Tczewska "Fabryka Sztuk" dostała "Ludowego Oskara"

Kadr z wystawy (fot. CWRDW)
Tczew - Tczewska "Fabryka Sztuk" dostała "Ludowego Oskara"
Kolejny powód do zadowolenia mają pracownicy tczewskiego Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły. "Fabryka Sztuk" otrzymała Ludowego Oskara 2010 za zorganizowanie wystawy "Rola chleba w kulturze ludowej". To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest najciekawszym wydarzeniom folklorystycznym w Polsce.

Przedsięwzięcia z całej Polski oceniało jury, w składzie którego znalazł się Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Andrzej Wojtan - dziennikarz "Gazety Chłopskiej" i członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Paweł Onochin i Krzysztof Butryn ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Rozpatrzono 38 wniosków zgłoszonych na konkurs przez 33 instytucje, organizacje i osoby prywatne. Tczewska ekspozycja startowała w kategorii "Konkursy i wystawy". Oceniano również festiwale, koncerty, imprezy plenerowe, pokazy i warsztaty twórcze, wydawnictwa i projekty badawcze:

- Bardzo nam miło z powodu tego wyróżnienia - mówi Alicja Gajewska, dyrektorka "Fabryki Sztuk" - Teraz zachęcamy wszystkich do głosowania internetowego.

W głosowaniu można wziąć udział do 18. czerwca. Internauci wybierają najciekawsze ich zdaniem przedsięwzięcie pośród wybranych przez jury laureatów. To, które dostanie najwięcej głosów, otrzyma specjalną nagrodę internautów. Głosowanie na stronie www.kulturaludowa.pl/widok/259/2066

O ekspozycji słów kilka

Wystawę można było oglądać od 14 października do 31 grudnia 2010 r. Była to pierwsza wystawa etnograficzna skupiona wokół rzeczy, a nie regionu. Ekspozycja miała na celu przybliżenie widzowi funkcji chleba. Będąc świadomym, jak wielką rolę chleb odgrywał na polskiej wsi, na ekspozycji organizatorzy postanowili pokazać tylko kilka wybranych obrzędów. Skupili się na wypieku chleba oraz na zwyczajach dorocznych (Wielkanoc, Zwiastowanie, Dożynki, Wigilia, Nowy Rok) i rodzinnych (chrzest, ślub i wesela, pogrzeb). Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku - Oddziału Etnografii, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej w Toruniu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • racjonalizator_gość

  02.06.2011, 13:41

  Oszczędności

  Może połączyć CWRDW z CKIS, to i tym drugim coś skapnie? Agencja dyrygencka Żmijewskiego może działać poza strukturami miejskimi.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • Fabryka Sztuk_gość

  02.06.2011, 15:06

  Tczewianie! Ludowy Oskar to prestiż dla Naszego Miasta. Cieszymy się bardzo, że to dzięki naszej pracy trafił do Tczewa. Wszystko, co organizujemy, robimy z myślą o Tczewie i jego mieszkańcach. To dla Was najmilsi. Wystawa "Rola chleba w kulturze ludowej" była niezwykle interesującą ekspozycją. Głosujmy na nią. Głosujmy na Tczew! Zespół Fabryki Sztuk w Tczewie

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx3 
 • iga_gość

  02.06.2011, 15:26

  można głosować kilka razy - czyścice historie przeglądania :P <lol>

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx3 
 • prezes_gość

  03.06.2011, 08:30

  gratulacje

  brawo dla rezlizatorów

  Odpowiedz
  IP: 62.148.xx4.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.