Czym żyliśmy w 2009 roku?

W 2009 roku miasto przygotowywało się do obchodów 750-lecia (fot. tcz.pl)
Tczew - Czym żyliśmy w 2009 roku?
Rok 2009 właśnie przechodzi do historii. Co wydarzyło się w naszym mieście w mijającym roku? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie ostatnich miesięcy.

Styczeń

Ruszył remont za ćwierć miliarda euro

9. stycznia PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w Warszawie umowę na modernizację linii kolejowej E 65. Na 28-kilometrowym odcinku torów pomiędzy Szymankowem a Pruszczem rozpoczął się kompleksowy remont. Modernizacja obejmuje m. in. tczewską stację oraz kolejowy most przez Wisłę. Prace będą kosztować ponad 250 mln euro. Dzięki remontowi na linii ma zwiększyć się prędkość w ruchu pasażerskim do 200 km/h dla pociągów z wychylnym nadwoziem i 160 km/h dla taboru klasycznego, a w ruchu towarowym do 120 km/h. Kibice, którzy przyjadą na Euro 2012 trasę z Gdańska do Warszawy, mają pokonać w trzy godziny.

Orkiestra zagrała

Ponad 53 tys. zł. zebrali 11 stycznia na ulicach grodu Sambora wolontariusze zrzeszeni w dwóch orkiestrowych sztabach. Pieniądze zostały przeznaczone na wczesne wykrywanie dziecięcych nowotworów. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już siedemnasty raz, a my włożyliśmy do puszek ponad 10 tys. zł więcej niż w 2008 roku.

Skarb z Suchostrzyg wrócił do Tczewa

Robotnicy pracujący 33 lata temu przy budowie kolektora na tczewskich Suchostrzygach przez przypadek dokonali cennego odkrycia. Łyżka koparki wyciągnęła dzban z kilkusetletnimi monetami. Część cennego bilonu szybko trafiła w ręce prywatnych kolekcjonerów. Reszta trafiła do gdańskiego muzeum. Na początku stycznia "tczewski skarb" wrócił do miasta - przez cały rok można go było oglądać w CWRDW.

Nagrodzili kociewskie "pióra"

21 stycznia w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły 13 laureatów odebrało statuetki Kociewskiego Pióra 2008 - nagrody przyznawanej osobom parającym się słowem. Po raz pierwszy przyznano honorowe Złote Pióro - wyróżnienie otrzymał pośmiertnie muzyk oraz autor tekstów, tczewianin z urodzenia - Grzegorz Ciechowski. Pozostali nagrodzeni to - Nagrodzeni:
Literatura: Krzysztof Kowalkowski, ks. dr Piotr Czapiewski, Gertruda Pierzynowska, Jan Kulas. Działalność wydawnicza - Urząd Miasta Starogard Gdański, Publicystyka - Stanisław Sierko, Anna Sobecka, Animacja kultury: Starogardzkie Centrum Kultury, Zespół Folklorystyczny "Relaks" z Pinczyna, Jan Ejankowski, Jerzy Kubicki, Tadeusz Abt i Alicja Gajewska

Mamy "Tczewiankę Roku"

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy nazwisko zdobywcy, a raczej zdobywczyni, tytułu "Tczewianin Roku". Ta prestiżowa miejska nagroda powędrowała do Alicji Gajewskiej, szefowej Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie. Wyróżniono również Józefa Ziółkowskiego oraz Stefana Kukowskiego. Tymczasem profesor Jan Rogowski został dwudziestym w historii Honorowym Obywatalem Miasta Tczewa.


Luty


"Bombowy piątek"

Podejrzaną walizkę, którą znaleziono na jednym z peronów tczewskiego dworca, zdetonowano. Na kilka godzin został wstrzymany jednak ruch pociągów. Podłożenie "bombowego" pakunku okazało się głupim żartem. Na tym jednak nie koniec - gdy tylko policjanci zakończyli akcję na stacji, otrzymali informację, że bombę podłożono również w restauracji Mc'Donalds.

Prusacy walczyli z wojskami Napoleona

Tłumy tczewian obejrzały lutowe zmagania wojsk napoleońskich oraz Legionów Dąbrowskiego, które na murach obronnych starły się z żołnierzami pruskimi. W 202 rocznicę bitwy o Tczew historyczne widowisko dla mieszkańców grodu Sambora przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Koeniglisch-Preussisches Infanterie-Regiment von Hamberger (No. 52).

Mundurowi dostali nowe auta

Tczewska policja wzbogaciła się o trzy nowe auta - dwa fiaty ducato i kolejną kię. Zakup sfinansowała Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. Pojazdy dostawcze będą służyć policjantom w ramach działań Nieetatowego Oddziału Prewencji Policji.

Najpiękniejsze kociewianki wybrane

Tczewianki zdeklasowały pozostałe kandydatki i zdobyły najważniejsze tytuły podczas lutowej gali wyborów Miss Polski Ziemi Kociewskiej 2009. Najpiękniejszą dorosłą mieszkanką Kociewia wybrano 20-letnią Urszulę Dobrowolską, zaś jej cztery lata młodsza koleżanka - Natalia Radomska - została tegoroczną Miss Nastolatek.


Marzec


Bulwar ma już oficjalną nazwę

Już nie bulwar, ale Bulwar Nadwiślański im. księcia Sambora II jest ulubionym miejscem spacerów tczewian. Tutejsi radni w specjalnej uchwale zdecydowali jednogłośnie, że to właśnie założyciel miasta da nazwę nadwiślańskiemu deptakowi.

Pojawił się pomysł na tczewską atrakcję

Przejażdżka parowozem, podziwianie historycznych pociągów w odrestaurowanych wnętrzach starej parowozowni, czy wystawy makiet kolejarskich - to wszystko miałoby czekać tczewian, jeśli w mieście powstałoby Muzeum Kolejnictwa. Placówka przejęłaby część eksponatów od kościerskiego skansenu i stałaby się prawdziwym "hitem turystycznym" - przekonują propagatorzy przedsięwzięcia. Na razie wciąż nie wiadomo, czy w ogóle powstanie

Konferencja w sprawie mostu

Jeśli nie znajdą się pieniądze, wszystko wskazuje na to, że za dwa lata stanie na nim znak "zakaz wjazdu" - mowa o międzynarodowym zabytku inżynierii - tczewskim moście przez Wisłę. Bez środków na remont - jego los może być przesądzony - brzmi smutna konkluzja z marcowej konferencji na temat przyszłości obiektu.

Tczew ma nowe logo

Od marca miasto ma nowe logo, które ma zachęcić turystów do odwiedzenia grodu nad Wisłą. Po długich konsultacjach wybrano projekt, na którym zobaczymy wieżyczki tczewskiego mostu oraz nazwę miasta. Teraz nowa marka ma zastąpić emblemat z wiatrakiem zaprojektowany na początku lat 90-tych i pojawia się w tczewskich materiałach promocyjnych.


Kwiecień


Ruszył e-bilet

Z początkiem kwietnia rozpoczęło się w naszym mieście wprowadzanie systemu opłat opartego na karcie elektronicznej. Najpierw rejestrujemy się w specjalnym systemie, składając wniosek wraz z dołączonym zdjęciem. Potem odbieramy imienną kartę, a później z "plastikiem" odwiedzamy punkt doładowań, wpłacamy określoną kwotę i... jeździmy. Z czasem okazało się, że system budzi spore emocje - szczególnie u miejskiego przewoźnika.

Płyta na 750-lecie

Muzycy z tczewskiej grupy Ajagore wydali nową płytę. "Zimowe sny" to materiał niezwykły, bowiem do muzyki skomponowanej przez zespół dodano słowa autorstwa Romana Landowskiego - zmarłego niedawno regionalisty i poety. Wydanie płyty jest jednym z działań w ramach zbliżającego się jubileuszu 750-lecia miasta.

Nagroda dla miasta

Tczew zajął trzecie miejsce w rankingu Gmina Manager 2009 na najlepiej zarządzaną gminę w województwie pomorskim w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Lepsze od nas okazały się jedynie Pruszcz Gdański i Władysławo. W ostatnich latach Tczew już dwukrotnie zdobył wyróżnienia nagrody Gmina Manager.

Spalarnia już pali

Nowoczesna, ekologiczna i samofinansująca - taka ma być spalarnia odpadów medycznych, którą 29. kwietnia otwarto przy tczewskim szpitalu. Najnowsza technologia ma pozwolić na odzysk ciepła i wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby szpitala. Budowa spalarni była największą inwestycją powiatu w 2008 roku.


Maj


Prezydent RP w grodzie Sambora

Lech Kaczyński odwiedził Tczew. Prezydent wizytę rozpoczął od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą tczewian rozstrzelanych przez Niemców przy komendzie straży pożarnej. Później spotkał się z mieszkańcami miasta i powiatu w Centrum Kultury i Sztuki.

Noc Muzeów w klimacie Orientu

Już po raz drugi w Tczewie korzystaliśmy z dobrodziejstw "Nocy Muzeów". Przedsięwzięcie "Fabryki Sztuk" miało wyjątkowo orientalny charakter, ale nie zabrakło również wieczornego spaceru po staromiejskich murach obronnych oraz nocnej wędrówki po... cmentarzu w poszukiwaniu miłości sprzed lat.

Jest Bypad

W maju w Brukseli zakończył się Światowy Kongres Velo-city 2009. Była to już 15. edycja organizowanej przez Europejską Federację Cyklistów konferencji, w tym roku pod hasłem "Re-Cycling Cities". Wydarzenie było szczególnie ważne dla Tczewa, bowiem otrzymaliśmy jako pierwsze polskie miasto rowerowy certyfikat BYPAD.

To już 12 Familia

Dziewięć muzykujących rodzin rywalizowało w tegorocznej, już 12-tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Rodzinnej FAMILIA Tczew. Jury zdecydowało nie przyznawać Grand Prix, zaś pierwszą nagrodę zdobyły ex aequo zespół Hoduniów - Piskorskich ze Starogardu Gdańskiego oraz gdyńska rodzina Wicków. Puchar Przechodni powędrował zaś do Lubichowa.

Siłacze na bulwarze

Ttłumy tczewian przyglądały się mężczyznom, którzy udowodnili, że są w stanie naprawdę dużo udźwignąć. Wszystko w ramach zawodów Pucharu Świata Strongman "Stone design". Do Tczewa przyjechali m. in. zawodnicy z Wielkiej Brytanii i Łotwy, ale najlepsi okazali się polscy siłacze, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium.


Czerwiec


Eurowybory ze starostą

Kampania przedwyborcza była nieco nudna i leniwa, ale 7 czerwca, Europejczycy poszli do urn. W okręgu gdańskim mogliśmy wybierać spośród 99 kandydatów zapisanych na 10 listach. Do Parlamentu Europejskiego -bez sukcesu - wybierała się tylko jedna osoba z terenu naszego powiatu - obecny starosta, Witold Sosnowski.

Wspaniałe teatry, wyjątkowi artyści

Blisko 400 wyjątkowych artystów z 9 państw z całego świata przyjechało do Tczewa z okazji siódmej edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Uczestnicy przedsięwzięcia zaprezentowali swoje sceniczne pasje i udowodniali, że sztuka i twórczość mogą być doskonałymi formami arteterapii.

Kupili pustaki, wzięli kielnie i zamurowali masarnię

"Tysiąc złotych i dwie godziny pracy - czy naprawdę tak trudno było się za to zabrać" - pytał radny Tomasz Jezierski podczas społecznej akcji zabezpieczania masarni straszącej mieszkańców Suchostrzyg. Kilkoro członków Rady Miejskiej, nie czekając na dalsze posunięcia inspektoratu nadzoru budowlanego, chwyciło za kielnie i zabezpieczyło wejście do rudery. Sprawa niszczejącego budynku ciągnie się do dziś.

Dni Ziemi Tczewskiej

Pomiędzy 19-21 czerwca bulwar nadwiślański odwiedziły tysiące tczewian - wszystko z okazji imprez towarzyszących Dniom Ziemi Tczewskiej. W piątkowy wieczór gwiazdą wieczoru była grupa Strachy na Lachy, w sobotę tczewianie bawili w rytmie disco-polo przy przebojach zespołów Skaner i Top One, zaś w niedzielę zagrał Sławomir Łosowski - lider zespołu Kombi.

Dersławy poszły w ruch

Z początkiem czerwca ruszyła sprzedaż lokalnej waluty, która została wybita specjalnie z okazji zbliżającego się jubileuszu 750-lecia miasta. "4 dersławy" można było nabyć w sześciu punktach na terenie grodu Sambora. Pamiątkowe dukaty szybko znalazły nabywców - teraz można się nimi posługiwać w wyznaczonych punktach na terenie miasta.


