Pogoda nie rozpieszcza bocianów. Jak możemy im pomóc?

Bocian jest w Polsce objęty ochroną (fot. Ratomir Wilkowski, www.R-K-P.prv.pl)
Pogoda nie rozpieszcza bocianów. Jak możemy im pomóc?
Z powodu przedłużającej się w tym roku zimy bociany, które powróciły do Polski z ciepłych krajów, borykają się z trudnymi warunkami. Dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" we współpracy z Grupą ENERGA uruchomiło infolinię 0 801 BOCIAN (0 801-26-24-26), dzięki której przyrodnicy przez pięć dni w tygodniu udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku poszkodowanych ptaków, czy zagrożonych gniazd.

- Obecnie odbieramy bardzo dużo telefonów z pytaniami dotyczącymi dokarmiania ptaków. Warto pamiętać, że bociany są mięsożerne, zamiast chleba czy ziemniaków, powinniśmy dawać im surowe mięso, ryby. Ważne, aby pokarm wykładać w małych ilościach, tak by zwierzęta nie zatraciły naturalnego instynktu zdobywania pokarmu. Dokarmianie należy przerwać z chwilą nadejścia ocieplenia - mówi Magdalena Niedźwiedź z PTPP "pro Natura". - Oczywiście w trosce o bociany pojawia się też wiele pytań na temat montażu platform czy renowacji gniazda. W zależności od terenu przyrodnicy czynnie zbierają wszelkie informacje o bocianach, które gniazdują na słupach energetycznych. Po okresie lęgowym pracownicy Grupy ENERGA będę po raz kolejny montować platformy, jednak warto pamiętać o tym, że instaluje się je wyłącznie w miejscach, w których ptaki podjęły już próbę założenia gniazda - dodaje.

Grupa ENERGA od lat czynnie współpracuje z przyrodnikami z "pro Natury" na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk.

- W ramach unikatowego na saklę Europy projektu "Energetyczni Obrączkarze” oznakowaliśmy aż 5 000 bocianich piskląt. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć infolinię "0 801 BOCIAN" oraz projekt rozbudowy baz na www.bociany.pl - mówi Jarosław Kozłowski, koordynator współpracy ENERGA SA z przyrodnikami. - Oczywiście kontynuujemy równocześnie projekt budowy platform pod bocianie gniazda. Do tej pory na podestach zamontowanych przez spółki Grupy ENERGA gniazduje około 16 tysięcy ptaków, czyli około 16 proc. populacji przylatujących do Polski bocianów - dodaje.


Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych oraz ciekawostek na ich temat można znaleźć na www.bociany.pl , www.bocianopedia.pl i www.facebook.com/dbajobociany .

Przypomnijmy, że na terenie powiatu tczewskiego podglądać można życie bociana białego w monitorowanym gnieździe, mieszczącym się na kominie piekarni przy ul. Wiślanej w Gniewie. Wzorem ubiegłego roku, Eko - Centrum Heliatus ponownie uruchomiło "internetowe gniazdo bocianie". Inicjatywa zrodziła się po uruchomieniu e-karmnika dla ptaków, które okazało się prawdziwym sukcesem, zarówno w pierwszym, jak i drugim sezonie. Bociany można podglądaćtutaj .

Drukuj
Prześlij dalej