Umowy terminowe będą zmieniane z mocy prawa na zawarte na czas nieokreślony

Umowy terminowe będą zmieniane z mocy prawa na zawarte na czas nieokreślony
W poniedziałek weszły w życie nowe zasady zawierania umów terminowych o pracę - możliwość przedłużania ich została ograniczona do 33 miesięcy.

Ogłoszona pół roku temu nowelizacja Kodeksu pracy, którą Sejm uchwalił 25 czerwca 2015 r., zmieniła też długość okresu wypowiedzenia dla umów na czas określony - ujednoliciła je z umowami stałymi.

Łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące.

Oznacza to, że maksymalnie po trzech latach - licząc z umową próbną - umowy terminowe będą zmieniane z mocy prawa na zawarte na czas nieokreślony.


Nowela daje prawo pracodawcy przedłużyć umowę na dłuższy okres, "gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie". O takich dłuższych umowach będzie trzeba jednak informować Państwową Inspekcję Pracy.

Wyjątkami od limitu mogą też być umowy okresowe zawierane na czas określony w celu m.in.: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności; wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; wykonywania pracy przez okres kadencji.

Od poniedziałku zmienił się też okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony. Jest on teraz zależny od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy - tak jak jest obecnie w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony. Przy zatrudnieniu krótszym niż sześć miesięcy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, od pół roku do trzech lat - miesiąc, a powyżej trzech lat - trzy miesiące.

Do tej pory okres wypowiedzenia umów terminowych wynosił dwa tygodnie, niezależnie od czasu, na jaki zostały zawarte. W marcu 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia dla umów terminowych bez względu na długość zatrudnienia jest dyskryminujący.

Ustawa poprawia też sytuację kobiet w ciąży zatrudnionych na umowy na czas określony. Zakłada, że umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Po porodzie matce przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia - rozwiązaniu umowy o pracę.

Do Kodeksu dopisano też stosowane w praktyce rozwiązanie - zwalnianie z obowiązku świadczenia pracy na okres wypowiedzenia umowy o pracę. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zgodnie z Kodeksem pracy od poniedziałku można zawrzeć jedynie jedną z trzech umów - na okres próbny, na czas określony, albo na czas nieokreślony. Dotychczasowe umowy na czas wykonywania określonej pracy albo na czas zastępstwa nieobecnego pracownika będą teraz umowami na czas określony.

Przepisy przejściowe szczegółowo określają, w jaki sposób traktować obecnie trwające umowy okresowe - czy wliczają się do limitów wprowadzanych obowiązującą od poniedziałku nowelizacją.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • _gość

    29.02.2016, 10:15

    Co z tego że jest jakies tam prawo jak nikt tego nie przestrzega ? Nawet pracodawcy co sie ogłaszaja w PUPie zatrudniaja na czarno ( nie dają żadnej umowy )

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx2.xx8 
  • _gość

    29.02.2016, 14:36

    Właśnie gówno to znaczy już teraz pewna firma które ma dużą sieć POLSKICH SKLEPÓW zwalnia dobrych kierowników po nastu latach żeby nie dać im umów i nie mieć 3 miesięcznego wypowiedzenia .Więc gówno z tego jak się nie respektuje przepisów. w tym kraju nigdy nie będzie dobrze sam złodziej i ku....a nie dziwię się że młodzież ucieka z tego bagna

    Cytuj
    IP: 109.207.xx4.xx0 

    ktoś-gośc_gość

    29.02.2016, 20:17

    NIE WSZYSTKIE FIRMY TAKIE SĄ!!!! NIE KTÓRE CHCĄ DAĆ UMOWĘ TYLKO CI CO PRZYCHODZĄ KRZYCZĄ Z DALEKA ŻE NIE CHCĄ ŻADNEJ UMOWY BO CHCĄ PRACOWAĆ NA CZARNO,ALBO WCALE.... POTRAFIĄ DAĆ TYLKO KARTKĘ DO PODBICIA,A DO PRACY ANI RUSZ... A KTOŚ JAK CHCE UMOWĘ TO SOBIE WYWALCZY,A ZAWSZE MOŻESZ W ODPOWIEDNIE MIEJSCA ZGŁOSIĆ...

    Cytuj
    IP: 84.38.xx4.xx0 
  • Jeno_gość

    29.02.2016, 15:11

    Jeżeli obecnie pracuje w firmie przez 3 lata to teraz powinienem dostać nowa umowę na czas nieokreślony?

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx7.xx9 
  • ktoś_gość

    29.02.2016, 18:58

    nie

    3 lata to 36 miesięcy czyli z mocy nowej ustawy już pracujesz na czas nieokreślony , nie musisz mieć tego na nowym świstku choć w teorii pracodawca mógł by zadbać o papierologię, w skrócie umowa o prace nie może zawierać klauzuli niekorzystnych dla pracownika (te które są ujęte w kodeksie pracy) a jak takowe zawiera to i tak w świetle prawa są nieważne np stawka na pełen etat poniżej minimalnej krajowej itp . w twoim wypadku umowa terminowa przekraczająca zatrudnienie przez 33 miesiące(pewnie w ciągłości, trzeba uwazac na kwiatki w postaci np sezonowych przerw w zatrudnieniu powyzej 1 miesiaca ) w świetle prawa jest umowa bezterminową cokolwiek na niej jest napisane .

    Cytuj
    IP: 109.207.xx4.xx5 
  • Macia_gość

    29.02.2016, 22:01

    Zapierdalać

    Całe prawo jest za tym by nie pracować. Nowi durnie pomogli - 500+. Zapytać pracownika : chcesz zarabiać 1500 na umowie legalnej, czy 2500 na czarno ? Na więcej pracodawcy nie stać ( oprócz urzędów ), bo z moich pieniędzy. Nepotyzm w urzędach potwierdza moje zdanie. Żeby tych wszystkich ( w większości niepotrzebnych ) sk... usunąć , to znalazłoby się odpowiednia ilość ludzi do wykonania obowiązków ( bez nepotyzmu ) za połowę pensji urzędniczej. Mistrzem głupoty i braku wiedzy jest obecny starosta. Jest też mistrzem pokazywania się z P...........osłem Smolińskim, który czego się nie tknął, to doprowadził do upadku. Przykład : stocznia tczew. liński jest wybitnym przykładem dup.liza i miernoty wykształcenia którą zdobył w czasach komuny. Podobnie zawczasu Św JK zdobył wykształcenie prawnicze na UG. Banda elementów która powinna zostać odizolowana od społeczeństwa jako szkodliwa.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.