CED tylko do sierpnia - potem budynek zajmie Urząd Miasta. Część radnych ma wątpliwości

CED - Centrum Edukacji Dorosłych (fot. tcz.pl)
Tczew - CED tylko do sierpnia - potem budynek zajmie Urząd Miasta. Część radnych ma wątpliwości
Tczewscy radni zdecydowali o zakończeniu działalności Centrum Edukacji Dorosłych. Placówka będzie działać tylko do sierpnia br. Potem budynek zajmą urzędnicy z tczewskiego magistratu. Nie wszystkim radnym to się jednak podoba - m. in Włodzimierz Mroczkowski uważa, że Urząd Miasta powinien zostać przeniesiony na teren dawnej jednostki wojskowej, do tzw. koszarowca.

Na czwartkowej sesji radni przyjęli uchwałę dotyczącą wygaszania działalności Centrum Edukacji Dorosłych. Podczas obrad padło wiele pytań co do przeznaczenia budynku. Władze miasta planują bowiem przeznaczyć CED na potrzeby administracyjne. Budynek Centrum Edukacji Dorosłych stoi w niewielkiej odległości od siedziby magistratu, który od dłuższego czasu boryka się z problemami lokalowymi. W okazałym, neogotyckim budynku ratusza działają główne urzędowe wydziały, ale część urzędników musi gnieździć się w popeerelowskim budynku na tyłach ratusza, z którego też korzystają głównie interesanci. Stąd pomysł na zaadaptowanie dawnego szkolnego budynku na cele związane z działalnością urzędu. Radni zastanawiali się jednak, czy dobrym pomysłem jest umiejscowienie urzędu w dwóch różnych budynkach:

- Część urzędu będzie tu, część tam - wracamy do tego, co przerobiło już starostwo. Chyba lepiej, żeby wszyscy byli razem - "w kupie" - mówił radny Roman Kucharski.

Wiceprezydent Tczewa, Adam Burczyk, tłumaczył tymczasem, że wiele urzędowych jednostek w różnych miastach jest rozmieszczonych w kilku budynkach:

- Tak jest w przypadku Urzędu Marszałkowskiego, czy Urzędu Miasta Gdańska. Jesteśmy w dobie internetu i jesteśmy w stanie komunikować się na odległość, która przecież nie jest duża. Były przecież przymiarki do umiejscowienia urzędu w jednym miejscu - gdybyśmy podali kwotę, jaką trzeba by było zabezpieczyć na ten cel, to nie zostałaby przez Państwa zaakceptowana - mówił wiceprezydent do radnych.

Do swojego pomysłu przeznaczenia na cele urzędowe koszarowca leżącego na terenie dawnej jednostki wojskowej, jeszcze w ub. roku zajmowanej przez tczewskich saperów, proponował wrócić radny Włodzimierz Mroczkowski:

- Ten budynek nie wymaga wielkich nakładów na remont. Taka decyzja byłaby bardziej racjonalna, patrząc w perspektywie 10-, 20-, czy 30-tu lat. Wszystko znalazłoby się w jednym dużym budynku, z dobrym dojazdem i parkingiem. Koszarowiec jest co prawda za duży na potrzeby urzędu - liczy ponad 5 tys. m. kw. - dla urzędu i jego jednostek potrzeba około 3,7 m. kw. Natomiast można tam również umiejscowić inne miejskie jednostki.

Tymczasem władze miasta tłumaczą, że ze względów finansowych i logistycznych lepszą lokalizacją dla części Urzędu Miasta będzie dawne Centrum Edukacji Dorosłych.

- Potwierdzam, że ten budynek zostanie przeznaczony na cele administracyjne. - mówił prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Jeśli chodzi o budynek koszarowy, to nie przewidujemy przeznaczenia go na potrzeby urzędu - wymagałby to bowiem bardzo dużych zmian, jeśli chodzi o substancję majątkową. Należałoby przebudować wszystko, by przystosować go do potrzeb administracyjnych. Po drugie - jeśli przenieślibyśmy tam Urząd Miasta - za chwilę pojawiłoby się pytanie, co zrobić z nieruchomością przy ulicy Piłsudskiego. To budynek administracyjny, zabytkowy, zatem nie byłoby łatwo go zbyć i mielibyśmy dodatkowy kłopot. Poza tym budynek koszarowca jest wstępnie przeznaczony pod siedzibę Centrum Sprawiedliwości - resort sprawiedliwości przyjął tę propozycję do rozważenia.

Władze miasta planują po przeniesieniu części ratusza do CED-u, przeprowadzenie Urzędu Stanu Cywilnego z Suchostrzyg do budynku magistratu:

- W takim wypadku uwolnią się nam dwie działki - po USC i MOPSie, który jest przewidziany do przeniesienia na ulicę 1. Maja. Działki przy Armii Krajowej można sprzedać. Z kolei pawilon mógłby zostać przeniesiony do CEDu, a po jego wyburzeniu powstałby wreszcie porządny parking. Zagospodarowanie CEDu w ten sposób pozwala nam na wygospodarowanie dodatkowych usług i to jest atut tego pomysłu - uważa prezydent.

Przypomnijmy, że Centrum Edukacji Dorosłych działa w Tczewie od 1992 roku. Była to pierwsza powołana w Polsce tego typu placówka, wzorowana na niemieckich uniwersytetach ludowych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (24)
dodaj komentarz

 • +2

  _gość

  30.01.2012, 08:17

  Genialne. Megadobre miejsce, w centrum, przy głównych drogach zamiast wykorzystać ku rozwojowi miasta przeznacza się na urzędasów, którzy jak wiadomo hamują rozwój miasta i jego mieszkańców. Pytanie do włodarzy: Ile jeszcze tej buty macie zamiar okazywać?

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +1

  ja_gość

  30.01.2012, 08:29

  a mnie w sumie to tłumaczenie przekonuje - eśli chodzi o budynek koszarowy, to nie przewidujemy przeznaczenia go na potrzeby urzędu - wymagałby to bowiem bardzo dużych zmian, jeśli chodzi o substancję majątkową. Należałoby przebudować wszystko, by przystosować go do potrzeb administracyjnych. Po drugie - jeśli przenieślibyśmy tam Urząd Miasta - za chwilę pojawiłoby się pytanie, co zrobić z nieruchomością przy ulicy Piłsudskiego. To budynek administracyjny, zabytkowy, zatem nie byłoby łatwo go zbyć i mielibyśmy dodatkowy kłopot. Poza tym budynek koszarowca jest wstępnie przeznaczony pod siedzibę Centrum Sprawiedliwości - resort sprawiedliwości przyjął tę propozycję do rozważenia. Władze miasta planują po przeniesieniu części ratusza do CED-u, przeprowadzenie Urzędu Stanu Cywilnego z Suchostrzyg do budynku magistratu: - W takim wypadku uwolnią się nam dwie działki - po USC i MOPSie, który jest przewidziany do przeniesienia na ulicę 1. Maja. Działki przy Armii Krajowej można sprzedać. Z kolei pawilon mógłby zostać przeniesiony do CEDu, a po jego wyburzeniu powstałby wreszcie porządny parking. Zagospodarowanie CEDu w ten sposób pozwala nam na wygospodarowanie dodatkowych usług i to jest atut tego pomysłu -

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • +3

  sds_gość

  30.01.2012, 08:38

  senstymenty wojskowe Mroczkowskiego...

  Świetny pomysł z tym CED-em. A Mroczkowski niech przestanie bredzić o jednpstce bo na sentymenty mu się zaczęło zbierać. Teren po koszarach sprzedać (19ha) i za te pieniądze zbudować nowy basen (aquapark).

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx5.xx0 
 • +2

  _gość

  30.01.2012, 11:17

  A po kiego grzyba Ci ten aquapark? Zeby chodzily tam 3 osoby dziennie?...

  Cytuj
  IP: 78.88.xx8.xx9 
  -14

  major_gość

  30.01.2012, 11:50

  po co ta krytyka?

  Odczep się od Mroczkowskiego! On jest ok.

  Cytuj
  IP: 95.40.xx2.xx4 
  +2

  _gość

  30.01.2012, 19:04

  ciekawe 2 osoby...

  Jak na razie to 2 osoby dziennie chodza do CWRDW a inwestycja kosztowała 11,5 mln. zł. jakoś w mniejszych Chojnicach, Kościerzynie aquaparki pękają w szwach , ba znam nawet takich mieszkańców Tczewa co raz w tygodniu tam jezdżą a jest to grupa 4-ro osobowa . A idx dzisiaj na tczewski basen np. w piątek wolna tylko jedna godzina !!! jedna !!! tak faktycznie 2 osoby. Jak ty nie umiesz pływac to trudno...

  Cytuj
  IP: 213.241.xx4.xx7 
  -1

  _gość

  31.01.2012, 15:54

  Porządny basen przydałby się w Tczewie, bo to co mamy to jest porażka, masakra, wstyd, hańba itd itp. Szkoda słów. Obiekt miejski, czyli nasz i dla nas a ceny biletów wyższe niż w miejskich basenach w Niemczech a zarobki w Niemczech różnią troszeczkę niż w Polsce. Jednak nie wierzę, że nasi, tczewscy urzędnicy byliby zdolni "fundnąć" nam taki basen, jaki miasto i powiat kościerski zbudowali do spółki dla swoich mieszkańców. Dodam jeszcze, że Kościerzyna liczy trochę ponad 20 tys. mieszkańców.

  Cytuj
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +9

  mariola_gość

  30.01.2012, 09:46

  CED

  Budynku na tyłach ratusza, z którego korzystają głównie interesanci został nie dawno wyremontowany ,wydatkowano dużą kwotę pieniędzy . Teraz pwenie zostanie rozebrany o teren przeznaczony na parking dla wielmożnych ......Gdzie tu gospodarność.CED był wizytówką miasta ,świadczył usługi na poziomie .Teraz zostanie tylko prywatna Nauka ,w której pracują urzędnicy.Prywata ,prywata i tylko prywata .

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx1.xx1 
 • +6

  al_gość

  30.01.2012, 11:02

  Takich .........wybraliście to macie

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +10

  ._gość

  30.01.2012, 11:09

  PREZYDENT i PNP

  To grupa likwidacyjna- to co służy społeczności lokalnej zaczyna znikać ,niedługo Tczew będzie sypialnią dla mas robotniczych które mają tyrać ,a nie rozwijać się itelektualnie czy kulturowo .Ograniczyć zatrudnianie swoich w UM to i miejsca starczy dla tych obecnie zatrudnionych,pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyć na rozwój miasta tj;AQUAPARK,PRZYSTAŃ YACHTOWĄ i inne słuszne inwestycje.Został prezydentem NAMASZCZONY i to jest negatywny efekt wyborów mieszkańców.

  Odpowiedz
  IP: 77.114.xx1.xx1 
 • +3

  mropenvitamine_gość

  30.01.2012, 11:35

  Urzad Stanu Cywilnego zostanie pewnie rozebrany a na jego miejscu powstanie supermarket z blachy falistej.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx0 
 • +1

  Venom

  30.01.2012, 11:41

  a więc

  Budynek po CED-zie, aż się prosi aby przeniesiono do niego sąd, sama architektura budzi respekt, a i lokalizacja wyśmienita, na tyłach parking, co więcej trzeba.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • ....._gość

  30.01.2012, 11:52

  A jednostka nie miała przypadkiem być miejscem dla szpitala nowego?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx5 
 • - mówi radny_gość

  30.01.2012, 12:30

  "w kupie" cieplej

  jak nie tak to srak w końcu i tak za wszystko zapłacą mieszkańcy !!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx1.xx6 
 • +5

  Mar.Suche_gość

  30.01.2012, 12:47

  Jednostkę sprzedać na wolnym rynku !

  Jednostke faktycznie sprzedać bo jak miasto zacznie tam cokolwiek urządzać w stylu Mroczkowskie i inne specjały z UM to powstanie kolejny urzędniczy kombinat pod nazwa Centrum Samorządności ! A gdzie inwestycje w rekreację czy rozrywkę ? Kino , Aquapark ...

  Odpowiedz
  IP: 213.241.xx9.xx2 
 • +1

  _gość

  30.01.2012, 14:48

  Zgadzam się. Przedsiębiorca prywatny zrobi tak, aby jak najwięcej mieszkańców korzystało z jego pomysłu, bo tylko w ten sposób, może liczyć na zarobek. A mieszkańcy będą korzystać z czegoś, czego naprawdę potrzebują. Urzędnik zza biurka o miernej wiedzy i niedostatecznej wiedzy rynkowej nie powinien decydować w takie sprawie o tym co powinno tam powstać.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +2

  Malgorzata gosc_gość

  30.01.2012, 15:38

  W sprawie terenu po bylej Jednosce Wojskowej

  na tym terenie wybudować bardzo piekny szpital z prawdziwego zdażenia jest dobry dojast dożo pieknej zieleni dla osob chorych z wyjsciem na posesje przy szpitalna zeby chorzy mogli po oddychać swieżym powietrzem tak jak jest w Koscierzynie mieszkańcy Tczewa byli by bardziej zadowoleni .

  Odpowiedz
  IP: 83.238.xx9.xx8 
 • -1

  Any_gość

  30.01.2012, 18:59

  "dojast" - trzymajcie Mnie !

  świetny "dojast" proponuje nowy oddział psychiatryczny z dobrym "dojastem" dla Ciebie !

  Cytuj
  IP: 213.241.xx4.xx7 
 • -11

  pusia123

  30.01.2012, 16:57

  CD

  To by było rozsądne wyjście gdyby tam był sąd na miejscu CDu , dlaczego płacić za to my podatnicy ,a Pana Mroczkowskiego zostawcie w spokoju , nie macie się czy zająć zróbcie te chodniki bo można sobie nogi połamać <<<<<<........

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  ._gość

  30.01.2012, 17:22

  .

  CO TAK MROCZKOWSKIEGO BRONICIE? UKŁADY CZY CO? MIESZKA TU WYSTARCZAJĄCO DŁUGO, LUDZIE GO ZNAJĄ Z RÓŻNEJ STRONY...ECH, JAK I RESZTĘ. NICZEGO PO NICH NIE OCZEKUJĘ, KAZDY Z NICH MA MNIE I CIEBIE W ...

  Odpowiedz
  IP: 213.241.xx7.xx3 
 • +3

  ja15_gość

  30.01.2012, 22:09

  kasa

  Jak nie wiecie co z kasą zrobić to odkopcie ratuszowe piwnice na placu Hallera i zorganizujcie tam knajpkę, winiarnię lub cokolwiek innego (poza lumpem i bankiem)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • +2

  _gość

  31.01.2012, 15:47

  Czy już jacyś smutni panowie zgłosili się po działki przy Armii Krajowej po MOPSIE?

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • MROK-szok_gość

  31.01.2012, 19:01

  mrok i reszta establiszmentu ma NAS w d....,

  a pomysl z przeznaczeniem cED na budynku UM to poroniony. Po kija im tyle metrow, skoro komputery, cyfryzacja itd. Umozliwic odejscie emerytom UM. Miejsca i metrow bedzie dla chcacych i potrafiacych pracowac a nie z kawka do pokoju obok chodzic. Pan Mroczkow chyba sie romarzyl w terenach po JW, a sad co tam bedzie robil? Kwiaty na betonie sadzil? Ten teren zaorac i sprzedac pod budownictwo indywidualne. Chetnie sam bym tam zamieszkal opuszczajac blokowisko.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx5 
 • znajomy_gość

  06.02.2012, 09:46

  jw 3730

  Pan Mroczkowski to będzie wszystko robił aby w jego obrębie tam gdzie mieszka nic nie powstało aby nie zakłócało mu cisze a sąsiaduje za jw 3730 . bo tam ma wybudowany dom Cały czas myślał że jednostko wiecznie istnieć będzie.Teraz koło jego domu powinna powstać kuźnia lub muzeum miasta Tczewa w garażach JW 3730 gdzie mógłby być kustoszem daleko by nie miał tylko przez płot a zresztą jaki z niego TCZEWIAK żeby nie skierowali go do Tczewa do pracy to by nie wiedział gdzie Tczew

  Odpowiedz
  IP: 89.204.xx4.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.