Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Pomoc Ofiarom Przestępstw (fot. archiwum)
Tczew - Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 23 lutego do 28 lutego.

W organizację obchodów aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna oraz Komenda Główna Straży Granicznej.

Tegoroczna formuła „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest kontynuacją przyjętej formuły. Do 2010 r. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw w Polsce był organizowany w sądach, gdzie odbywały się dyżury, podczas których osobom pokrzywdzonym przestępstwem porad prawnych udzielali prawnicy reprezentujący różne grupy zawodowe. Z uzyskanych informacji wynika jednak, że dyżury te nie spotkały się z oczekiwanym zainteresowaniem, poza tym po informacje prawne zwracały się również się osoby nie będące pokrzywdzonymi przestępstwem. Dlatego w tym roku w dniach 23 lutego do 28 lutego zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, wyłonionych w ramach projektu „Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem i umocnienie pozycji świadka” oraz podmiotów, które otrzymały dotację w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Lista podmiotów, w których będzie mozna uzyskać niezbędną informację i ich adresy znajdują się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl. Dyżury te będą miały charakter interdyscyplinarny dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wyżej wymienionych podmiotów. Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +1

  .._gość

  23.02.2015, 08:09

  ..

  ..powinni przyjść wszyscy ci co pracują w złodziejskich firmach..

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx4 
 • +4

  sowa_gość

  23.02.2015, 09:00

  X

  Pomoc psychologiczna to bardziej jest potrzebna ofiarom Wymiaru Sprawiedliwości Oni nie mają do kogo się zgłosić tylko do Pana Boga Sądy wyższych instancji kryją kolegów nawet przy jawnym bezprawiu Wini są uniewinniani ,niewinni skazywani wszystko zależy od koneksji  jak w republice bananowej , a podobno Polska aspiruje do państw demokratycznych Jak kogoś interesuje ten temat to polecam program Państwo w Państwie zobaczycie jakie kur....jest w sądach

  Odpowiedz
  IP: 89.229.xx0.xx9 
 • +11

  zaratustra83

  23.02.2015, 09:06

  tydzień działań pozornych

  Nie potrzebny nam Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, miesiąc czy nawet rok. Polakom potrzebne jest proste prawo jakie będzie chronić uczciwych i karać przestępców. Potrzebny nam sprawny wymiar sprawiedliwości w postaci skutecznych i niezawisłych sądów oraz dobrze wyposażonej i dofinansowanej policji. Potrzeba nam prawa jakie pozwala nam się bronić, a nie kara nas za to że nie daliśmy się pobić, zabić czy okraść. Potrzeba nam kary śmierci by przestępcy wiedzieli że za najgorsze przestępstwa zapłacą własnym życiem a nie życiem na koszt podatnika. Trzeba nam systemu penitencjarnego jaki będzie wymuszał samoutrzymanie się więźniów a nie opłacanie im hotelu przez społeczeństwo. Innymi słowy potrzeba nam systemu, zasad i prawa jakie w każdym aspekcie chroni ofiarę przestępstwa a nie oprawcę. Wszelkie inne działania to tylko bicie piany i marnowanie środków na zagrywki pod publiczkę.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  23.02.2015, 10:47

  I znowu ktoś zatą propagande kase bierze.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx6 
 • +1

  _gość

  24.02.2015, 11:00

  Chyba nie wierzę. Kiedyś byłam zgłosić fakt (do Opieki Społecznej bo rodzina była podopieczna ), że ,,pani" bije ,,pana" ..Opieka stwierdziła, że jest tam skromnie, ale czysto i spokojnie...a ja widziwiam...Po jakimś czasie ,,pan" nie wytrzymał się powiesił...(...)

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx5.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA