W przyszłym roku nie będzie problemów z miejscami w przedszkolach?

Najtrudniej o miejsce dla dzieci najmłodszych (fot. tcz.pl)
Tczew - W przyszłym roku nie będzie problemów z miejscami w przedszkolach?
Ze wstępnej informacji magistratu wynikało, że dla 136 maluchów nie znajdzie się w tym roku wolne miejsce w tczewskich przedszkolach. Wiadomo już, że te dane ulegną zmniejszeniu, ale ostateczną informację dotyczącą nieprzyjętych dzieci mamy otrzymać w połowie września. Władze miasta mają nadzieję, że to już ostatni rok, kiedy rodzice tczewskich maluchów odchodzą z przedszkola z kwitkiem. Sytuację na ustabilizować wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków.

W Tczewie funkcjonuje 9 przedszkoli. Działa tutaj również coraz więcej punktów przedszkolnych. Wkrótce powstawać też będą kolejne - m. in. na tczewskich Suchostrzygach z początkiem października ma ruszyć niepubliczne przedszkole artystyczne. Nowa placówka ma też rozpocząć działalność przy ul. Grunwaldzkiej. Na razie jednak miejsc w przedszkolach nie wystarcza dla wszystkich tczewskich maluchów. Taka sytuacja powtarza się od lat. W tym roku było podobnie. W marcu bieżącego roku odbył się nabór dzieci do przedszkoli publicznych i niepublicznych funkcjonujących w mieście. Przez cały miesiąc wydawane i przyjmowane były karty zgłoszenia dziecka do przedszkoli. W dniu 29 kwietnia we wszystkich przedszkolach wywieszone zostały listy dzieci przyjętych do poszczególnych placówek. Ze wstępnych danych wynikało, że dla 136 dzieci brakuje miejsc. Ostatecznie sytuacja ma wyjaśnić się w połowie września. Władze miasta liczą na to, że to już ostatni taki rok, kiedy rodzice muszą się martwić o miejsce dla swoich pociech. Rozwiązania dopatrują się w powszechnym obowiązku szkolnym dla wszystkich 6-latków.

- Jeżeli wszystkie sześciolatki pójdą do pierwszej klasy - wtedy w przedszkolach, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych, zwolni się jeden przedział wiekowy. Poza tym powstają wciąż nowe punkty przedszkolne - część z nich będzie musiała zmienić swój standard, bo zwolni się część miejsc w przedszkolach. Prawdopodobnie z początkiem kolejnego roku szkolnego z miejscami będzie spokój - to rodzic będzie decydował, gdzie oddać dziecko, zamiast rozglądać się za wolnym miejscem w czasem odległej placówce. - tłumaczy wiceprezydent Tczewa, Zenon Drewa.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Ogółem do wszystkich dziewięciu tczewskich przedszkoli przyjętych zostało w tym roku ok. 1315 dzieci. Po weryfikacji wszystkich maluchów, które nie zostały przyjęte do przedszkoli, okazało się, że znalazło się miejsce dla wszystkich 5- i 6-latków. Gorzej sytuacja przedstawia się w grupach młodszych dzieci - wśród 4-latków nie przyjęto 40 maluchów i aż 96 w grupie dzieci 3-letnich. Teraz w placówkach trwają ostateczne przetasowania - dokładny bilans mamy poznać w połowie września.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +10

  Maxx

  09.09.2011, 00:40

  Problem rozwiązał się sam

  "Jeżeli wszystkie sześciolatki pójdą do pierwszej klasy - wtedy w przedszkolach, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych, zwolni się jeden przedział wiekowy." Z niecierpliwością czekam na równie samoistne rozwiązanie problemu polegającego na tym że nagle, 'niespodziewanie' zwiększy się o 1/6 liczba uczniów w podstawówkach. O tym że za 7 lat o 1/3 zwiększy się liczba uczniów w gimnazjach nawet nie wspominam bo to dopiero za prawie dwie kadencje ;P.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  09.09.2011, 08:46

  Bardzo trafny komentarz. Pomysł wysłania sześciolatków do szkół rodzi problemy na każdym kroku.

  Cytuj
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • +5

  wizualizacje_gość

  09.09.2011, 09:04

  półprawdy,niedomówienia

  przymusowe wcielanie 6 latków do szkoły spowoduje,że od przyszłego roku szkolnego nie będzie problemów z miejscami w przedszkolach i to jest OCZYWISTE nie trzeba robić szczegółowych badań czy wyliczeń. Za to do szkoły trafią dwa roczniki i to jest aktualne pytanie, które należałoby zadać teraz nie we wrześniu 2012.

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx1.xx8 
 • +2

  GryFFF

  09.09.2011, 11:11

  Sypie się ZUS i KRUS więc nie zdziwiłbym się jak niedługo poślą 5 latki to 1 klasy. Potrzebne jest im pokolenie niewykształconych niewolników, którymi da się manipulować za pomocą TV.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Niezadowola_gość

  09.09.2011, 11:26

  Rozwiązanie do UM w Tczewie

  Najlepszym rozwiązaniem problemu będzie zamknięcie jeszcze jednego przedszkola w Tczewie tak jak to przed laty zrobiono z Przedszkolem nr 5 przy ul. Wojska Polskiego, by pozbyć się problemu utrzymania placówki!

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +2

  q_gość

  09.09.2011, 12:57

  widać braki intelektu i wyobraźni w ministerstwie

  pamiętajmy też, że szkoły tak naprawde nie są przystosowane do przyjcia 6-latków. poza tym zgadzam się z komentarzem powyżej: DWA ROCZNIKI NA RAZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TO TERAZ RODZICE BĘDĄ SIĘ "BIĆ" O MIEJSCE W SZKOLE A NIE W PRZEDSZKOLU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ten kto to wymyślił nie ma za grosz wyobraźni - kosztem jednego potężnego problemu rozwiązać inny dużo mniejszy

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx2.xx8 
 • +3

  KB_gość

  09.09.2011, 13:26

  JUZ NIE CZEKAMY

  JA JUZ MIALEM DOSYC SPAKOWALEM TORBY I WYJECHALEM Z KRAJU DLA MOJEGO DZIECKA TEZ NIE BYLO MIEJSCA W PRZEDSZKOLU WIEC WCALE NIE BEDE PLACIL PODATKOW W TYM CHORYM ALE KOCHANYM KRAJU SZKODA ZE TAK TRAKTUJA SPOLECZESTWO

  Odpowiedz
  IP: 216.246.xx9.xx7 
 • ptasznik1982_gość

  09.09.2011, 16:16

  ???

  a co ze żłobkami???????????????????

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx2 
 • +6

  wiedźma_gość

  09.09.2011, 17:12

  :-))))) "przedział wiekowy", to przedziałek w resztach włosów w pewnym wieku? ;-) Idą zmiany....oj, tak.... SZKOŁY NIE SĄ Z GUMY! Uczniowie będą do nocy w szkole (nauka na 2 zmiany). Rodzice wymuście W TYM ROKU w czasie przerw oddzielenie klas I-III od starszych, bo dzieciaki będą co rusz w gipsie albo na OIOMie! Może Sanepid zażąda jakichś dywaników, poduch na odstresowanie w czasie przerw, bo na lastriko dzieciaki będą nosy łamać i UM nie wyrobi na odszkodowania za stworzenie zagrożenia. Jak sobie wyobrażacie samo-obsługę: w toaletach, szatniach (szkolnych, wf, basenowych, korekcyjnych)??? Już widzę te kosmiczne kolejki do stołówki... Czy jest wystarczająca ilość logopedów? Mam wizję epidemii dyslektyków, dysgrafików itp., bo dzieciaki nie zdołają wyćwiczyć wszystkiego w systemie ławkowo -dzwonkowym. Wspomnicie moje słowa :-(

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.