Projekt "Roztańczone pasje - od romantyzmu do współczesności"

(fot. mat. prasowe)
Projekt "Roztańczone pasje - od romantyzmu do współczesności"
Finał projektu "Roztańczone pasje - od romantyzmu do współczesności" odbył się 1 grudnia na Zamku w Gniewie. Mieszkańcy miasta i gminy Gniew po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć we wspaniałej kulturalnej przygodzie. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie odbyły się wyjątkowe warsztaty pn. "Roztańczone pasje - od romantyzmu do współczesności". Uczestnicy zajęć pod okiem profesjonalnych instruktorów stworzyli wyjątkowy spektakl.

"Roztańczone pasje - od romantyzmu do współczesności" to poetycko - taneczna podroż przez epoki.

- Poprzez połączenie poezji i tańca przemierzyliśmy dzieje polskiej kultury - mówi autorka projektu, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Anna Czyżewska. - Projekt zakładał cykl warsztatów stymulujących kreatywność i twórczo aktywizujących dla wszystkich grup wiekowych.

W ramach tego zadania odbyły się: warsztaty taneczne, recytatorskie i wokalne. Uczestnicy wzięli udział także w wyjeździe do Opery Bałtyckiej w Gdańsku.


- Celem naszego projektu był rozwój kapitału społecznego w aspekcie kulturalnym, integracja mieszkańców, otwarcie na nowe możliwości, rozwój ich zainteresowań a także podniesienie potencjału naszej instytucji - dodaje dyr. Anna Czyżewska. - W ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty dla mieszkańców gminy Gniew, których efektem jest realizacja spektaklu. Do współpracy zaangażowani zostali profesjonalni instruktorzy, z którymi udało już się pomyślnie zrealizować poprzedni projekt pn. "Zakochani w kulturze". Uczestnicy naszych warsztatów rozwinęli swoją wiedzę na temat teatru, a także zobaczyli jak to jest tworzyć spektakl od podstaw.


Na warsztatach recytatorskich uczestnicy rozwinęli wyobraźnię, poznali umiejętności prezentacji scenicznej, dowiedzieli się, jak prawidłowo korzystać z aparatu mowy a także jak pracować ze scenariuszem. W ramach warsztatów wokalnych poznali możliwości swojego głosu oraz poprawili jego sprawność. W czasie warsztatów tanecznych, uczestnicy wspólnie z profesjonalnym instruktorem stworzyli choreografię do spektaklu.

Koordynatorką projektu i instruktorką warsztatów tanecznych była Pani Agata Topolska z Teatru 8 Negro w Tczewie, instruktorką warsztatów wokalnych była pani Izabela Chyła, z kolei warsztaty recytatorskie prowadziła Pani Monika Janeczek - Toporowska.
Nagrodą za udział w projekcie był upragniony przez uczestników wyjazd na spektakl do Opery Bałtyckiej w Gdańsku, połączony ze zwiedzaniem.

Premierę spektaklu obejrzało ponad 300 osób, a w samym przedstawieniu udział wzięło 50 artystów, którzy swoim wyglądem i prezentowanym utworem zabrali widzów w podróż w czasie, do świata naszej rodzimej historii, do świata naszych, patriotycznych emocji: od radości, miłości i marzeń, poprzez ból i walkę, aż do wolności i nadziei. Na scenie można było zobaczyć Adama Mickiewicza,

Marię Pawilkowską - Jasnorzewską, Katarzynę Sobczyk a nawet Mroza. A wszystko to w towarzystwie wyjątkowych tancerek. Projekt zakończył się wspaniałym wieczorkiem tanecznym dla seniorów z zespołem "Styl".

- Dziękujemy naszym mieszkańcom za udział w tym niepowtarzalnym projekcie - mówi burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki. - Poprzez realizację projektu pokazaliśmy, że są dla nas ważni a ich rozwój i poczucie spełnienia jest dla nas również istotną sprawą.


- Serdecznie dziękuję naszym wspaniałym instruktorkom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt, zwłaszcza cudownym, utalentowanym mieszkańcom naszej Gminy za ogromne zaangażowanie i twórczy wysiłek - mówi autorka projektu, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Anna Czyżewska. - Ten projekt stanowił dla nas wszystkich duże wyzwanie. To było niezwykle ambitne przedsięwzięcie. Dziękuję również naszym gościom specjalnym. Cieszę się, że udało nam się pozyskać do współpracy profesjonalnych artystów jak Piotr Starzecki i Jakub Freda.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Drukuj
Prześlij dalej