Lipiec


Kult na bulwarze

Kiepska pogoda nie wystraszyła najwierniejszych fanów talentu Kazika Staszewskiego i sobotni (11.07) koncert grupy Kult na tczewskim Bulwarze Nadwiślańskim trzeba zaliczyć do wyjątkowo udanych. Były największe przeboje zespołu, okrzyki na cześć Kazika oraz... wdzierający się na scenę fani. Kto nie był, niech żałuje.

Mamy hejnał

Dostojna, trwająca około 45 sekund melodia stała się oficjalnym hejnałem grodu Sambora. Komisja Konkursowa powołana przez prezydenta miasta przesłuchała 84 propozycje hejnału przesłane przez 34 autorów. Najlepsza okazała się sekwencja przygotowana przez Macieja Szymańskiego z Poznania. Tczewianie usłyszą hejnał dopiero w styczniu 2010 roku.

Dersovia zwodowana

Na Wiśle pojawiła się pierwsza jednostka pod rodzimą, tczewską banderą. Katamaran "Dersovia" jest dziełem Leszka Bodio - pasjonata sportów wodnych - Leszka Bodio - który przez ponad rok pracował na budową jednostki. Tczewianin przekazał łódkę harcerzom, zaś sam pozostanie jej armatorem. Podkreśla, że chce wcielić w życie ideę powrotu Tczewa nad Wisłę, zaś malkontentom udowodnić, że zamiast narzekać, można korzystniej spożytkować wolny czas.

Będzie nowy kolektor

Oficjalnie przekazano informację o planowanej w najbliższym czasie inwestycji Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. Mowa o budowie nowego kolektora, który ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju miasta. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 2 lat i będzie kosztować 22,8 mln zł.


Sierpień


Zielone światło dla węzła

Długo się o nim mówiło, teraz wreszcie będzie się go robić - mowa o zintegrowanym węźle transportowym, który sprawi, że okolice tczewskiego dworca zmienią się całkowicie. Przestronne parkingi, zintegrowany system dla wszystkich przewoźników oraz zespół zabudowy mieszkaniowej, a jeśli znajdzie się inwestor, to i galeria z kinem - tak za kilka lat mają wyglądać tereny przydworcowe. 13 sierpnia marszałek dał zielone światło dla inwestycji, przyznając ponad 15 mln zł dotacji.

Nerwowo w największej tczewskiej firmie

Flextronics poinformował Powiatowy Urząd Pracy, że posady mogą stracić 664 osoby. Tak drastyczne cięcia firma tłumaczyła nam dużym spadkiem zamówień. Nikt z kierownictwa nie chciał komentować całej sprawy. Do mediów wystosowano jedynie krótką notkę, w której firma potwierdza, że zgłosiła zamiar dokonania zwolnień grupowych do Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie. Ostatecznie zwolniono znacznie mniej osób niż pierwotnie zakładano. Czytaj więcej Zobacz materiał wideo


Wrzesień


Wojna rozpoczęła się w Tczewie

Tczewianie obchodzili 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tczewskie obchody, szczególnie dla tłumnie zgromadzonej nad Wisłą młodzieży, stały się żywą lekcją historii. Podczas przygotowanego widowiska obserwowaliśmy zmagania wojsk polskich podczas obrony strategicznych mostów przez Wisłę przed atakami hitlerowców. Czytaj więcej

Rywalizowali niczym Szkoci

Publiczność zgromadzona na tczewskim bulwarze przyglądała się niezwykłej rywalizacji. Pchnięcie i rzut kamieniem czy wyciskanie belki - to tylko niektóre z konkurencji, które odbyły się w ramach imprezy Highlander Challenge - pierwszego tego typu przedsięwzięcia w Polsce. Gośćmi imprezy byli mistrzowie i wicemistrzowie olimpijscy - Tomasz Majewski ustalił nowy rekord świata w pchnięciu... kamieniem. Czytaj więcej Zobacz galerię zdjęć

Konflikt na linii UM - Veolia

Groźba zaprzestania świadczenia usług komunikacyjnych przez ZKM Veolia Transport zawisła nad tczewskim magistratem. Przedstawiciele spółki przyjrzeli się swoim finansom i przedstawili władzom miasta ultimatum - koniec z funkcjonowaniem e-biletu, albo po 15 października na ulice miasta nie wyjadą charakterystyczne, zielone autobusy. Tymczasem magistrat uważał, że kłopoty Veolii mogą wynikać z tego, że przewoźnik złożył zbyt niską ofertę podczas przygotowywania nowego kontraktu. Sprawa nie znalazła rozwiązania do dziś. Czytaj więcej


Październik


Ale wiało

Październikowe dnia należały do wyjątkowo pracowitych dla tczewskich strażaków i energetyków. Służby usuwały skutki wichury - w środę (14.10) straż wyjeżdżała do zgłoszeń związanych z załamaniem pogody aż 133 razy. Czytaj więcej Zobacz galerię zdjęć

Wiadukt w remoncie

Ruszył remont wiaduktu przy ulicy 1 Maja, a wraz z nim... stanął ruch w mieście. Remont wiaduktu ma potrwać do 30 kwietnia 2010 r. Za prace po połowie zapłacą samorząd miejski i powiatowy - modernizacja ma kosztować 3 mln zł. Czytaj więcej

Dofinansowanie dla gminy

Ponad 4 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego udało się pozyskać gminie Tczew. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę ulicy Tczewskiej w Rokitkach. Trakt może stanowić alternatywny dojazd do węzła autostrady A1 w Stanisławiu. Podczas remontu mieszkańcy Rokitek i przedsiębiorcy będą musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Czytaj więcej

Przecięli wstęgę - można jeździć

Z pompą - przy akompaniamencie Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej - samorządowcy dokonali otwarcia wyremontowanego wiaduktu w ciągu ulicy Rokickiej. Remont wiaduktu pochłonął 3,6 mln zł, a jego koszty po połowie pokrył powiat oraz magistrat. Czytaj więcej

Tczewianka milionerką

6, 11, 15, 19, 29, 39 - te liczby z pewnością zapamięta do końca życia tczewianka, która 24. października dzięki nim została milionerką. Wygrana lotto szczęśliwej mieszkanki grodu Sambora wyniosła... 4 989 307.30 złotych. Czytaj więcej


Listopad


Elektryczne jednoślady już są

Nie ma ich jeszcze w regularnej sprzedaży, a już jeżdżą po tczewskich ulicach. Mowa o elektrycznych rowerach, które przez rok będą testowane na drogach i bezdrożach grodu Sambora. Pierwsze trzy sztuki już zostały rozdzielone - po jednym otrzymali prezydent i przewodniczący Rady Miejskiej, następny trafi w ręce marszałka. Kolejne 6 sztuk już w drodze. Każdy kosztuje ok. 6 tys. zł. Czytaj więcej

Schetynówka dla powiatu

Około 200 kilometrów wyremontowanych traktów przybędzie na Pomorzu dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 (edycja 2010). Ppublikowano listy rankingowe - szanse na dofinansowanie ma 13 wniosków powiatowych i 16 gminnych. W ubiegłorocznym rozdaniu do samorządów z terenu powiatu tczewskiego nie powędrowała ani jedna złotówka - w tym w ramach "schetynówek" mogą zostać zmodernizowane ul. Kościuszki w Pelplinie oraz droga Subkowy - Brzuśce. Ze względów formalnych odrzucono natomiast wniosek miasta związany z budową ulicy Nowosuchostrzyckiej. Czytaj więcej

Kamienie węgielne w suchostrzyckiej świątyni

Parafia pw. Chrystusa Króla przeżywała potrójne święto - wmurowanie i poświęcenie kamienia węgielnego, odpust parafialny i jubileusz 5-lecia powstania. Wierni do tej uroczystości przygotowywali się przez rekolekcje, które głosił ks. prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie - Wojciech Klawikowski (były wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w latach 1998-1999). Czytaj więcej


Grudzień


Nowa kwatera na wysypisku

Za ponad 7,5 mln złotych do końca lutego 2011 roku powstanie nowa kwatera śmieciowa. To tylko jeden z elementów dużego projektu - budowy zakładu gospodarki odpadami. W miejscu starej, niespełniającej zachodnich norm, powstanie zielone wzgórze. Władze Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych przekonują, że opłaca się inwestować w gospodarkę odpadami, bo to naprawdę dobry interes. Czytaj więcej

Samborek na 750-lecie

Wiadomo już jak będzie wyglądać maskotka przyszłorocznego jubileuszu 750-lecia miasta. Pamiątką dla najmłodszych tczewian będzie sympatyczny skrzat - Samborek. Na zlecenie magistratu przygotowywana jest nie tylko pluszowa zabawka, ale również bajka, która przybliży małym mieszkańcom miasta jego historię. Czytaj więcej

Orlik wylądował

Nastąpiło oficjalne otwarcie kolejnego tczewskiego "Orlika" zbudowanego przy szkole podstawowej nr 2. Budowa kompleksu kosztowała ponad milion złotych. Dzięki inwestycji dzieci ze sportowej "dwójki" oraz mieszkańcy Nowego Miasta zyskają miejsce od spędzania aktywnie wolnego czasu. Czytaj więcej

Łamali się opłatkiem

Niektórzy robili ostatnie gorączkowe zakupy, inni zaś wybrali się do parku Kopernika, gdzie już po raz siódmy spotkali się mieszkańcy Tczewa, by połamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Dzięki zaangażowaniu restauratorów także najbiedniejsi tczewianie mogą skosztować i zabrać ze sobą do domu przygotowane na tę okazję wigilijne potrawy. Czytaj więcej
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • sławomir kussowski_gość

  31.12.2009, 00:18

  przeminęło...

  i podsumowujemy kolejny rok, który mi osobiście jakoś za szybką minął odwracam się za siebie i już nie widzę kolegów, z którymi grałem przed blokiem w piłkę; teraz z nimi robię interesy; oni radza mi w sprawach sądowych, jak wychowywać dziecko; jak kupić i sprzedac mieszkanie dużo bym dał, aby choć na kilka dni wrócić do czasu dzieciństwa/ młodości nastoletniej :-)

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx5 
 • Pankracy_gość

  31.12.2009, 06:48

  bulwar, to jedyne co im na razie wyszło wg mnie

  a tak to najlepszego w 2010 ;)

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx1 
 • -1

  takijeden

  31.12.2009, 08:00

  A Mnie się marzy takie podsumowanie roku : Styczeń -otwarcie Parku Wodnego w Tczewie - inwestycji od dziesięcioleci oczekiwanej w Tczewie. Luty- otwarcie kina w Tczewie-inwestycji od kilkunastu lat oczekiwanej w Tczewie. Marzec- otwarcie wielkiej galerii handlowej - inwestycji oczekiwanej od dziesięcioleci w Tczewie. Kwiecień- NBP wybija monetę "2zł-750-lecie Tczewa". Maj- miasto otrzymuje pełne finansowanie przebudowy ulicy Jagiellońskiej i Woj.Polskiego do przekroju czteropasmowego-koniec korków w tym mieście ! Czerwiec- koncert Mega gwiazdy z okazji obchodów 750-lecia Tczewa. (Bajm, Budka Suflera,The Mono, September, Kate Ryan). Lipiec - otwarcie Szkoły wraz z kompleksem boisk na os.Bajkowym w Tczewie. Siepień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • C>K>M_gość

  31.12.2009, 09:40

  To w takim razie użyłeś złego słowa, to nie byłyby inwestycje tylko topienie kasy, inwestycja to coś, co ma jakiekolwiek szanse by się zwrócić i przynieść zyski w rozsądnym okresie czasu.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx6 
 • do sławomira kussowskiego_gość

  31.12.2009, 10:29

  Pieknie napisane.... Tak właśnie czuję, pewnie wielu z nas. Wszystkiego dobrego.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • qwerty_gość

  31.12.2009, 13:36

  rok 2009 pffffff, niby tyle zrobili a efektow nie widac . Pieniadze w wiekrzosci przypadkach wrzucone w bloto

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx9.xx8 
 • hipokryzja_gość

  01.01.2010, 14:00

  rozumiem ,że zamurowanie masarni z bezdomnym w środku to był sukces?:D To samych takich sukcesów życze.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx7 
 • Zet48_gość

  02.01.2010, 00:34

  Wykopaliska

  Dlaczego nie ma ujętych szeregu odkryć archeologicznych ? W czerwcu odkrycie "Zamku" na ul. Zamkowej, na ul. Chopina przy budowie kamienicy odkrycie fundamentów baszty oraz tego ostatniego na ul. Rybackiej - odkrycie starej latryny.

  Odpowiedz
  IP: 87.96.xxx.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia