Tcz.pl logo

Szukaj

Wzrost opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Długa dyskusja na sesji

Wracamy do sprawy wzrostu opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntów na terenie Tczewa. Temat pochłonął sporą część kwietniowej sesji i wywołał dyskusję między prezydentem Tczewa a miejskimi radnymi.

O sprawie informowaliśmy w marcu br. tutaj: Radni pytają o "drastyczne" podwyżki z tytułu użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców.

W związku z licznymi skargami i zapytaniami mieszkańców oraz przedsiębiorców z terenu naszego miasta, dotyczącymi otrzymanych wypowiedzeń dotychczasowej wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji a także przedstawienia realnego i możliwego scenariusza wyjścia z tego poważnego problemu. Mieszkańcy informują o podwyżkach sięgających kilkuset procent, co w obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej stanowi ogromne obciążenie finansowe dla budżetów domowych oraz przedsiębiorstw. - mówił podczas marcowej sesji radny Jarosław Kowalczyk (PiS).


Na kwietniowe obrady urzędnicy przygotowali odpowiedzi na interpelację. Całość można znaleźć tutaj.


Aktualizacją opłaty rocznej objętych zostało 464 użytkowników wieczystych, wszystkie wypowiedzenia zostały wysłane do końca 2025 roku. - czytamy - Na podstawie art. 77 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2026, poz. 399) wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty.

Aktualizacji dokonano po średnio 5 latach od ostatniej zmiany, na podstawie sporządzonych przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego operatów szacunkowych, wykonanych odrębnie dla każdej nieruchomości, po analizie indywidualnych czynników wpływających na jej wartość, między innymi lokalizacji, przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, stanu prawnego, uzbrojenia terenu, celu na jaki dana nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.


L.p. Położenie Opłata przed aktualizacją Opłata po aktualizacji Wzrost
1. ul. 30-go Stycznia 1.792,55 zł 8.580,00 zł 478,65 %
2. ul. 30-go Stycznia 8.067,36 zł 31.476,45 zł 390,17 %
3. ul. Bosmańska 1.020,10 zł 3.331,30 zł 326,56 %
4. ul. Wiślana 820,30 zł 2.678,80 zł 326,56 %
5. ul. Robotnicza 851,90 zł 2.781,80 zł 326,54 %
6. ul. Robotnicza 1.262,00 zł 4.121,20 zł 326,56 %
7. ul. Portowców 851,90 zł 2.781,80 zł 326,54 %
8. ul. Portowców 1.051,70 zł 3.434,30 zł 326,55 %
9. ul. 30-go Stycznia 23.344,00 zł 73.095,76 zł 313,12 %
10. ul. 30-go Stycznia 14.318,91 zł 44.835,87 zł 313,12 %

Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, wykonujący zadanie w zakresie gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy, zobowiązany jest do aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w przypadku zmiany wartości nieruchomości. Prezydent nie ma możliwości odstąpienia od aktualizacji opłaty rocznej w sytuacji, gdy wartość nieruchomości uległa zmianie, zaś poprzednia aktualizacja miała
miejsce ponad 3 lata wcześniej. - czytamy w odpowiedzi.




L.p. Położenie Kwota
1. ul. Armii Krajowej 224.412,30 zł
2. ul. 30-go Stycznia 155.116,28 zł
3. ul. Gdańska 116.126,91 zł
4. ul. Jagiellońska 85.566,64 zł
5. ul. Za Dworcem 83.971,68 zł
6. ul. 30-go Stycznia 80.316,72 zł
7. ul. 30-go Stycznia 76.312,32 zł
8. ul. 30-go Stycznia 73.095,76 zł
9. ul. 30-go Stycznia 62.873,58 zł
10. ul. Gdańska 58.161,54 zł

Urzędnicy podkreślają, że każdy z użytkowników wieczystych miał możliwość złożenia wniosku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Część z podmiotów skorzystała z takiego uprawnienia. Dodatkowo istnieje również możliwość przesunięcia terminu płatności oraz rozłożenia opłaty na raty.

Odpowiedź przygotowana na kwietniową sesję wywołała długą dyskusję. Padły m. in. zarzuty pod adresem władz miasta o brak dialogu w tym zakresie z radnymi. Całą dyskusję można obejrzeć tutaj:

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (33)
dodaj komentarz

  • +39

    Klemens _gość

    12.05.2026, 09:03

    Dramat

    Wznieśmy toast za tczewski biznes...

    Odpowiedz
    IP: 195.94.xx7.xx5  #
  • +22

    grsza _gość

    12.05.2026, 10:06

    A za chwilę (albo już) znaczny wzrost opłat za prąd na Manhattanie. Wzrost opłat cmentarnych. W grudniu podwyżki za śmieci bo przecież nie bilansuje się, bo mamy te złe butelkomaty.

    Cytuj
    IP: 185.220.xx1.xx6  #
    +6

    b_gość_gość

    12.05.2026, 14:48

    Komuś trzeba dołożyć 400% żeby było na podwyżki dla urzędników ,mówił w tv że będzie podwyższał swoim pracownikom pensję bo słabo są opłacani za ich ciężką pracę .

    Cytuj
    IP: 93.192.xx4.xx1  #
    +4

    gggdf_gość

    12.05.2026, 15:23

    mierny manager ten bob

    Nie o podwyżki dla urzędników chodzi. Chłop to zrobił by wyjść z budżetem w ogóle na zero i wyszedł i jeszcze ma nadwyżkę. Chwali sie nią na lewo i prawo zapominając, ze ma to z podwyżek.

    Cytuj
    IP: 80.94.xx2.xx9  #
  • +45

    Zenon_gość

    12.05.2026, 09:08

    Brzdąc to pomyłka

    Z boberkiem nie ma dyskusji. On zawsze wie najlepiej. Pobłocki nawet mając większość inaczej się zachowywa. Zbliża się sesja absolutoryjna. Jeśli radni go poprą, to będą prze frajerami. O godność apeluję do was! Pokażcie mu żółtą kartkę!

    Odpowiedz
    IP: 148.113.xx1.xx0  #
  • -2

    Zenuś_gość

    12.05.2026, 13:05

    co? układziki się skończyły?

    niby Brzdąc, a przeszkadza kilku ważniakom z PnP i ich przydu...asom życ jak pączki w maśle. Zmieniała sie władza i w układzikach bałaganik się zrobił.

    Cytuj
    IP: 23.191.xx0.xx1  #
    +8

    h_gość

    12.05.2026, 13:35

    Pan Zenon Żynda ma rację (patrz Facebook) referendum nam trzeba i tyle! Ma chłop odwagę, popieram!

    Cytuj
    IP: 109.70.xx0.xxx  #
  • +52

    Mieszkanka _gość

    12.05.2026, 09:17

    Radni, ratujcie nasze miasto!!!

    Gdzie ten obiecywany rozwój i lepsze czasy? Prezydent po dwóch latach rządów w pierwszych zdaniach podsumowania, chwali się koszami na śmieci!!! Co to ma być?! Dlaczego siedzicie cicho? Czemu jedynie radny Smoliński ma jaja głośno i otwarcie punktować prezydenta? Brawo radny Smoliński! Gdzie reszta??? Radny Skiberowski zawsze był pan blisko ludzi. Czemu pan teraz milczy? To pańska ekipa teraz sprawuje władzę. Zacznijcie działać! Na co czekacie? Na co liczycie?

    Odpowiedz
    IP: 72.14.xx5.xx1  #
  • -31

    biznes_gość

    12.05.2026, 09:49

    o co lament, za m2 to i tak mało

    Oczywiście można powiedzieć, że podwyższono cenę z 30 tysięcy do 80 tysięcy bo brzmi groźnie, ale jak sobie to przeliczymy na metry kwadratowe to nasuwa się pytanie, na co ci przedsiębiorcy narzekają. Proszę policzyć kwotę 80 tysięcy przez 12 miesięcy i podzielić przez ilość metrów takiego lokalu. Wtedy zobaczymy, że cały ten lament jest mocno na wyrost. Nie mogę słuchać tego biadolenia, że biznesy są na granicy opłacalności. Gdy wcześniej obowiązywały mocno zaniżone ceny za wynajem, to było dobrze. Teraz, kiedy ceny rosną, bo ktoś przez lata ich nie podwyższał, nagle podnosi się populistyczny alarm. Tylko zapytam. Czy, 10 zł za m2 miesięcznie (nie mam dokładnych danych i liczę bardzo ogólnie, ale blisko tej ceny) za powierzchnię magazynową to dużo czy mało? Na wolnym rynku ceny za rudery wynoszą około 20 zł za m2.

    Cytuj
    IP: 45.80.xx8.xx5  #
    -20

    Maciek_gość

    12.05.2026, 09:51

    daj spokój

    nikt w to nie wierzy, co piszesz.

    Cytuj
    IP: 204.137.xx4.xx3  #
    +16

    Paweł _gość

    12.05.2026, 10:07

    Biznesmenie

    Czy prowadzisz biznes? Tczew to nie zagłębie biznesowe. Takie podwyżki to dla nas - przedsiębiorców spore obciążenie. Kolega liczy teraz kasę czy wystarczy na utrzymanie. Jak zamknie biznes to nie tylko on, ale i jego pracownicy mają problem.

    Cytuj
    IP: 54.37.xx7.xx4  #
    +2

    Lukasz_gość

    12.05.2026, 12:06

    Swoich się nie rusza

    Pamietaj że swoich się nie rusza. Skoro wczesniej było źle a teraz jest gorzej ale ludzie to popierają to znaczy że jest dobrze dla ludzi. Bedzie jeszcze gorzej jak zaczną wchodzić dyrektywy unijne.

    Cytuj
    IP: 31.0.xx3.xx2  #
    +5

    Serio_gość

    12.05.2026, 12:24

    Smoliński? Oglądam relacje z sesji i słyszę Tobianskiego, Drewe i Urbana. Punktują, ale powinni jeszcze bardziej.

    Cytuj
    IP: 93.159.xx2.xx7  #
    -6

    Pawełku_gość

    12.05.2026, 13:00

    co to za bzdury piszesz

    Przykładowe 80k rocznie to wychodzi miesiecznie 6500. Sa przedsiębiorcy którzy za kiosk więcej płacą. Wcześniejsze kwoty po 30K oznaczaja że ktoś latami robił biznes płacąc za czynsz 2500zł. A to nie są male obiekty.

    Cytuj
    IP: 203.55.xx1.xxx  #
  • +19

    Chris_gość

    12.05.2026, 10:08

    Podatki

    W odpowiedzi do geniusza, który to napisał "Oczywoście można powiedzieć, że podwyższono cenę z 30 tysięcy do 80 tysięcy bo brzmi groźnie, ale jak sobie to przeliczymy na metry kwadratowe to nasuwa się pytanie, na co ci przedsiębiorcy narzekają." Czy zdajesz sobie sprawę, że poza opłatą z tytułu użytkowania wieczystego, która wynika z "aktualnej wyceny" 'gruntu wywindowanej przez pazernych deweloperów - przedsiębiorcy płacą też podatek od nieruchomości, za każdy m2 ?

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx2.xx5  #
  • -2

    geniuszu_gość

    12.05.2026, 13:21

    każdy płaci podatek od gruntu

    równie dobrze wynajmując od kogoś mieszkanie mógłbyś powiedzieć że skoro je wynajmujesz to podatku PIT nie bedziesz płacił, bo coś już tam zapłaciłeś. Opłata to opłata, a podatek to podatek. Przecież mogliby te grunty wykupić.

    Cytuj
    IP: 45.84.xx7.xx3  #
  • +11

    Jasiu mały biznes_gość

    12.05.2026, 10:27

    Półprawda

    Czy prezydent miasta "musi" podnosić opłaty? To jest półprawda. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami rzeczywiście: * opłata za użytkowanie wieczyste może być aktualizowana nie częściej niż co 3 lata, * aktualizacja opiera się na aktualnej wartości gruntu, * wartość określa rzeczoznawca majątkowy. Natomiast przepisy nie nakazują automatycznej i maksymalnej aktualizacji "bo ceny wzrosły" !!! Gmina ma: * pewną uznaniowość czasową, * wpływ na politykę aktualizacji, * możliwość rozłożenia skutków, * możliwość zawierania ugód, * możliwość nieuwzględniania najbardziej agresywnych interpretacji operatów. Czyli prezydent nie jest całkowicie "bezradny", jak sugeruje odpowiedź urzędu. Chyba tak mu wygodniej, bo kasy więcej wpłynie do budżetu. A za rok, czy dwa, jak biznesy padną, to będzie problem dla kogo innego. NIE NISZCZMY małych przedsiębiorców zarzynanych dodatkowo rosnącymi: 1/ podatkami od nieruchomości, 2/ opłatami na ubezpieczenia społeczne, 3/ składkami zdrowotnymi nieodliczanymi od przychodu, 4/ kosztami energii i gazu

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx2.xx5  #
  • +2

    proxx_gość

    12.05.2026, 11:47

    czyli pomimo upływu 5 lat, powinniśmy czekać kolejne 5 lat?

    Cytuj
    IP: 109.207.xx5.xx7  #
    -3

    półprawda_gość

    12.05.2026, 13:09

    fakty sa takie

    Jezeli ktoś prowadzi biznes przez lata i jego rentowność uzależnia od zaniżonego czynszu to powinien sie zająć pracą na etacie.

    Cytuj
    IP: 45.84.xx7.xx7  #
  • -28

    Michał X_gość

    12.05.2026, 10:37

    Radni powinni się przyuczyć przepisów. Władze miasta muszą respektować przepisy centralne. Prezydent wszystko wytłumaczył na sesji. Niektórzy chcą robić burzę w szklance wody i atakować prezydenta.

    Odpowiedz
    IP: 185.132.xx2.xx8  #
  • +1

    opinionista_gość

    12.05.2026, 11:30

    brak zaplecza intelektualnego

    Prezydent Miasta jest tak silny jak jego zespół. Pracownicy wydziału komunalnego wsadzili na minę szefa mówiąc o tym jakie to świetnie uzupełnienie budżetu miasta. Jednak koszty społeczne mogą spowodować więcej minusów niż + plus w kasie miasta. Odpowiedzialność polityczna po stronie Prezydenta a merytoryczna po stronie urzędników.

    Odpowiedz
    IP: 79.190.xx5.xx6  #
  • +5

    Staś _gość_gość

    12.05.2026, 11:43

    Uśmiechnięta Polska

    Uśmiechnięta Polska czeka jak będzie robić tylko na opłaty.

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx2.xx1  #
  • -6

    jaaa_gość_gość_gość_gość_gość__gość

    12.05.2026, 12:57

    :)

    Zastanawiam się czy to głupota.. "Uśmiechnijcie się", naprawde ciezko Tobie wysnuć jakieś samodzielne wnioski ? Wzrost znaczny, pomysl jak wyglądał wzrost płacy minimalnej ? Nic nie świta? Tak wiem, bylo zleee, malo sie zarabialo.... Teraz sie zarabia lepiej ale nagle ceny sa większe, gdyby tylko bylo cos co łaczy te dwie sytuacje .... Na szczęście jak widać masz cudownych liderow, którzy świetnie pozbawiają Ciebie własnego zdania i w końcu ktoś powiedział Tobie jak jest zle:)

    Cytuj
    IP: 158.116.xx5.xx1  #
  • +4

    Rrr_gość

    12.05.2026, 14:36

    "niby Brzdąc, a przeszkadza kilku ważniakom z PnP i ich przydu...asom życ jak pączki w maśle. Zmieniała sie władza i w układzikach bałaganik się zrobił."

    I robią się następne układziki ale za to swoje. No czysta mentalność Małego. Im nie wolno ale naszym to ojtam ojtam

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx0.xx7  #
  • +2

    Bober _gość

    12.05.2026, 16:19

    Swoj układzik mial

    Gotowy w maju 2024. Samorząd to jeden wielki układzik, niezależnie od tego kto rządzi. W kampanii można sobie pysk wycierać sloganami, ale życie szybko weryfikuje i w przypadku czczewa zweryfikowało nadzwyczaj szybko.

    Cytuj
    IP: 37.109.xx9.xx9  #
    +3

    Tomek_gość

    13.05.2026, 08:34

    pokażcie te układy

    kto dostawał dobotę, kto miał zlecenia od miasta, kto jak wykonywał swoją robotę. Może poprostu trzeba oczyścic ta sytuację. Ilu obecnych radnych byłego układu ma zapewnione lądowanie w powiatowych dziuplach lub w nich jest od lat. Brządkowski pokaż cały ten syf poprzedniego ukłądu i będziesz mógł rządzic na własny rachunek.

    Cytuj
    IP: 192.42.xx6.xx1  #
  • -1

    GRUNT_gość

    12.05.2026, 16:21

    "Oczywiście można powiedzieć, że podwyższono cenę z 30 tysięcy do 80 tysięcy bo brzmi groźnie, ale jak sobie to przeliczymy na metry kwadratowe to nasuwa się pytanie, na co ci przedsiębiorcy narzekają. Proszę policzyć kwotę 80 tysięcy przez 12 miesięcy i podzielić przez ilość metrów takiego lokalu. Wtedy zobaczymy, że cały ten lament jest mocno na wyrost. Nie mogę słuchać tego biadolenia, że biznesy są na granicy opłacalności. Gdy wcześniej obowiązywały mocno zaniżone ceny za wynajem, to było dobrze. Teraz, kiedy ceny rosną, bo ktoś przez lata ich nie podwyższał, nagle podnosi się populistyczny alarm. Tylko zapytam. Czy, 10 zł za m2 miesięcznie (nie mam dokładnych danych i liczę bardzo ogólnie, ale blisko tej ceny) za powierzchnię magazynową to dużo czy mało? Na wolnym rynku ceny za rudery wynoszą około 20 zł za m2."

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx7  #
  • -3

    ._gość

    12.05.2026, 17:29

    .

    Za głupią budkę na plaży wołają 15 tys miesięcznie, niech prywaciarze nie narzekają, ceny za m2 są śmieszne.

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx4.xx6  #
  • .._gość

    12.05.2026, 18:10

    ..

    Dlaczego w radzie miasta zasiada dziecko resortowe, którego ojciec był ubekiem? Instytucja ta gnębiła naszych dziadków i ojców a wy go nadal wybieracie aby zasiadał w radzie. Dzięki ojcu mógł swobodnie studiować, nasi ojcowie tak dobrze nie mieli.

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx4.xx6  #
  • QWERTY_gość

    14.05.2026, 17:10

    Kto to jest Żynda.

    "Pan Zenon Żynda ma rację (patrz Facebook) referendum nam trzeba i tyle! Ma chłop odwagę, popieram!"

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx1.xx6  #
  • Mustang najlepsza mucha HH_gość

    14.05.2026, 17:39

    Brać przykład z góry

    Diferent stajli, aż mam muchy w stajni tak się obżarłem za państwowe, nik tych dłógów nie będzie spłacał. Napiszcie od razu jakie Polska ma zadłóżenie publiczne plus dług ukryty ... Kto będzie spłacał bo reszta młodych w osierodkach na totalnej wyj...ce, jemy za państwowe i mamy pseudo demokrację. Hehe Araby nie kupią naszego długu jak długu Greckiego i przygotujcie się na front wschodni i zważcie na tą waszą chorą propagandę, która produkuje za dużo psychicznych obywateli eli eli omorfa book od eli dobrze już wam kopary zamkneli bo eli book of eli omorfa haha hahaha xD

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx0.xx3  #
  • Zen_gość

    19.05.2026, 16:14

    "Pan Zenon Żynda ma rację (patrz Facebook) referendum nam trzeba i tyle! Ma chłop odwagę, popieram!"

    Pan Zenon był już radnym i nic dobrego nie wniósł. Teraz łateo się mądrzyc

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx3.xx5  #
  • Tcz_gość

    19.05.2026, 16:18

    Jezu, co się dzieje. Skąd na to brać

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx3.xx5  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.