Stoczniowcy z wypowiedzeniami, wierzyciele chcą powołać radę

Stocznia (fot. tcz.pl)
Tczew - Stoczniowcy z wypowiedzeniami, wierzyciele chcą powołać radę
Wraca sprawa tczewskich stoczniowców. Majątek zakładu i pracowników przejęła ponownie syndyk masy upadłościowej. W stoczni trwają teraz zwolnienia grupowe. Tymczasem Urząd Miejski przygotowuje się do stworzenia rady wierzycieli.

Jeszcze na początku września wydział pracy Sądu Rejonowego w Malborku wydał pierwszy wyrok w sprawie tczewskich stoczniowców - zasądzono, że siedmiu pracownikom Stocznia Tczew SA w likwidacji z siedzibą w Chojnicach ma wypłacić zaległe wynagrodzenia oraz ustawowe odsetki. Wyrok czekał na uprawomocnienie. Tymczasem teraz zmienił się pracodawca stoczniowców - przejęła ich syndyk masy upadłościowej Stoczni Tczew sp. z o.o:

- Pracownicy otrzymają wypowiedzenia w trybie zwolnień grupowych (chodzi o 61 osób - przyp. red). - mówi Sebastian Justyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym w tczewskim magistracie. - Liczymy na to, że wkrótce dojdzie do spotkania prezydenta z panią syndyk. Z naszej strony będzie złożony wniosek do sędziego komisarza o powołanie rady wierzycieli, jeżeli otrzymamy informację od głównych wierzycieli, że wyrażają chęć uczestniczenia w takim programie.

Zaległości stoczni wobec miasta - np. z tytułu podatku od nieruchomości - cały czas narastają i mogą sięgać już kilku milionów. W chwili ogłoszenia upadłości przez stocznię wynosiły ok. 700 tysięcy złotych - było to w 2004 roku. Głównym wierzycielem zakładu już ZUS. W radzie znajdą się wierzyciele, wobec których stocznia miała zobowiązania w momencie upadłości. Teraz władze miasta chcą spotkać się z syndykiem, by rozmawiać m. in. o przeznaczaniu terenów stoczniowych i pomóc w poszukiwaniu inwestora.

- Stocznia na tym etapie nie ma możliwości zdobywania zleceń, dlatego pani syndyk podjęła decyzję o zwolnieniach grupowych. To i tak jest lepsza sytuacja niż ta, którą mieliśmy do tej pory - dotąd pracownicy i tak byli bez pracy, a nie mogli podjąć nowej, bo nie mieli świadectw pracy. Mamy nadzieję, że zbliżamy się do rozwiązania tej patowej sytuacji. - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Przypomnijmy, że kłopoty tczewskich stoczniowców rozpoczęły się jeszcze w ub. roku. Przedsiębiorstwo miało zostać sprzedane spółce Zremb Chojnice. Umowę przedwstępną nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa stoczni podpisano w lipcu 2010 roku - transakcja miała być ostatecznie sfinalizowana w kwietniu br. Tymczasem pracownicy stoczni od grudnia ub. roku nie otrzymują wynagrodzeń, dlatego w styczniu zdecydowali się podpisać pozwy, którymi zajął się sąd pracy. Pozwy dotyczą Stoczni Tczew SA. Od sierpnia ub. roku stocznia nie produkowała, jednak w planach pojawił się pomysł sprzedaży znajdującej się w stanie upadłości firmy Zrembowi Chojnice, a konkretnie wchodzącej w jego skład spółce Stocznia Tczew S.A. Ta ostatnia wypłacała pensje pracownikom. W grudniu pieniądze jednak nie wpłynęły na konta stoczniowców, a w tle toczył się spór między syndykiem a Stocznią Tczew S. A. Zremb odstąpił od umowy argumentując, że w jej zapisie było wiele nieprawidłowości. Zarzuty odpierała syndyk Stoczni Tczew. Tymczasem pracownicy stoczni wciąż pozostawali bez wynagrodzeń, nikt nie chciał im również wydać świadectw pracy. W zakładzie pracowało ponad 70 osób - spawacze, elektrycy, monterzy kadłubów okrętowych, rurarze, a także piaskarze.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +3

  lokis_gość

  11.10.2011, 06:36

  Stocznia Tczew z siedzibą w Chojnicach ??

  I tak dobrze, że nie w Ustrzykach Górnych... Do bani z taką organizacją polskiej gospodarki. PS. Proponuję zrobić tam Marinę z prawdziwego zdarzenia.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx1 
 • +2

  kajot551_gość

  11.10.2011, 18:57

  stocznia

  Tak dziś traktuje sie pracownikow 9 mcy czekaja na wyrok sadu ,na realizacje beda czekali dwa lata .Gdyby znow powstala SOLIDARNOSC zapewne trzeba by zbudowac duzo wiezien i poczynajac od syndyka ,a konczac na sedziach do wiezienia na kilka lat bez praw obywatelskich,rozliczenie z majatkow .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • ALFER_gość

  12.10.2011, 17:19

  CO TAM 9 M-CY ...

  Kilkumiesięczne oczekiwanie na wyrok sądu to pikuś (mały) w porównaniu z posłanką PO - Beatą Sawicką . Przecież ona na wyrok ( winna lub niewinna ) czeka już ponad 4 lata . Choć teraz wymiar sprawiedliwości wyzbędzie się wątpliwości i wyda oczekiwany uniewinniający wyrok . " Kaczor " na deskach , Ziobro w Brukseli -niema się czego bać ...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.