Powstanie kolejna elektrownia wiatrowa?

Projektantka planu i projektant farmy wiatrowej na sesji Rady Miejskiej (fot. tcz.pl)
Tczew - Powstanie kolejna elektrownia wiatrowa?
Temat budowy elektrowni wiatrowych pojawił się w Gniewie już dawno. We wrześniu odbyły się już dyskusje publiczne w Jeleniu, Rakowcu i Tymawie w sprawie projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla tych miejscowości i prognozy oddziaływania farmy wiatrowej na środowisko. Na ubiegłej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę, na mocy której możliwa będzie budowa 11 wiatraków w gminie.

Rozmowy o budowie elektrowni w Gniewie trwają już od roku 2008. Wówczas to Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia MPZP dla tego terenu. Do roku 2009 trwały prace zespołu przygotowującego plan, a do roku 2010 prace projektowe, prognozy finansowe i środowiskowe, dotyczące jego aktualizacji. Sam projekt wyłożony był do publicznego wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew od 13 września do 11 października br. Łącznie do burmistrz wpłynęło 22 uwag pisemnych, z czego piętnaście z nich odrzucono jako nieuzasadnione, bądź niemożliwe do uwzględnienia, siedem zaś uwzględniono.

Przygotowany plan obejmuje ponad 1200 ha powierzchni. Poza samą lokalizacją elektrowni wiatrowych, które mają być usytuowane na tym terenie, plan dotyczy i samych wsi, w związku z czym jego zapisy ważne są dla ich mieszkańców oraz przyszłych inwestorów, ponieważ decydują o warunkach tamtejszej zabudowy. Dlatego też MPZP dla fragmentu wsi Tymawa, Jeleń, Piaseczno Rakowiec jest podstawą do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę 11 lub 12 wiatraków.

Jak wynika z analiz finansowych dochody na konto gminy spłyną między innymi ze sprzedaży nieruchomości gminnych, położonych w obszarze planu. Z samej już realizacji inwestycji, gmina otrzymywać będzie znaczne podatki, w tym m.in. podatki od czynności cywilno-prawnych, związanych z obrotem nieruchomości. Budowa elektrowni wiąże się jednak z poniesieniem też pewnych kosztów. I tu gmina będzie musiała wydać pieniądze przede wszystkim na remont i oświetlenie dróg publicznych, budowę wodociągów czy kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Projektanci planu i farmy wiatrowej zapewniają, że oddziaływanie wiatraków było bardzo szeroko analizowane, szczególnie jeśli chodzi o ptaki, nietoperze i klimat akustyczny, o którym najczęściej słyszymy. Turbina wiatrowa emituje hałas, który porównać można np. do drogi o dużym ruchu pojazdów oddalonej o 5 km (35-40 dB). Dla porównania np. poziom hałasu samochodu jadącego z prędkością 65 km/h oddalonego o 100 m wynosi 55 dB.

Pomiędzy Piasecznem a Tymawą powstać ma 11 turbin na terenach rolnych i prawdopodobnie 1 turbina na południe od miejscowości Jeleń. Wiatraki pochodzą z grupy turbin dużych i są o wiele większe od wiatraków, które możemy spotkać w sąsiedniej gminie Pelplin, te bowiem mierzyć będą aż 180 m wysokości. Przyjęty przez radnych plan otworzył drogę do ich budowy. Teraz można tylko czekać na rozpoczęcie inwestycji.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -1

  Kozeniak_gość

  30.12.2011, 07:37

  Świetna sprawa

  Chyba najbardziej ekologiczne źródło energii. W Niemczech takie wiatraki można zobaczyć wszędzie, u nas ten sposób pozyskiwania energii jeszcze raczkuje, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx4.xxx 
 • rooshkeen_gość

  30.12.2011, 08:36

  Ludzka głupota

  W Miłobądzu też miały być, ale się wójt nie zgodził (i nikt nie wie dlaczego). Jak znam polskie realia, to mu przy tym interesie nikt ręki nie posmarował, więc po co wg niego stawiać wiatraki. A zaledwie 100m dalej będzie wiatrak, bo wój gminy Pszczółki nie miał nic przeciwko... Paranoja

  Odpowiedz
  IP: 188.116.xx5.xx9 
 • +1

  C>K>M

  30.12.2011, 10:47

  Odbieranie MWh energii z wiatru wcale nie jest takie ekologiczne, ale o skutkach jakie to powoduje dla mikro i makroklimatu dowiemy się za parę lat, jak już ekooszołomstwo się uspokoi. Tyle krzyku, że topnienie lodowców spowoduje zanik Golfsztromu i przez to zlodowacenie w Europie, a rozmienianie wiatru na drobne tysiącami turbin to niby ekologia?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  gosc_gość

  30.12.2011, 12:58

  W kwietniu rusza elektrownia w okolicach Pelplina.

  Taki ladny dojazd z krajowej 91, zapraszam po uruchomieniu do podjechania pod sam wiatrak i cieszenie sie ekologicznym halasem, ostrzegam tylko ze za uszkodzenia sluchu przez turbiny nikt nie odpowiada. Dodam tylko ze dzwiek slyszalny w zaleznosci od wiatru jest 600 do 1500 m od wiatraka, w Danii przepisy zabraniaja budowy od miejsc zamieszkania 3 km, u nas tylko sasiednia dzialka (najczesciej w tych samych rekach) sie liczy. W okolicach Pelplina najblizsze domy stoja 330 metrow od najblizszej wiezy, a kilkanascie w promieniu do 500 metrow. Wytlumaczcie tym ludziom ze to jest ekologia.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx5.xx4 
 • +1

  smerf-maruda_gość

  30.12.2011, 21:11

  Szkodliwe infradźwięki ...http://naszapakosc.blox.pl/2010/02/Elektrownie-wiatrowe-a-zdrowie-czlowieka.html

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.