Niektórzy spędzali ferie w... fotelu starosty

Tczew - Niektórzy spędzali ferie w... fotelu starosty
"Czy codziennie nosi Pan garnitur do pracy? Czy Radni mają okres próbny? Czy Radni mają wakacje?" - te i szereg innych ciekawych pytań zadała w poniedziałek 6 lutego br. grupa dzieci i młodzieży z tczewskiego Ogniska Opiekuńczo - Wychowawczego, która wspólnie z dyrektorem placówki - Edwardem Dembińskim i dwiema opiekunkami: Joanną Patorą oraz Magdaleną Kargul przybyła na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego - Piotra Odyi do Starostwa Powiatowego.

Ferie to czas, kiedy dzieci i młodzież mają możliwość dowiedzieć się nieco więcej interesujących rzeczy na temat otaczającego ich świata. W tym roku kierownictwo Ogniska postanowiło przybliżyć swojej młodzieży sprawy funkcjonowania starostwa, Rady Powiatu oraz pracy przewodniczącego Rady, starosty oraz członka zarządu. Podczas spotkania w urzędzie, przewodniczący Rady opowiedział dzieciom m.in. o gminach, które wchodzą w skład powiatu, ich herbach, zadaniach jakie samorząd powiatowy realizuje oraz trybie organizowania obrad sesji, a także spotkań komisji Rady. Dzieci miały również możliwość zabrania głosu, w sposób jaki czynią to Radni podczas sesji, a więc za zgodą Przewodniczącego na forum sali obrad za pomocą mikrofonów. Młodzież poddana została również głosowaniu w celu rozstrzygnięcia kwestii, kto jest ważniejszy: Starosta czy Przewodniczący? Decyzją "małych Radnych" ustalono wyższość Przewodniczącego.

Jedną z atrakcji była również możliwość spędzenia kilku chwil w fotelu Starosty. Dzieci z radością korzystały z tej okazji, wymieniając pomysły o decyzjach, które podjęliby, gdyby zostali Starostami.
Samych samorządowców zdziwiła kreatywność uczestników spotkania, którzy pytali Przewodniczącego i Członka Zarządu zarówno o sprawy organizacyjne związane z urzędem i Radą Powiatu, jak i prywatne życie. Wśród pytań, na które usłyszeli włodarze należy wymienić: co trzeba zrobić, aby zostać Radnym, czy Radni mogą się kłócić, czy trudno prowadzi się sesję, ile zarabiają Radni, jak długo trwają wybory, czy Przewodniczący lubi swoją pracę, co oznaczają słowa "Consensus facit legum" (Zgoda czyni prawo), co włodarze lubią robić w wolnym czasie, jakie mają hobby i marzenie na spędzenie kolejnych wakacji?

Zwiedzając pomieszczenia sekretariatu i gabinety starostów, dzieci spotkały się również z wicestarostą, którego wypytały m.in. o prywatne zainteresowania oraz sposoby na spędzanie czasu z rodziną. Spotkanie zakończyło się wręczeniem drobnych upominków dla gości urzędu i zaproszeniem przewodniczącego Rady do kolejnego spotkania w równie miłej atmosferze.

Dodajmy, że dzieci z tego ogniska z podobną wizytą przybyły również do prezydenta Tczewa, Mirosława Pobłockiego.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia