Tczewska konferencja o PSL w latach 1945 - 1947

Konferencja o PSL (fot. mat. prasowe )
Tczewska konferencja o PSL w latach 1945 - 1947

zobacz galerię zdjęć: 3
W środę 16 listopada br., w 71. rocznicę powstania tczewskich struktur PSL, Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie oraz tczewska Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały konferencję pt. „O prawo do godności. Polskie Stronnictwo Ludowe w województwie gdańskim w latach 1945-1947”.

Okrutny XX wiek nie szczędził nam trudnych chwil. Hekatomba ostatniej wojny światowej spowodowała, iż Polacy musieli odbudowywać nie tylko zniszczone miasta, swoje domy, ale także świat wartości. Sytuację komplikował fakt, iż Polska po wyparciu Niemców nie była państwem suwerennym, a niewolonym przez Związek Sowiecki i zainstalowanych przez nich w kraju komunistów. W 1945 roku pojawił się głos sprzeciwu - Polskie Stronnictwo Ludowe. Pierwsza niezależna partia, która wykraczała poza definicję ugrupowania politycznego, stając się autentycznym ruchem społecznym chcącym demokratycznych przemian w kraju, przywrócenia dostępu do podstawowych, przyrodzonych praw ludzkich.

Licznie zgromadzoną w auli Zespołu Szkół Katolickich młodzież przywitał ks. Krzysztof Niemczyk, dyrektor szkoły. W kilku słowach przedstawił zarys trudnej powojennej rzeczywistości o roli jaką odegrał niezależny ruch ludowy. Przywitał również gości, wśród których znalazł się Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego, a także prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Gdańsku.

Konferencję rozpoczęła prelekcja dr. Krzysztofa Kordy, dyrektora tczewskiej książnicy, pt. „Praca organiczna towarzystw ludowych na Pomorzu 1891-1920”. Kolejnym z mówców był dr Daniel Czerwiński z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Dr Michał Hinc z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie mówił o zmagającym się z bezwzględnością komunistów bohaterstwie osób skupionych wokół PSL. Konferencję zakończyła prelekcja Marcina Kłodzińskiego, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, który przedstawił zebranym historię struktur PSL w powiecie tczewskim. Dzieje od listopadowego spotkania założycielskiego w gmachu Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego, przez ogromny napływ członków, tworzącym z PSL najliczniejsze ugrupowanie na ziemi tczewskiej, do brutalnego stłamszenia i zlikwidowania przez zdominowany przez komunistów i ich sojuszników aparat państwowy.


Zakończona konferencja z pewnością nie była ostatnią tego typu. Miejmy nadzieję, że już niedaleka przyszłość przyniesie podobne inicjatywy, które pomogą młodzieży w jak najbardziej obrazowy sposób poznać naszą najnowszą, trudną historię. Dzieje, których ślady odczuwalne są do dziś.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • _gość

    28.11.2016, 07:53

    Będą uczyć jak zostać sejmową prostytutką?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx8 
  • szpieg szoguna

    28.11.2016, 07:59

    Cytując klasyka

    "Jak mówił mój mistrz Andrzej Wajda: spoko szkoły przyjdą".

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • w_gość

    28.11.2016, 09:44

    W porządku. Ale chyba adresat niezbyt właściwy? Założę się, że połowa z tych uczniów nie zna przyczyn I, II wojny światowej, o umiejscowieniu ich w czasie nie wspominając. Po co więc truć im o PSLu w latach 45- 47 (sic!).

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx4 
  • uczestnik_gość

    28.11.2016, 21:20

    Byłem uczestnikiem konferencji, i mogę pana/panią zapewnić, że moi rówieśnicy (nawet ci z gimnazjum) posiadają co najmniej podstawową wiedzę na temat I i II Wojny Światowej. Jeśli nie z lekcji to z własnego dążenia do odnajdywania informacji o tematach ważnych dla Polski oraz Polaków. Na temat samej konferencji , była ona bardzo treściwa i merytoryczna, mogę się założyć, że wielu uczniów wyniosło cenną wiedzę historyczną z tego spotkania.  Pozdrawiam. Uczeń Katolika.

    Cytuj
    IP: 193.200.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.