Był w Tczewie kilkukrotnie - otrzymał kolejne zaproszenie na maj tego roku

Prezydent podczas ubiegłorocznej wizyty (fot. tcz.pl)
Tczew - Był w Tczewie kilkukrotnie - otrzymał kolejne zaproszenie na maj tego roku
Raz odwiedził nasze miasto jako głowa państwa, ale w Tczewie bywał częściej. Lech Kaczyński był w grodzie Sambora kilkukrotnie m. in. w 1989 roku. Od włodarzy miasta i powiatu otrzymał kolejne zaproszenie - samorządowcy mieli nadzieję, że prezydent RP przybędzie do Tczewa 27 maja. Już nie zdążył.

Lech Kaczyński bywał w Tczewie m. in. w 1989 roku, kiedy włączał się w organizację wyborów 4. czerwca - daty, która dzisiaj odczytywana jest jako początek wolnej Polski. Wtedy był kandydatem na senatora. Później odwiedził gród Sambora jako prezydent Warszawy w 2005 roku. Tczewianie jednak najlepiej zapamiętali jego ubiegłoroczną wizytę (15 maja 2009), kiedy przyjechał do Tczewa już jako prezydent RP. Lech Kaczyński rozpoczął swoją wizytę od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą mieszkańcom miasta rozstrzelanym przez Niemców na terenie komendy straży pożarnej. Tutaj głowę państwa powitały władze powiatu, strażacy oraz... jedyna w Polsce przedszkolna drużyna strażacka - czyli dzieci z przedszkola nr 8. Przywitał się też ze zgromadzonymi przy budynku straży pożarnej mieszkańcami miasta. W tłumie wyłowił nawet "kolegę z czasów głodowych strajków", jak mówił podczas późniejszego spotkania w sali Centrum Kultury i Sztuki. Nawiązując do okazji, dzięki której został zaproszony do Tczewa, czyli 20-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów, podkreślał, że był to moment przełomowy w naszej historii. Przypomniał, że wybory do Senatu w 1989 roku "Solidarność" wygrała w 99 procentach, bowiem tylko senator Stokłosa nie był związany z ruchem związkowców.

- W wyborach do Sejmu "Solidarność" zdobyła 160 mandatów. To było wielkie zwycięstwo. Setki tysięcy Polaków tworzyło "Solidarność" związkową, działało w podziemiu - mówił Lech Kaczyński - To historia, która po 20 latach wymaga przypomnienia. Tak się bowiem zdarzyło, że Polska odzyskała niepodległość, ale jej bohaterowie zostali zapomniani. A to zapomnienie przyszło bardzo szybko.

Podczas swojego przemówienia prezydent RP nawiązał również do planów związanych z ogólnopolskimi obchodami rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. Podkreślał, że w walce o wolność właśnie Trójmiasto i Pomorze odegrało szczególną rolę.

- To była wtedy druga stolica Polski - mówię to nie jako człowiek stąd, chociaż spędziłem tutaj szmat czasu. - podkreślał prezydent RP. Nawiązywał również do gdańskich wydarzeń z sierpnia 1980 roku oraz wcześniejszych strajków w tczewskiej Fabryce Przekładni Samochodowych "Polmo":

- Pamiętam jak kilka dni przed wybuchem strajku w gdańskiej stoczni im. Lenina rozmawiałem z marszałkiem Borusewiczem. Zastanawialiśmy się nad tym, czy ruch strajkowy wygasa. Wtedy usłyszałem, że tu w Tczewie strajkujecie. I nie wygasło - strajki dopiero wybuchły.

Po spotkaniu z mieszkańcami miasta zorganizowano mini-konferencję dla lokalnych mediów. Dziennikarze pytali m. in. o sprawę zabytkowego mostu przez Wisłę oraz wrażenia z kolejnej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Tczewie:

- Polskę stać na to, żeby ten unikatowy zabytek w skali kraju uratować - mówił.

Lech Kaczyński otrzymał wtedy zaproszenie na inaugurację styczniowych obchodów rocznicy 750-lecia miasta - nie pojawił się jednak na uroczystej sesji, bowiem jej termin zbiegł się ze szczytem ekonomicznym w Davos. Samorządowcy mieli nadzieję, że prezydent skorzysta z kolejnego zaproszenia i pojawi się w Tczewie w maju - już nie zdążył...

Zobacz materiał wideo:

Tczew w żałobie
Zginął prezydent RP - odeszło wielu znanych i cenionych Polaków - wszyscy lecieli feralnym samolotem nad groby Katynia. Jak wygląda Tczew w żałobie po sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem?
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +4

  arikos-wyborca_gość

  14.04.2010, 07:33

  Lech Kaczyński...

  Racja, szybko zapominamy....Zapominamy o zasługach, zapominamy o czynach...Wobec sobotniej tragedii szybko też zapomnieliśmy jak pluto na Prezydenta i Pierwszą Damę. Teraz ze spuszczoną głową kroczymy w marszach pożegnalnych....Zapytajmy każdy siebie, czy robimy to szczerze, czy tylko dlatego, że tak "wypada"? Tragedia miała nas zjednoczyć, minęły trzy dni, a my już kłócimy się o stołki, o to gdzie ofiary mają być pochowane, czy kupić nowe samoloty...Życzę wszystkim czytającym ten komentarz, aby znaleźli chwilkę na zadumę, refleksję. Żegnamy wielkich ludzi....Cześć Ich Pamięci!

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx8.xx2 
 • +1

  heh_gość

  14.04.2010, 10:40

  no wlasnie

  To przypomnij mi jakies takie szczególne zasługi byłego Prezydenta bo ja nie pamiętam żadnych. I tylko nie pisz mi tu głodnych kawałków o pluciu, nienawisci itd bo to juz jest nudne. Żal człowieka owszem ale prawdę mówiąc prezydentem to był słabym.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx7 
  +2

  vivace_gość

  14.04.2010, 23:54

  Wielokrotnie wstydziłem się za Niego. Wstyd mi było, że reprezentował Nasz kraj. Nie zapomniałem. Nie noszę spuszczonej głowy. Nie głosowałem... i nie żałuję. Obecność na mszy w intencji ofiar sobotniej katastrofy poświęciłem głównie osobom naprawdę zapomnianym: obsłudze samolotu (stewardessy - młode matki i żony) i pracownikom BORu (młodzi mężowie i ojcowie). Zapomnieni... pecha mieli bo na pokładzie samolotu była "ważniejsza" osoba? Zginęli tak samo tragicznie. Przeprosić mogę Panią Marię, pomyliłem się... Przesympatyczna kobieta, a przede wszystkim Dama. Przypomnij mi proszę szczególne zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W czym był lepszy, bardziej wyjątkowy od poprzedników? Tym że zginął tragicznie? Wieczny odpoczynek racz im dać Panie [*]

  Cytuj
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • -2

  ses_gość

  14.04.2010, 08:47

  s

  zgineli ludzie i jest to napewno tragedia ale żeby płakać za tym co nie którzy robili , no nie wiem jeszcze parę dni temu wszyscy stękali na np Prezydenta. A teraz w media promują to w taki sposób że zaczynam naprawdę żałować że na niego nie głosowałem .... niech spoczywają w spokoju a wY pomyślcie

  Odpowiedz
  IP: 83.18.xx6.xx6 
 • -2

  waflo_gość

  14.04.2010, 12:06

  szacun

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx3 
 • Algol_gość

  14.04.2010, 15:03

  CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx9.xx3 
 • -2

  Siwy_gość

  14.04.2010, 21:25

  Mediom Prawdę mając na ustach, a kłamstwo w kieszeni, będąc zgodni ze stadem, z rozumem w konflikcie, dzisiaj lekko pobledli i trochę stropieni, jeśli chcecie coś zrobić, to przynajmniej milczcie! Nie potrzeba łez waszych , komplementów spóźnionych Waszej czerni, powagi, szkoda słów, nie ma co, dzisiaj chcemy zapomnieć wszystkie wasze androny wasze żarty i kpiny, wylewane przez szkło. Bo pamięta poeta, zapamięta też naród wasze jady sączone, bez ustanku dzień w dzień. Bez szacunku dla funkcji, dla symbolu, sztandaru... Karlejecie pętaki, rośnie zaś Jego cień! Od Okęcia przez centrum, tętnicami Warszawy. Alejami, Miodową i Krakowskim Przedmieściem jedzie kondukt żałobny, taki skromny choć krwawy. A kraj czuje - prezydent znowu jest w swoim mieście Jego wielkość doceni lud w mądrości zbiorowej. Nie potrzeba milczenia mącić fałszu mdłą nutą Na kolana łajdaki, sypać popiół na głowę Dziś możecie Go uczcić tylko wstydu minutą! Marcin Wolski

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • +2

  uczciwy_gość

  14.04.2010, 22:35

  jesteście żałośni

  heh, teraz "wszyscy" w wielkiej żałobie, no sorki, ale od tego patosu i sztucznej powagi i nagłego przejęcia aż mnie mdli.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx0 
 • +2

  davidoo

  14.04.2010, 22:53

  Tak, teraz to wszyscy prezydenta lubią a tak to wszyscy o nim zartowali o jego wzroscie o tym jak mówi itd. A teraz jakos wszyscy go niewiadomo jak kochają. Już nie widzicie jakie On błędy robił tylko widzicie te dobre rzeczy. Głupotą dla mine jest jego pochówek, wawel to miejsce dla najwybitniejszych, dla ludzi co naprawde zrobili cos dla Polski dla narodu, Wawel nie jest miejscem spoczynku dla tego oto człowieka, jezeli On zostanie tam pochowany to również powinni inni prezydenci RP zostac tam pochowani m.in. jak Jaruzelski sie przekręci to go tez tam powinni pochowac bo był prezydentem Polski, jednakże był komunistą a tam tacy ludzie nie powinni byc chowani, do czego zmierzam, ludzie z rządu powinni być pochowani na Warszawskich Powązkach a nie na Wawelu.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  arikos-wyborca_gość

  15.04.2010, 09:08

  Lech Kaczyński

  I znów kłótnie. Przypomnijcie sobie działania w PRL-owskiej rzeczywistości, KOR, SOLIDARNOŚĆ......ale nie będę nikogo przekonywał - ja głosowałem, nie zawsze byłem dumny, ale jesteśmy tylko ludźmi a rzeczą ludzką jest popełniać błędy, więc i On miał do tego prawo. Mnie w "marszach na pokaz" nie zobaczycie, nie mam w zwyczaju przypochlebiać się opini publicznej. Nie jest tak, że nie pamiętam o pozostałych ofiarach. Nie mniej ubolewam nad tragedią rodziców, którzy stracili swoje dzieci zaczynające dopiero dorosłe życie - np. Panią Moniuszko. Szkoda mi rodzin żołnierzy-pilotów, których za chwilę obarczy się winą za całe zło tego świata. Zwrot "Cześć Ich Pamięci" dotyczy wszystkich ofiar sobotniej katastrofy.

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx8.xx2 
 • Anty-Wawel_gość

  16.04.2010, 00:21

  Upadek komuny??

  No tak... upadek komuny to zasługa prezydenta Lecha Kaczyńskiego... Czynnie brał udział w strajkach, działacz Solidarności, internowany, itp. Bohater? Ludzie dajcie spokój z tym upadkiem komuny. Upadła nie dlatego, że Wałęsa ją przezwyciężył i obalił. Upadła, bo dalej nie dało się uciągnąć tego molochu. Państwo na kredyt który spłacamy do dziś. Wielki boom budowlany, ogólna sielanka i sztuczny dobrobyt... Przecież od razu widać, że komuna skazana była na upadek. Nikt nie dawał już nam kredytów, bo my ciągle braliśmy i nie spłacaliśmy. Wałęsa, Kaczyńscy i inni "bohaterowie" Solidarności byli tylko pionkami potrzebnymi do tej rewolucji. Zmiana była nieunikniona...

  Cytuj
  IP: 213.17.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.