z urzędem.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  TCZEWIAK5

  06.09.2010, 16:33

  on się pożegna

  jak na nowy urząd wskoczy(wiadomo jaki).

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -3

  niunia_gość

  06.09.2010, 20:12

  fajny Witek :-)

  niech idzie- idzie do urzędu. ja popieram

  Cytuj
  IP: 87.96.xx3.xx6 
 • +1

  Mało_gość

  06.09.2010, 09:55

  Tylko czemu nie było takiej inscenizacji wybuchu wojny w Tczewie tak jak w ubiegłym roku ????????? Taka impreza bardzo dobrze promowała by miasto , a tu nic . Byłem wczoraj na inscenizacj w Krojantach rewelacja tysiące widzów masa sprzętu wojskowego sporo straganów z wyposażeniem wojskowym nie wspominając o gastronomi . To promuje Nie tylko miejscowość Krojanty lecz również powiat Chojnicki . Brawo dla organizatorów .

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx6 
 • -4

  mieczyslaw

  06.09.2010, 11:27

  Rocznica,

  Rok temu była okrągła rocznica wybuch II WŚ. W tym roku, 31-wsza. Może dlatego, a może i dlatego że skoro budowa nowego wiaduktu kosztować ma 9mln PLN (jeśli się pomyliłem co do kwoty, proszę mnie poprawić), a sfinansować ją powinien powiat, a połowę tej kwoty wyłożyło miasto, to może nie znaleziono już pieniędzy na fajerwerki?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +12

  Do Miecia_gość

  06.09.2010, 12:11

  To już 71 rocznica a nie 31 , rozmawiając wczoraj z członkami grupy odtworzeniowej która w ubiegłym roku realizowała to przedsięwzięcie to nie są tak wielkie koszty . Ale za to jaka promocja miasta . Wracając do fajerwerków to w Krojantach jest to już organizowane ponad dwadzieścia lat , i z roku na rok impreza się rozrasta a za tym i promocja regionu .

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx6 
 • +4

  mieczyslaw

  06.09.2010, 14:57

  Ale palnąłem bzdurę,

  Dobrze, że uważnie czytasz :). Jasne, że 71-wsza. Nie wnikam dlaczego w Tczewie nie organizowano w tym roku imprezy na wzór zeszłorocznej - może to efekt tego, że miasto wciąż nie ma spójnej koncepcji rozwoju i miota się w roli "młodszego brata, który chce dorównać starszemu" (odwieczny kompleks trójmiasta), zamiast pozbyć się uprzedzeń i jasno określić sobie własną drogę rozwoju, niezależną od innych.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Martusia23774

  06.09.2010, 14:21

  hmm

  jak nam zlikwidują jednostke wojskową to już nie bedzie takich ładnych uroczystości,bo kogo podstawią za żołnierzy?? ;D

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  ka_gość

  06.09.2010, 14:49

  Pięknie się prezentuje spalony dach nad głowami

  Pięknie się prezentuje spalony dach nad głowami oficieli. Kiedyś zię zakrywało biedę, dzisiaj się eksponuje - u nóż rzucą trochę kasy. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia