O Żuławach Gdańskich i Kociewiu w "Tekach Kociewskich"

Teki Kociewskie (fot. mat. prasowe)
Tczew - O Żuławach Gdańskich i Kociewiu w "Tekach Kociewskich"
Staraniem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ukazał się kolejny, jedenasty już zeszyt "Tek Kociewskich". Co znalazło się w tym wydaniu?

W roczniku znaleźć można głównie materiały z XI Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, jakie w grodzie Sambora odbyły się w październiku ub. roku, ale jest też teksty które powinien zainteresować miłośników historii powiatu gdańskiego. To artykuły Tomasza Jagielskiego, na co dzień nauczyciela w Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie, który przedstawił "Polacy na Wyżynach Gdańskich w czasach Wolnego Miasta Gdańska".

- Tekst przybliża postaci m.in. Anny Burdówny i Brunona Gregorkiewicza, historia polskiej nauczycielki o raj kolejarza na tle wielkiej historii XX wieku, które warto poznać - wyjaśnia autor.Jerzy Kornacki w tekście "Domy podcieniowe - skarb kultury materialnej Żuław" przypomina o dziejach i znaczeniu domów podcieniowych dla mieszkańców Żuław. Redaktor wydawnictwa dr Michał Kargul zwraca również uwagę na teksty Przemysława Kiliana o kulturze kociewskiej, Anny Łucarz o kociewskiej gwarze czy Jana Kulasa i Bogdana Soleckiego o Stefanie Cejrowskim oraz rzemieślnikach z Pelplina.

Jedenasty zeszyt "Tek Kociewskich", podobnie jak wcześniejsze, dostępny jest w internecie na stronie Kociewskiej Biblioteczki Internetowej lub oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie www.kbi.tczew.pl .

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA