Zabierz zdrowie na wakacje

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Zabierz zdrowie na wakacje
Na wakacjach może zdarzyć się wszystko - od niezapomnianych wrażeń i przygód życia, po mniej przyjemne atrakcje... takie jak kontuzje wymagające natychmiastowej lekarskiej interwencji. Aby nie narażać się na dodatkowe koszty zagranicą, warto mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jak ją zdobyć? Przez Internet.

Wakacje są już na wyciągnięcie ręki. Planujesz wyjazd, czy dajesz się ponieść spontanicznym wyprawom last minute? Bez względu na to, jak spędzasz lato, nie zapominaj o... zdrowiu!

- Przed wyjazdem wiele spraw możemy załatwić przez Internet - począwszy od rezerwacji hotelu czy biletów, po zakup walizki czy nowych butów. Jedną z takich spraw jest również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powinna znaleźć się w bagażu wszystkich, którzy będą odpoczywać na terenie Unii Europejskiej - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Poratowanie budżetu

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszystkie osoby posiadające prawo do opieki medycznej w Polsce.

Zarówno wyrobienie karty, jak i korzystanie z niej nic nie kosztuje.

Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. To spora zmiana, bo wcześniej trzeba je było wyrabiać co rok. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytom, są ważne 5 lat.


Jeśli masz już kartę EKUZ, sprawdź czy jest ważna. Jeśli nie - zawnioskuj o nią jeszcze dziś.

Jeśli wakacje zaczynasz tuż po zakończeniu roku szkolnego, to ostatni moment, by załatwić tę sprawę.

Karta last minute

Pierwsze i najważniejsze - załóż Profil Zaufany. EKUZ to tylko jedna z dziesiątek spraw, które dzięki niemu możesz załatwić online. A jak załatwić Profil Zaufany? Oczywiście przez Internet. W całości online możesz to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Częściowo - zawnioskować online, a później udać się do jednego z 1500 Punktów Potwierdzających.

Więcej informacji na temat Profilu Zaufanego znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl.

Co dalej? Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl

1. Wybierz sekcję "Wyjazd zagranicę", a następnie: "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)".

2. Wybierz opcję "Przez ePUAP".

3. Znajdź usługę odpowiednią dla Twojego wyjazdu (turystycznie/w celach edukacyjnych lub zarobkowo), a następnie kliknij "Załatw sprawę".

4. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, gdzie będziesz mógł się zalogować.

5. Zaadresuj wniosek na wojewódzki oddział NFZ, odpowiedni dla miejsca Twojego zamieszkania.

6. Wypełnij wniosek i wybierz sposób odbioru karty - osobiście lub pocztą.

7. Jeśli to konieczne - dołącz dokumenty do wniosku (np. jeżeli uczysz się lub studiujesz, przygotuj skan legitymacji).

8. Podpisz i wyślij wniosek.

UWAGA! Zwykle na kartę trzeba czekać od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku. W okresie wakacyjnym może to trwać nieco dłużej.

Udanych i zdrowych wakacji!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • Hgd_gość

  14.08.2019, 01:05

  Czas oczekiwania wynosi miesiąc

  Na miejscu wydają od ręki, taka komuna!

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx6 
 • Zainteresowany_gość

  14.08.2019, 07:39

  Pytanie

  Gdzie można odebrać osobiście?

  Cytuj
  IP: 5.172.xx5.xx9 
  +1

  bkl_gość

  14.08.2019, 14:48

  Odbiory EKUZ

  W pomorskich placówkach NFZ Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk Sekcja Obsługi Pacjenta ul. Podwale Staromiejskie 69, 80-844 Gdańsk Punkt Obsługi ul. Śląska 53, 81-304 Gdynia Punkt Obsługi ul. Leśna 10, 89-600 Chojnice Delegatura w Słupsku ul. Poniatowskiego 4, 76-200 Słupsk

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • Konsultant

  18.08.2019, 22:19

  zły tytuł

  Zdrowie masz albo nie. Jeśli masz to możesz je stracić jeśli zbytnio zaszalejesz na wakacjach. Uważność i umiar w korzystaniu z wakacyjnych możliwości to pewniejsza metoda na uniknięcie utraty zdrowia. Proponowane w artykule rozwiązanie to po pierwsze forma reklamy pewnego rodzaju ubezpieczenia, choć może się okazać że będzie przydatne, ale co gorsza to może uśpić naszą czujność. Żadne ubezpieczenie nie uchroni Cię przed wypadkiem jeśli sam nie będziesz korzystał z przyjemności właściwie.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.