W Gniewie i Tczewie będą kręcić film o zbrodni szpęgawskiej - poszukiwani statyści

Szpęgawsk (fot. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego)
Tczew - W Gniewie i Tczewie będą kręcić film o zbrodni szpęgawskiej - poszukiwani statyści
W tym roku minie 80 lat od wstrząsającej zbrodni w Szpęgawsku. W lesie pod Starogardem zginęło także wielu mieszkańców Tczewa. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego realizuje film dokumentalnego poświęcony zbrodni w Lesie Szpęgawskim 1939 roku. Będzie to trzeci odcinek serii "Zbrodnia pomorska 1939" po filmach "Karolewo 1939" i "Dąbrowa 1939". W marcu zdjęcia będą kręcone m. in. w Gniewie i Tczewie.

- Rozpoczynamy zapisy statystów do filmu "Szpęgawsk 1939". Plan filmowy odbędzie się w Gniewie w niedzielę 31 marca. Praca na planie ma charakter społeczny. Prosimy o zgłaszanie swej chęci zagrania w filmie na adres emaliowy uth1@wp.pl lub poprzez profil Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Za każdym razem organizatorzy proszą o podanie imienia nazwiska, wieku i numeru telefonu i koniecznie dopisku GNIEW! Z każdym organizatorzy przedsięwzięcia skontaktują się telefonicznie w sprawie ustalenia szczegółów.- mówią organizatorzy.


Plan zdjęciowy odbędzie się także w Tczewie. Zdjęcia obędą się również w dniu 31 marca (niedziela). Praca na planie również ma charakter społeczny. Zgłaszanie chęci zagrania w filmie na adres emaliowy - uth1@wp.pl lub poprzez profil Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego


- Za każdym razem organizatorzy proszą o podanie imienia nazwiska , wieku i nr telefonu i KONIECZNIE dopisku TCZEW! Z każdym organizatorzy przedsięwzięcia skontaktują się telefonicznie w sprawie ustalenia szczegółów. - mówią organizatorzy.


Położony kilka kilometrów od Starogardu Gdańskiego Las Szpęgawski we wrześniu 1939 roku został wybrany przez niemieckiego okupanta na miejsce masowych egzekucji. Jako pierwsi ofiarą mordu padli starogardzcy Żydzi, następnie zamordowano 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Las Szpęgawski stał się miejscem straceń polskiej inteligencji, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza oraz duchownych. Jesienią 1939 roku Niemcy wymordowali niemal całą Kapitułę Katedralną diecezji chełmińskiej oraz profesorów pelplińskiego seminarium. W sumie od września 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób - także wielu tczewian. Niestety, wciąż potrzeba badań archiwum, bo w grobach spoczywają bezimienne ofiary.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -11

  IQ_gość

  11.03.2019, 10:20

  Jest tylu tczewian z takimi starożytnymi gębami, że aż się chce ich uwiecznić. Patole na plan

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +1

  logiczny_gość

  12.03.2019, 08:58

  iloraz

  spojrzałeś przyjacielu w lustro i tak spełniło się porzekadło "widzę i nie poznaję się "

  Cytuj
  IP: 83.23.xx6.xx1 
 • DS_gość_gość

  11.03.2019, 13:27

  Serio ?

  Zacznijmy od tego, że nigdy przenigdy powazana produkcja czy to nawet dokumentalnia nie oczekuje STATYSTÓW PRO BONO ! Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego (co to jest w ogole za twór?) MASAKRA ! Ludzie nie dajdzie Cie nabrać na tą fuszerę/...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx5 
 • Jan_gość_gość_gość

  11.03.2019, 18:53

  A sam/sama pierwszy zgłosiłeś się heh

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.