Powstanie film o szpęgawskiej zbrodni?

Szpęgawsk (fot. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego)
Tczew - Powstanie film o szpęgawskiej zbrodni?
W tym roku minie 80 lat od wstrząsającej zbrodni w Szpęgawsku. W lesie pod Starogardem zginęło także wielu mieszkańców Tczewa. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego realizuje film dokumentalnego poświęcony zbrodni w Lesie Szpęgawskim 1939 roku. Będzie to trzeci odcinek serii "Zbrodnia pomorska 1939" po filmach "Karolewo 1939" i "Dąbrowa 1939".

- W temacie zbrodni szpęgawskiej Tczew zajmuje bardzo ważne miejsce. Wśród ofiar znalazło się ok. 70 mieszkańców Tczewa, m.in.: wiceburmistrz Karol Hempel, Edmund Raduński - historyk i samorządowiec, autor pierwszej napisanej po polsku monografii miasta, Edmund Fanderey - sekretarz konsulatu polskiego w Królewcu i wielu innych urzędników, nauczycieli, pracowników poczty, rzemieślników. W Tczewie znajdowały się również punkty zborne, w których przetrzymywano i torturowano więźniów: koszary, gmach szkoły rzemieślniczej i Fabryka Wyrobów Metalowych "Arkona". W naszej produkcji planujemy nagrać rekonstrukcje wydarzeń na terenie Tczewa i wspomnianych obiektów. Zaprosimy mieszkańców do statystowania w filmie. Wystąpiliśmy również do władz miasta o wsparcie naszego przedsięwzięcia. Nasza produkcja oparta będzie na kwerendzie archiwalnej, źródłach pisanych, wywiadach ze świadkami i na filmowej rekonstrukcji wydarzeń. Uzyskaliśmy merytoryczne wsparcie ze strony Instytutu Pamięci Narodowej oraz członków Regionalnej Grupy Popularyzacji Mikrohistorii ze Starogardu Gdańskiego. - tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia.


Z Instytutem Filmowym Unisławskiego Towarzystwa Historycznego można kontaktować się na Facebooku.


Położony kilka kilometrów od Starogardu Gdańskiego Las Szpęgawski we wrześniu 1939 roku został wybrany przez niemieckiego okupanta na miejsce masowych egzekucji. Jako pierwsi ofiarą mordu padli starogardzcy Żydzi, następnie zamordowano 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Las Szpęgawski stał się miejscem straceń polskiej inteligencji, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza oraz duchownych. Jesienią 1939 roku Niemcy wymordowali niemal całą Kapitułę Katedralną diecezji chełmińskiej oraz profesorów pelplińskiego seminarium. W sumie od września 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób - także wielu tczewian. Niestety, wciąż potrzeba badań archiwum, bo w grobach spoczywają bezimienne ofiary.

Archiwum:Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  złe miejsce_gość

  16.01.2019, 11:30

  W Szpęgawsku mieszka rodzina która wiedziała o tym co się dzieje w tych lasach.Do dziś opowiadają że ich ojcowie mieli spokój.......Dziwne???????Mieszkają w okolicach DWORCA PKP,a ona pracujew domu opieki czy jakoś tak.

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx2.xx9 
 • +1

  JAN_gość_gość

  16.01.2019, 19:36

  x

  Niby co ich miało spotkać i z czyjej strony ?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.