Spółdzielnia mieszkaniowa wymienia instalacje gazowe. Mieszkańcy mają jednak obawy

Rur gazowych nie można zabudowywać. Najbardziej niebezpieczna jest instalacja gazowa zabudowana w całości. Równie niebezpieczna jest instalacja zabudowana częściowo bez ujścia wentylacyjnego (fot. tcz.pl)
Tczew - Spółdzielnia mieszkaniowa wymienia instalacje gazowe. Mieszkańcy mają jednak obawy
Trwa wymiana instalacji gazowej w mieszkaniach zarządzanych przez Tczewską Spółdzielnię Mieszkaniową. Prace spowodowane są względami bezpieczeństwa. Tymczasem mieszkańcy obawiają się, że w wyniku robót wykonawca może zniszczyć im wyremontowane starannie mieszkania, a spółdzielnia mieszkaniowa nie zwróci im kosztów naprawy.

Praca związane z wymianą instalacji trwają już od jakiegoś czasu. Rury wymieniono m. in. na ulicy Jedności Narodu i w części bloków na osiedlu Suchostrzygi. Tymczasem lokatorzy cały czas obawiają się tych robót:

- Wiem, że wkrótce takie prace mają ruszyć u nas. - tłumaczy nam mieszkanka jednego z wieżowców przy ul. Akacjowej. - Niedawno wyremontowałam kuchnię i boję się teraz, że ekipy, które przyjdą przeprowadzić wymianę rur, zniszczą mi ją. Ponadto część rur gazowych przechodzi także, przez mój przedpokój. Co z nim?. - martwi się lokatorka."Zabudowanie rur gazowych jest zabronione i bardzo niebezpieczne... Wykonawca nie ponosi kosztów demontażu - np. pawlaczy, czy kafelek... Poprawki kosmetyczne opłacają lokatorzy..."

Tymczasem prezes spółdzielni mieszkaniowej, Jerzy Konkolewski, uspokaja, że nie ma się czego bać - wymiana została przeprowadzona już w części mieszkań i nikt nie zgłaszał żadnych skarg z tego powodu.

- Będziemy wymianę przeprowadzać sukcesywnie we wszystkich budynkach. W miejsce starej instalacji pojawią się nowe spawane rury. Najwięcej pracy ekipy mają jednak w piwnicach - tam znajdują się m. in. niebezpieczne odwadniacze. Z gazem nie ma żartów. - wyjaśnia prezes - Wykonawca prac jest bardzo elastyczny. Jeśli coś zniszczy z premedytacją, musi pokryć wszelkie koszty. Jeśli chodzi natomiast o poprawki kosmetyczne, to opłacają je już sami lokatorzy. Ale dzięki wymianie będą żyli bezpiecznie.

Jerzy Konkolewski dodaje również, że wykonawca nie ponosi kosztów demontażu - np. pawlaczy, czy kafelek, za którymi lokatorzy usiłowali ukryć instalację gazową. Dodaje, że zabudowanie rur gazowych jest zabronione i bardzo niebezpieczne. Wymiana instalacji będzie postępować sukcesywnie w kolejnych blokach. W części wymieniono windy, teraz przyszedł czas na instalację. Dodajmy, że Tczewska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma w swoich zasobach około 9 tys. mieszkań.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (30)
dodaj komentarz

 • +2

  towarzysz

  24.01.2011, 00:12

  Spółdzielnia powinna o swoich planach uprzedzić znacznie wcześniej-wówczas wiele osób mogło by się wstrzymać z ewentualnym remontem. Sam byłem kiedyś w podobnej sytuacji kiedy zostałem zmuszony do usunięcia tzw junkersa(jak i pokrycia wszystkich "ekstra kosztów") Ale było,minęło:D Teraz bym się wstrzymał.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  _gość

  24.01.2011, 06:23

  Nie wiedziałem o tych wymianach rur

  Będzie problem. Gdybym wcześniej wiedział to bym się tak nie starał odpicować mieszkanie. Jestem zdumiony i zaskoczony postawą Spółdzielni bo teraz zapewne WSZYSCY będą mieli zabudowane rury niezgodnie z prawem, bo mieć instalację zgodną z prawem = mieć w domu PRL.

  Odpowiedz
  IP: 213.135.xx8.xx6 
 • +3

  Czesław_gość

  24.01.2011, 07:47

  Wtf?

  Jestem w trakcie remontu i już mam nerwa na tego newsa, bo łazienkę mam już odpicowaną jak i korytarz przez który biegną rury. Mogliby wcześniej dawać znać co i jak np jakiś planogram prac na cały rok podany w gazecie tczewskeij czy na portalu tcz.pl. Skandal

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx0.xx4 
 • +1

  _gość

  24.01.2011, 08:55

  Dobrze, że chociaż Tcz.pl napisało

  Bo Ty byś robił remont, a robotnicy spółdzielni by Ci do drzwi zapukali mówiąc, że (bez urazy) "Ci tera rury muszo wymienić na lakerowane - zrywamy pół sufitu podwieszanego". Ale tak na poważnie. A czemu sprawą nie interesuje się GT lub DB? Coś cieniutko u nich z newsami. Potem się człowiek budzi z tzw. ręką w nocniku. Takie gazety za dużo nie pomagają - nie dziwie się, że każdy odwiedza Tcz. Pozdrawiam z Pruszcza :)

  Cytuj
  IP: 200.199.xx3.xx3 

  samsam_gość

  24.01.2011, 21:03

  Skandal- ty Czasiu zawsze coś masz

  Jak nie to, to to a teraz skandal. Razem z mieszkaniem trzeba pamiętać aby odpicować swoje wnętrze, aż do szpiku kości. Wtedy nam się wszystko rozjaśni i nie będziemy lamentować. Wenta by powiedział takie sranie babki.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx7.xx3 
 • -1

  _gość

  24.01.2011, 09:25

  Mam całe mieszkanie wyremontowane. Nie mam najmniejszego zamiaru siedzieć i się przyglądać jak ktoś mi będzie to rozwalał tylko dlatego, że ma być wymiana jakichś rur gazowych. Moje miszkanie i mój wybór co się w nim dzieje.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx9.xx1 
 • +4

  Beata_gość

  24.01.2011, 09:26

  Dajcie spokój z waszymi komentarzami miesiąc przed planowanymi pracami obwieszone są klatki informacjami o wymianie w mieszkaniu trwa to od 1 do 2 godzin pracy Panowie bardzo fachowo pracują i sami chcą jak najmniej nabrudzić i jak najmniej rozkuwać. u mnie zostały jedynie ciut większe dziury w ściankach wylotowych gdzie panowie też proponowali że to zrobią. Bardzo sprawnie to poszło. Więc przestańcie teraz pisać jakieś głupoty bo prace te trwają już niemalże od roku sukcesywnie klatka po klatce blok po bloku a normy unijne bynajmniej mamy spełnione.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx0 
 • +4

  C>K>M

  24.01.2011, 09:55

  Logika co niektórych powala, lepiej niech gaz pierd*** w mieszkaniu, bo się boją, że im robotnicy kuchnię zniszczą.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  24.01.2011, 11:11

  Jak mieszkasz w chlewie i nic Cię nie obchodzi to takie sprawy masz w nosie ale jak wpakowałeś kilkadziesiąt tysięcy w remont to dokładnie Cię interesuje co i jak ma być robione. Rury trzymały się przez tyle czasu to i będą się trzymały dalej. Co roku jest sprawdzana szczelność i póki co nie było nigdy najmniejszego wycieku. Także nim napiszesz to pomyśl... jeśli potrafisz.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx9.xx1 

  C>K>M

  24.01.2011, 20:06

  Nie mierz innych swoją miarą a propos tego chlewu:)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  stoczniowiec

  24.01.2011, 10:00

  moje spostrzeżenia.

  Mam już za sobą wymianę .Proszę się nie obawiać niczego.Jest wymieniana tylko rura od licznika do kuchenki gazowej.Do tej pory była skręcana a teraz będzie w całości.Problem jest jednak innej materi-po co to jest robione,gdy nikt nie zgłasza problemów z wyciekiem gazu.Prace wykonuje firma ze Starogardu Gd. a prezesem naszej spółdzielni podobno jest mieszkaniec tego miasta.Budzi to różne skojarzenia.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Fotons_gość

  24.01.2011, 10:44

  Po co to jest robione.

  To prawda, że mało kto zgłasza problemy z wyciekiem gazu, ale wycieki są. Wystarczy włożyć czujnik gazu w okolice komina lub pionu. Instalacja jest stara, skręcana i nieszczelna. Nic dziwnego, że jest wymieniana.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • +1

  _gość

  24.01.2011, 11:13

  Gdzie jest tam jest. To nie znaczy żeby z powodu wycieku w jednym budynku cierpiała cała dzielnica czy miasto.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx9.xx1 
  +1

  stoczniowiec

  24.01.2011, 17:18

  Nieszczelności mogą być i po remoncie.

  Do pionu jest skręcana jak była przed remontem i tylko dalej zamiast kolanek jest rurka gięta i to niefachowo,bo bez giętarki a na gorąco za pomocą palnika .Takiej technologi gięcia nie wolno stosować,gdyż zmieniają się własności wytrzymałościowe stali.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  _gość

  24.01.2011, 11:54

  Najwidoczniej ludzie nie powinni mieszkań odnawiać sobie bo nagle coś spółdzielnia wymyśli i będzie w mieszkaniach wymieniać. Ale jednak każdy chce mieć ładne mieszkanie. Więc coś za coś.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • -2

  _gość

  24.01.2011, 11:57

  Pytanie skoro w wieżowcach wymieniają. To na Jagiełły będą też??

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +1

  eMKa

  24.01.2011, 15:10

  Wymiana rur gazowych

  W spółdzieni siedzą i myślą co by tu wydumać żeby firma kolesia miała dobre zlecenie, a no tak rury są stare, to wymienimy, a potem może rury od wody i kanalizy - też są bardzo stare itd, itd, itd

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mropenvitamine_gość

  24.01.2011, 15:15

  Wszedzie beda wymieniac.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • +2

  mropenvitamine_gość

  24.01.2011, 15:20

  Wiem z autopsji, ze wcale nie byla to kosmetyka. W kuchni na kominie musieli odkuc jedna kafle, a spadlo 5. Dobrze ze kobieta miala kilka kafli odlozonych. A co z tymi co nie maja zapasowych kafli? Bedzie mismasz. Na przedpokoju wymknal sie hydraulikowi klucz z odkrecanej rury i zachaczył o pawlacz robiac gleboka ryse. Na zwrocona uwage stwierdzil, ze pawlacz i tak jest stary, obruszył sie i nie przychodzil dwa dni dokonczyc prace, mimo ze kobieta prosila aby szybciej skonczyli bo wyjezdza do rodziny !

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • jj_gość

  24.01.2011, 16:51

  Moim zdaniem SM powinna informować o takich inwestycjach przynajmniej pół roku wcześniej... Na Czyżykowie przed demontażem "junkersów" była wiadomość ok 1 roku wcześniej, że jest planowana taka inwestycja ...

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx8 
 • Slaw_gość

  24.01.2011, 17:14

  instalatorzy od 7-miu boleści

  Panie Prezesie Konkolewski - niech Pan nie kłamie w żywe oczy! Osobiście zgłaszałem szkody, które powstały u nas po wizycie "super majstrów"! Popalona izolacja od rur ciepłej wody użytkowej, popalone ściany, uszkodzony zawias w drzwiach na klatce schodowej.... Ponadto sąsiadowi wymienili instalację wewnętrzną, która była częściowo wymieniana 2 miesiące wcześniej (robił to prywatnie) - rura miedziana i zawór gazowy znikły.... U nas aby kuchenkę gazową rozłączyć, trzeba było ją rozpiąć na śrubunku 3 metry dalej! ŚMIECH NA SALI. Poza tym, to nie firma ze Starogardu, tylko z Tczewa. No ale zapis "Zastrzegamy sobie prawo swobodnego wyboru oferenta oraz prawo unieważnienia przetargu w całości lub części bez podania przyczyny na każdym etapie postępowania. " na stronie z przetargami SM mówi sam za siebie. Dlatego dla spółdzielni pracują ciągle te same firmy - nie ważne jak to robią i za ile!!!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx0 
 • +2

  Monter_gość

  24.01.2011, 18:45

  Ludzie co wam po wyremontowanych mieszkaniach jeśli instalacja jest stara i miejscami zapewne nieszczelna co jest powodem wymiany pomyślcie co zostanie z tych waszych mieszkanek jeśli dojdzie do wybuchu ??

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx9 
 • +1

  _gość

  24.01.2011, 20:03

  A ja słyszałam już dawno, że w innych blokach wymieniają te instalacje, dlatego wstrzymuję się z remontem.Lepiej niech je wymienią. A do tych Państwa, którym się to nie podoba- kupując mieszkanie w bloku wszyscy wiedza, że przeprowadzane są remonty i nie wszystko można robić na własną rękę.A jak ktoś widzi tylko czubek swojego nosa, ewentualnie nowe kafelki, niech się wybuduje zdala od wszystkich i będzie miał święty spokój.

  Odpowiedz
  IP: 95.41.xx9.xx4 
 • +2

  :(_gość

  24.01.2011, 20:47

  Byloby prościej,gdyby każdy kto planuje remont w mieszkaniu wykonal jeden telefon do administracji i z pewnością otrzymałby odpowiedź na nurtujace pytania ..np.czy administracja ma w planie remont na osiedlu czy też w danym budynku Trochę dobrej woli z obydwu stron, a będzie żyło się łatwiej i mniej nerwów

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx3 
 • niki_gość

  24.01.2011, 20:54

  Mnie najbardziej zdenerwował termin poinformowania o pracach. Ogłoszenie wywieszono w piątek a w poniedziałek gaz odcinali...Ponoć na zebraniu w spółdzielni wcześniej informowali ale kto ma czas na nie chodzić....Też mam mieszkanie wyremontowane i remontując je 2 lata temu zasięgaliśmy info w spółdzielni na temat ew. remontów i nikt o tym nawet nie wspomniał. Mamy zabudowany przedpokój więc trzeba było szafę rozkręcić żeby panowie mogli się dostać do rur. No i stało się, że jeden z robotników na półkę staną i ją złamał. Przyszedł kierownik ekipy i powiedział, że pokryją wszelkie koszty naprawy. I rzeczywiście po okazaniu rachunku zostały nam oddane pieniądze. U nas ekipa pracowała szybko i schludnie. Poza tą nieszczęsną półką nie mam zastrzeżeń. Oczywiście koszmar skręcania szafy ponownie pomijam ;-)

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx1.xx0 
 • +2

  snoki_gość

  24.01.2011, 20:54

  bez obaw

  Naprawdę proszę się nie bać. U mnie już wymienio taką instalację i naprawdę bez żadnych przykrych zdarzń. Panowie robią to delikatnie. Mają swoje sposoby i wyciągnęli stare przewody - rury zupełnie sprawnie i w te same miejsca zamontowali nowe. Pozostają tylko do zagipsowania niewielkie ubytki w przelotach przez ściany i pomalowanie nowych rur.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx3 
 • _gość

  24.01.2011, 20:56

  Czy ktoś wie,kiedy będą wymianiać rury na Czyżykowie?

  Odpowiedz
  IP: 46.112.xx8.xx7 
 • ona_gość

  25.01.2011, 14:32

  ?

  Na czyzykowie juz sa wymienione blokach spoldzielni u mnie bynajmniej juz kilka lat

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx9 
 • +1

  gosc_gość

  25.01.2011, 19:21

  Ludzie wasze komentarze sa smieszne po pierwsze kto wam kazal zabudowywac sobie rury? po druge co ma do tego PRL za PRL miacie gdzie mieszkac bo za tej demokracjbyscie byli zadluzeni po uszy na 40 lat i do piero po 40 latach bylo by waze mieszkanie ciec dajcie spoku a co do tej firmy co robila latem czy jesiebia nie pamietam juz na ul.Akacjowej to naprawde robia ekipa starannie i zetelnie BEZ ZADYCH ZARZUTOW do nich bo wszystko robili dokladie i spoko.Jena zmienily sie przepisy co do instalacji gazowej wiec nie miejmy pretensji bo innbyli wymogi lata wstecz a inne sa teraz kazdy woli miec bezpiecznie prawda.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx2 
 • pati szefowa_gość

  05.11.2012, 22:09

  uszczelnianie instalacji

  na Państwa obawy, kłopoty i bałagan około remontowy, moja firma STOPGAZ z Poznania ma panaceum- PRODORAL R6-1 metoda bezinwazyjnego uszczelniania płynnym polimerem, "od wewnątrz" całej instalacji gazowej.. Po wymianie zaworów na nowe i uszczelnianiu trwającym ok 2 godz.instalacja w mieszkaniu jest absolutnie szczelna z wieloletnią gwarancją. Moi pracownicy swój pierwszy budynek uszczelnili we wrześniu 1998r. a do dzisiaj nie zgłoszono żadnej reklamacji No i jest to tańsze rozwiazanie niż wymiana wystartuję u Państwa w przetargu

  Odpowiedz
  IP: 85.221.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.