Rozdano pieniądze na społeczne projekty

(fot. A. Świerszcz-Hyska)
Rozdano pieniądze na społeczne projekty
 Decyzją Komisji 17 wniosków zostało rekomendowanych do dofinansowania na łączną  kwotę 67.000 złotych! Od połowy czerwca tegoroczni Realizatorzy działają lokalnie dla dobra wspólnego! 

W  ramach tegorocznej edycji wpłynęło 26 wniosków. Grupy i organizacje z powiatu tczewskiego aplikowały o przeszło 140.000 złotych. Wszyscy ocenę formalną zdali pozytywnie, więc złożone wnioski skierowano do oceny merytorycznej. Niezależna Komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele samorządów, partnerów oraz organizacji z regionu, zarekomendowała do dofinansowania poniższe projekty:
 
Dydaktycznie w parku- Razem Możemy Więcej, Rada Sołecka w Majewie 4 655 zł

Park w Majewie jest ważnym miejscem, szczególnie dla tych najmłodszych. Obcowanie z przyrodą jest na wskroś dobre i zdrowe, a dbanie o park łączy mieszkańców. By najmłodsi wiedzieli co jest co, by potrafili nazwać lipę lipą, a modrzew modrzewiem, w parku staną tablice informacyjne. Hotel dla owadów i biblioteczka plenerowa to atrakcje jakich w innych parkach nie doświadczysz, a w Majewie niebawem powstaną.


Integracja i edukacja w centrum wsi - Kociewskie Forum Kobiet / Lignowy Szlacheckie 3 920 zł

Lignowy Szlacheckie już wkrótce staną się centrum ważnych wydarzeń. Zapoczątkuje je Noc Świętojańska, później święto "A u naszej Anki" ku czci mieszkanek noszących to piękne polskie imię, Dzień Pieczonego Ziemniaka, zaraz potem Święto Kapusty, gdzie kiszona będzie kapusta i zwieńczenie - Smażenie Powideł na Świętego Marcina. Wszystko międzypokoleniowo i hucznie, wszystko otwarte dla wszystkich.

Klucz do szczęścia  i zdrowia - Aktywne Opalenie 5 500 zł

Opalenie jest aktywne nie od dziś, ten sezon będzie jednak jeszcze bardziej intensywny: warsztaty taneczne i wokalne, spacery Nordic Walking, zajęcia jogi i cała masa okazji by zaprezentować nabyte w trakcie warsztatów umiejętności, tj. Dzień Wolontariusza, Wieczór Andrzejkowy, Dzień Seniora,  dożynki. Dla spragnionych ruchu- marsz integracyjny.

Sport to zdrowie vol.2 - Aktywatorzy / Gniszewo 3 050 zł

Aktywatorzy z Gniszewa już niejednokrotnie pokazali co potrafią. Wspólnymi siłami odrestaurowali park, zrobili nasadzenia, postawili ławki, ułożyli ścieżki. Niedługo będą się integrować w siłowni pod chmurką, nieopodal placu zabaw. W ramach projektu wspólnie wycisną soki z owoców i warzyw i przygotują lekkie sałatki.  Jednym słowem - FIT!

Akcja integracja - Koło Gospodyń Wiejskich w Rzeżęcinie 2 500 zł

Świetlica to wspólne dobro, centralne miejsce spotkań rzeżęcińskiej społeczności. By było piękniej, przy świetlicy staną donice z kwiatami, ławki i grill, by zwabić łasuchów. Organizatorzy proponują warsztaty "Wiklina z papieru" i "Figury z betonu". Efekty warsztatów widoczne będą w świetlicy, jako element stałego wystroju.

Integracja to nasza inspiracja- Kółko Rolnicze- Koło Gospodyń Wiejskich w Pomyjach 3 450 zł

Petanque przyjęło się w Pomyjach. Już w ubiegłym roku mieszkańcy grali w "bule" w trakcie festynów. Teraz będą to robić intensywniej i bardziej profesjonalnie, a efekty treningów będzie można zobaczyć podczas turnieju. Wieś zakwitnie, bo mieszkańcy zbudują kwietniki ze skrzynek i  rozśpiewają się na karaoke. Będzie kolorowo i wesoło.


Subkowska Sąsiedzka Książka Kucharska
- Stowarzyszenie "Pomoc za jeden uśmiech" / Subkowy 6 000 zł

Po raz pierwszy we wsi, pierwsza w powiecie, a może i na świecie- Sąsiedzka Książka Kucharska. Od drzwi do drzwi będą zbierane przepisy lokalnych gospodyń, połączone w jednej publikacji, dla przyszłych pokoleń. A przy tym warsztaty serowarskie, tworzenia lodów rzemieślniczych i inne, pyszne. Dzień Sąsiada to będzie okazja do degustacji wszystkiego, co powstało na powyższych warsztatach.

Plażówka przy molo - Ochotnicza Straż Pożarna w Swarożynie  5 970 zł

Kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy, przyjdą uposażeni w łopaty, łopatki, grabie duże i grabelki małe by wspólnymi siłami zrobić boisko do piłki plażowej. Będzie mecz inauguracyjny, a ogniska z kiełbaskami i śpiewem do wczesnych godzin porannych odbywać się będą raz po raz. Zakończenie sezonu zwieńczy spotkanie w świetlicy pod tytułem "Co dalej?", gdzie mieszkańcy będą myśleć, co zrobić w przyszłym roku.

Nowa Ogrodowa - Zakręcony dworzec / Subkowy 5 159 zł

Ulica Ogrodowa stanie się najbardziej przyjazną ulicą wsi Subkowy.  Każdy chętny posadzi drzewo lub krzew owocowy, na wcześniej przygotowanym, wyrównanym wspólnymi siłami, terenie. Staną ławeczki i skrzynka bookcrossingowa. Przy Ogrodowej babcie i dziadkowie będą czytać bajki wnukom. Piknik z grillem i animacjami dla dzieci zintegrują mieszkańców starszych i młodszych.

Zagospodarowanie parku Szpęgawa - Wspólna Szpęgawa 1 750 zł

Tętniąca życiem świetlica wiejska, a przy niej wielki park, wymagający trochę pracy. Zmobilizowani mieszkańcy systematycznie ten park upiększają. W 2019 roku wspólnie posadzą drzewka i krzewy, by potem integrować się na świeżym powietrzu. Wspólna Szpęgawa popularyzować będzie istotny element dziedzictwa wsi, jakim jest wieniec dożynkowy, wielki , piękny, kolorowy.

Różne oblicza srebrnej aktywności - Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku 4 250 zł

Bardzo wiele oblicz ma aktywność seniorów w Gniewie, każdy coś dla siebie znajdzie. Wycieczki rowerowe, sesje fotograficzne, zumba, spotkania chóru, liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Powstanie unikatowa gra miejska "Republika Gniewska", nawiązująca do zrywu patriotycznego gniewian w 1919 roku.

Kulturowy misz-masz, czyli tradycja kontra nowoczesność - Fundacja Edukacyjno-Wychowawcza "Arka Noego" / Tczew 2 350 zł

Organizatorzy podejmują się trudnego zadania, chcą na chwilę odłączyć dzieci od tableta, komputera, telefonu, w zamian oferując szereg alternatywnych, ciekawych zajęć manualnych oraz wspólny wyjazd.  Zaszczepią w dzieciach wiedzę o świecie, nauczą nowych umiejętności, zainteresują historią, regionalizmem, nawiązując do nowych technologii oraz tradycyjnego rzemiosła i innowacyjnego rękodzielnictwa.

Akademia zdrowia i kreatywności - Stowarzyszenie DRABKA / Majewo 3 580 zł

Krótko i na temat: treningi Nordic Walking, warsztaty krawieckie, cykl warsztatów filcowania toreb techniką na mokro. Dla każdego coś miłego, a wszystko w Majewie. Organizator zaprasza aż 200 osób, więc każdy znajdzie dla siebie miejsce.

Rewelacja miesiąca - Stowarzyszenie Przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie  2 200 zł

Wyższa kultura zakradnie się w mury II LO w Tczewie. Opera. Pokazy, lekcje muzyki, warsztaty, a wreszcie występy. Na przedstawienia zaproszeni będą seniorzy z zaprzyjaźnionych instytucji  i organizacji pozarządowych oraz  dziadkowie uczniów. Projekt zakończy koncert arii operowych w wykonaniu młodzieży.

Piękniej żyć - Zamotane babki / Tczew 5 450 zł

Warsztaty rękodzielnicze dla kobiet, tak popularne na wsiach, tym razem odbędą się w centrum sześćdziesięciotysięcznego miasta. Robótki ręczne, warsztaty decoupage oraz warsztaty florystyczne to trzy filary projektu, a ich zwieńczeniem będzie wystawa stroików wykonanych przez uczestniczki warsztatów, połączona z konkursem na najlepsze ciasto w Unii Europejskiej i koncertem gitarowym.

Smacznie, zręcznie i wdzięcznie - Aktywni Walichnowianie 4 216 zł

W Walichnowach będzie można nauczyć się jak wypiec pyszny biszkopt, stanowiący podstawę każdego tortu. Później tylko projekt tortu, praca z masą cukrową, robienie ozdób i jeszcze kilka innych elementów, by powstał tort. Proste? Ponadto warsztaty zręcznościowe, praca nad dożynkowym wieńcem i festyn. A na pamiątkę- kronika.

Boisko mamy i na nim gramy - Koło Gospodyń Wiejskich w Gręblinie 3 000 zł

 Mieszkańcy bez względu na wiek i płeć złapią za sprzęt ogrodowy i pójdą doprowadzić do ładu teren zaniedbanego boiska. Uporządkują go, upiększą, ogrodzą, by było bezpieczniej. Przy tym masa zajęć: zawody, ognisko, warsztaty plastyczne, kulinarne, piknik.

Przez najbliższe miesiące powiat poruszą wspaniałe inicjatywy. Zarówno w małych, jak i większych miejscowościach efekty Działaj Lokalnie na stałe wpisały się w przestrzeń wspólną a echo aktywności odbija się gromko i pozytywnie do tej pory. Mieszkańcy z pewnością czekają na kolejne atrakcje, okazje do spotkań i wyzwania. Integracja, zmiany i uśmiechy - to wszytko w pakiecie z dotacją w ramach konkursu! 

Działaj Lokalnie" to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Fundacją Pokolenia. Program na terenie powiatu tczewskiego jest współfinansowany ze środków Gmin: Gniew, Morzeszczyn, Subkowy, Pelplin, Tczew i Miasta Tczewa. Finansowo wspiera go także Bank Spółdzielczy w Tczewie.
 

Drukuj
Prześlij dalej