Kolejne konsultacje w sprawie elektrowni w Rajkowach - teraz czas na pozwolenie na budowę

Budowa elektrowni może rozwiązać problem deficytu prądu (fot. tcz.pl)
Tczew - Kolejne konsultacje w sprawie elektrowni w Rajkowach - teraz czas na pozwolenie na budowę
Elektrownia Północ, spółka budująca elektrownię konwencjonalną w Rajkowych, poinformowała podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w Subkowach, o zakończeniu prac nad projektem budowlanym. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Zdaniem inwestorów, elektrownia to strategiczny projekt inwestycyjny w regionie, który znacząco przyczyni się do wzmocnienia sytuacji gospodarczej gminy.

W ub. tygodniu w domu kultury w Subkowach spółka Elektrownia Północ zorganizowała kolejne spotkanie z mieszkańcami gminy oraz przedstawicielami władz, na którym omawiano przebieg realizacji projektu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ekologii. Zaproszeni eksperci z zakresu ochrony środowiska, energetyki, infrastruktury, wody i krajobrazu przedstawili szczegóły przebiegającej przez gminę Subkowy magistrali wodnej. Zaprezentowano między innymi rozwiązania dotyczące systemu monitorowania temperatury, ochrony ichtiologicznej i innych kwestii technicznych związanych z funkcjonowaniem i sąsiedztwem elektrowni wraz z magistralą wodną.

- Od początku przygotowania projektu wszystkie kluczowe decyzje konsultujemy z każdą z zainteresowanych stron. Przez gminę Subkowy przebiegać będzie magistrala wodna, dlatego jest dla nas niezmiernie ważne, aby decyzje zapadały wspólnie, a mieszkańcy znali szczegóły projektu. - tłumaczy dr inż. Karol Pawlak, dyrektor zarządzający Elektrowni Północ.

Elektrownia Północ decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji (DŚU) uzyskała we wrześniu 2010 roku. Podstawą do wydania decyzji był pozytywny wynik raportu o oddziaływaniu elektrowni na środowisko oraz obszary Natura 2000. Decyzja została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zdaniem inwestorów, dzięki realizacji zadania, gminy Pelplin i Subkowy dołączą do grona gmin strategicznie istotnych dla województwa pomorskiego. Lokalizacja elektrowni jest również znacząca dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Budowa elektrowni to nowe możliwości dla inwestorów w regionie, dla których istotny jest aspekt bezpośredniej dostępności do stabilnego źródła mocy. Przewidywane są dodatkowe inwestycje w lokalne drogi oraz sieć melioracyjną. - stwierdza Mirosław Murzydło, wójt gminy Subkowy.

Planowane są również dodatkowe inwestycje firm współpracujących z elektrownią.

- Budowa Elektrowni Północ spowoduje poprawę warunków wodnych, sieć melioracyjna zostanie wyczyszczona i zregenerowana. Dzięki tym inwestycjom na terenach sąsiadujących z elektrownią polepszą się warunki prowadzenia upraw. - wyjaśnia Sławomir Zawadzki, dyrektor inwestycyjny Elektrowni Północ.

W ciągu kilkunastu lat w energetyce konwencjonalnej nastąpił ogromny postęp technologiczny. Dzisiejsze, nowoczesne elektrownie nie generują tak dużej liczby zanieczyszczeń jak kiedyś, nie wpływają również w tak dużym stopniu na krajobraz - przekonują inwestorzy.

- Elektrownia Północ będzie opierać się o sprawdzone w wielu krajach technologie, będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, instalacje ograniczające emisje, spełniające nie tylko polskie normy ale i najwyższe międzynarodowe standardy. Dzięki najnowocześniejszej technologii elektrownia uzyska sprawność przekraczającą 45 proc, podczas gdy sprawność starych bloków, pracujących w Polsce już kilkadziesiąt lat, jest mniejsza średnio o 10p proc. - wyjaśnia Marta Wysocka, zastępca dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej Kulczyk Holding.

Elektrownia wpisuje się w strategiczne plany Województwa Pomorskiego w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycja budowy Elektrowni Północ jest również zgodna z Polityką energetyczną Polski do 2030 r. przyjętą przez Radę Ministrów, która stwierdza: "Bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte będzie o własne zasoby".

O inwestorze i elektrowni słów kilka

Spółka Elektrownia Północ należy do grupy Kulczyk Investments - międzynarodowej grupy inwestycyjnej utworzonej na fundamentach Kulczyk Holding, która w swojej dotychczasowej działalności zainwestowała ponad 9 mld złotych. Ambicją Kulczyk Holding jest stworzenie pierwszej polskiej prywatnej grupy energetycznej. Spółka zaczęła inwestować w sektor energetyczny w 2000 roku. Wówczas rozpoczęła działalność spółka Polenergia, początkowo zajmującą się międzynarodowym i krajowym obrotem energią elektryczną. Obecnie wachlarz jej usług jest znacznie szerszy i obejmuje m.in. dystrybucję energii elektrycznej i gazu, budowę własnej infrastruktury, hurtowy obrót energią elektryczną, budowę biogazowni składowiskowych oraz farm wiatrowych. Polenergia rozpoczęła już projekty budowy kilku biogazowni odpadowych. Do 2012 roku spółka planuje oddać do użytku 10 zakładów na terenie całego kraju. Kulczyk Holding wystartował również z realizacją elektrowni konwencjonalnej na Białorusi. Międzynarodowym obrotem energią elektryczną oraz nośnikami energii zajmuje się z kolei KI Energy Trading z siedzibą w Pradze.


2016/2017 - wtedy z Elektrowni Północ popłynie pierwsza energia elektryczna
2000 MW - taką moc będzie miała Elektrownia Północ
ponad 45% - tak wysoka będzie sprawność obu bloków energetycznych
3000 - tyle osób może znaleźć zatrudnienie przy budowie elektrowni
1000 - tyle osób ma pracować przy obsłudze Elektrowni Północ
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • -3

  den_gość

  14.02.2011, 07:25

  Inwestorzy i reszta ludków od KULCZYKA, same superlatywy mówią o tej elektrowni, ciekawe co powiedzą za 10 lat??? nic bo ich tu nie będzie a zwykli ludzie zostaną i będą mieli dużego i śmierdzącego sąsiada.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx0.xx0 
 • +3

  mieczyslaw

  14.02.2011, 09:10

  den_gość

  I zapomniałeś jeszcze dodać, że każdy to agent, ta budowa to zamach na naszą polskość, że nas chcą wytruć, pozabijać, że to najprawdopodobniej znów Niemcy z Ruskimi się dogadali by nas zniszczyć, że powinniśmy się skupić na elektrowniach wiatrowych, itd. Nic w tym kraju nie można już zbudować, drogi, elektrowni, a później wszyscy z tego powodu cierpimy. Szkoda tylko, że nie inwestują w elektrownię atomową.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +4

  _gość

  14.02.2011, 14:11

  a ty miecio się troszkę ogarnij

  Ciągle masz jakieś "ALE!. Ej ziom zmień ton, czujesz się nad lecz to niski poziom. Ej ziom czujesz się nad, niewiadomo kiedy życie popalić tobie da. Ej ziom tak życ się nie da brak tobie pokory dopadnie cię bieda. Ej ziom zła twa postawa zacznij żyć czas skończyć udawać.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx4.xx8 
  +1

  _gość

  14.02.2011, 14:13

  Miet

  Ja bym wolał żeby inwestowany w odnawialne źródła energii-dobra inwestycja na lata a nie elektrownia atomowa która jak pierdyknie to... Hehe powiesz że to wysoka technologia i nie pierdyknie ale w Czarnobylu też tak mówili.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx4.xx8 

  atomowy_gość

  15.02.2011, 20:49

  "elektrownia atomowa która jak pierdyknie to.." sama w sobie elektrownia nie ma prawa "pierdyknąć, w nowoczesnych siłowniach atomowych jej osłony są w stanie wytrzymać uderzenie dużego samolotu ( zabezpieczenie na wypadek ataku terrorystycznego), W Czarnobylu była to przestarzała siłownia która już dawno powinna zostać wyłączona. W dzisiejszych czasach jedynym zmartwieniem dotyczącą elektrowni jądrowych powinno być składowanie odpadów ( do tej pory głęboko pod ziemią w nieczynnych kopalniach) To w ramach wytłumaczenia paru rzeczy. Twój post jest jakby wyrwany z kontekstu Elektrownia północ będzie wytwarzała energię z węgla nie uranu.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx1 
 • tczewiak-stary_gość

  14.02.2011, 17:42

  oj mieciu!?

  jak czytam to znowu miecia wszedzie pelno i z nie bardzo dobrymi uwagami

  Odpowiedz
  IP: 84.186.xx6.xx2 
 • +1

  Gość SuperKtoś_gość

  15.02.2011, 20:38

  Nie kumam, co wy chcecie od Miecia i od elektrowni

  Nie rozumiem, Mieczysław czasami naprawdę mądrze prawi, a czego by nie napisał to spotka się to z wielką krytyką innych osób, jakby "nieważne co pisze, ważne kto pisze". No i kwestia elektrowni jądrowych. Prawie cały świat ma już elektrownie jądrowe, a my co?? Dalej spalamy węgiel. Co z tego, że Czarnobyl? To tylko jeden negatywny przykład, Titanic też zatonął a mimo to dalej pływają statki pasażerskie. Reaktor który miał pracować w elektrowni w Żarnowcu do dziś dnia pracuje w Szwecji (odsprzedany za bezcen przez komunę), dzięki czemu Szwedzi cieszą się tanim źródłem energii, a my co? My dalej narzekajmy, że drogo. Tyle

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx1 
 • +2

  Philips

  15.02.2011, 22:31

  Prąd, wbrew pozorom, nie bierze się z gniazdka

  Prąd nie bierze się z gniazdka, ale z elektrowni o czym niektórzy zapominają. Głównym odbiorcą energii jest przemysł, a nie ładowarki telefonów komórkowych. Chcemy mieć tanią energię dostępną przez całą dobę, a jednocześnie elektrownia dobrze gdyby była z 1000 km stąd i do tego zasilana ze "źródeł odnawialnych". Energia nie może być tania, jeżeli ma być przesyłana na dużą odległość, więc elektrownia musi być blisko. Jakie "źródła odnawialne" występują w Polsce i są dostępne przez cały czas? Chyba tylko woda. W takim razie spróbujcie przegrodzić Wisłę tamą - "ekolodzy" zeżrą Was od razu. O ile się nie mylę razem z tą we Włocławku miało ich być chyba 7. Do dzisiaj jest tylko jedna. Wiatr? Słońce? Nie są dostępne cały czas. Poza tym, co można z nich zasilić? Kiedyś oglądałem program, w którym minister z "czarnej Afryki" mówił o potrzebach energetycznych jego kraju chcącego wyjść z III świata. Proponowano mu, że skoro jego kraj leży blisko równika, to powinien zastosować elektrownie słoneczne. Uśmiechnął się facet i zapytał jak on ma zasilić elektrownią słoneczną hutę? To pytanie wg mnie powala każdy pomysł zastąpienia konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi. Pytanie do przeciwników energii jądrowej: ile było na świecie tak spektakularnych awarii jak w Czarnobylu? O ile mi wiadomo, to awaria ta była skutkiem "grzebania" przy reaktorze wymuszonego przez kretyna i nie wystąpiła tak po prostu.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  zaratustra83

  12.03.2011, 17:30

  racja

  Dokładnie tak. Awaria została spowodowana testem nowego sposobu wygaszania reaktora. Wcześniej test ten miał być przeprowadzony w innej radzieckiej elektrowni ale dyrektor jaki nią zarządzał nie wyraził na to zgody bo uważał że to zbyt niebezpieczne. Oczywiście niedługo po jego sprzeciwie trafił na Syberię, a dyrektor czarnobylskiej siłowni nie chciał iść w jego ślady.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • loki 55_gość

  12.03.2011, 13:27

  ELEKTROWNIA ATOMOWA

  NIE CHCEMY DRUGIEGO CZARNOBYLA ANI TEGO CO STAŁO SIĘ W FUKUSHIMA !!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • -1

  zaratustra83

  12.03.2011, 17:31

  smog

  Fakt lepiej czerpmy energię z węgla i trujmy środowisko.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  C>K>M

  12.03.2011, 17:55

  Wam to nawet dynamo się nie należy bo nie jesteście w stanie zrozumieć jego działania. Cała ściana zachodnia ma bliżej do niemieckich i czeskich elektrowni atomowych niż do Warszawy.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • loki 55_gość

  12.03.2011, 17:42

  ELEKTROWNIA

  ELEKTROWNIE ATOMOWĄ POSTAWCIE KOŁO BELWEDERU W WARSZAWIE BIEDNY NARÓD MIESZKAJĄCY DOOKOŁA RAJKÓW ZAMIERZACIE NA PROMIENIOWAĆ

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • loki 55_gość

  12.03.2011, 18:29

  ELEKTROWNIA

  DOKOŃCZCIE BUDOWĘ ELEKTROWNI W ŻARNOWCU TAM JEST PARĘ TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW . TU JEST PRZESZŁO 80 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW .LICZĄC 10 KILOMETRÓW DOOKOŁA WSI RAJKOWY.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • Sara _gość

  30.08.2011, 11:50

  budowa elektrowni w Rajkowach

  Jestem za budową elektrowni bo będzie tańszy prąd i ludzie będą mieli prace której brak w naszej okolicy

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx5.xx9 
 • _gość

  30.08.2011, 13:11

  elektrownia

  W ramach socjalizacji przeciwników wyłączajmy im energie co 1,5 godziny jak było w komunie !!!

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.