Zwolnienie lekarskie online: w jakich sytuacjach lekarz może odmówić wydania L4?

(fot. mat. prasowe)
Zwolnienie lekarskie online: w jakich sytuacjach lekarz może odmówić wydania L4?
Zwolnienie lekarskie online można otrzymać po konsultacjach online z lekarzem, które zazwyczaj są prywatne i płatne. Czy dokonanie płatności jest równoznaczne, z tym że w każdym przypadku zwolnienie L4 otrzymamy? Niekoniecznie. Sprawdź, w jakich przypadkach lekarz może odmówić pacjentowi wystawienia L4.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne - czym jest i kto może je wystawić?
Elektroniczne L4 to cyfrowy dokument, który zastąpił wystawiane pacjentom papierowe zwolnienia lekarskie. Wystawić może je lekarz POZ, lekarz specjalista, a nawet w razie potrzeby stomatolog lub lekarz w szpitalu. Nie ważna jest tu specjalizacja lekarza, czy też miejsce jego pracy - ważne jest posiadane upoważnienie z ZUS. Zwolnienie L4 oraz związane z nim świadczenia przysługują jedynie tym pacjentom, którzy spełniają pewne warunki.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawić może lekarz nie tylko na wizycie stacjonarnej, ale również w czasie konsultacji online, chociażby poprzez portal: https://naszarecepta.pl/e-recepta/zwolnienie-lekarskie-l4/ . Jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie elektroniczne, które otrzymamy od lekarza w ramach konsultacji przez Internet? Wystarczy zalogować się do swojego IKP lub konta PUE ZUS. Obsługa tych portali jest intuicyjna, więc nikt nie będzie mieć problemu, jak sprawdzić do kiedy ma zwolnienie lekarskie lub jakie zalecenia są w nim zawarte.

Kiedy lekarz może odmówić wydania L4?

L4 stacjonarne i zwolnienie lekarskie online mogą być wystawione tylko tym pacjentom, którzy się do tego kwalifikują. L4 przysługuje osobom niezdolnym do pracy w związku z własnym stanem zdrowia lub koniecznością sprawowania opieki nad bliską osobą. Mogą je otrzymać pacjenci, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym, a to jest obowiązkowe przy umowie o pracę i dobrowolne przy działalności gospodarczej i umowie zlecenie. L4 i związane z nim świadczenia przysługują ponadto tylko tym osobom, które w danym roku kalendarzowym nie wykorzystały jeszcze przysługującego limitu.

Lekarz może odmówić wystawienia L4, jeśli pacjent nie spełnia powyższych warunków. Ma prawo ponadto zakwestionować zasadność wystawienia L4 (również online), jeśli nie będzie mieć pewności, czy pacjentowi faktycznie jest zwolnienie lekarskie potrzebne. Samo wystawienie zwolnienia lekarskiego nie jest płatne, ale konsultacje lekarskie prywatne, które je poprzedzają, wymagają opłaty. Wniesienie opłaty nie jest jednak równoznaczne, z tym że pacjent bezwzględnie L4 od lekarza dostanie - zawsze ostateczna decyzja pozostaje po stronie specjalisty.

Zwolnienie lekarskie online - co należy o nim jeszcze wiedzieć?
Otrzymując od lekarza zwolnienie L4, w tym także zwolnienie lekarskie online, pacjent zobowiązany jest do poinformowania swojego pracodawcę o niezdolności do pracy i prognozowanym czasie jej trwania. Pracodawca posiadający PUE ZUS powinien otrzymać automatyczną wiadomość o niezdolności swojego pracownika do pracy, jednak i tak należy się z pracodawcą skontaktować. Jak sprawdzić, czy L4 dotarło do pracodawcy? Najłatwiej po prostu zadzwonić z informacją o fakcie otrzymania L4 i jednocześnie z pytaniem, czy zwolnienie dotarło elektronicznie.

Cyfryzacja sprawiła, że nie ma teraz konieczności dostarczania wydruku zwolnienia lekarskiego do pracy, co jest bardzo przydatne w czasie choroby. Nie trzeba zjawiać się w pracy osobiście, czy też angażować osób trzecich w dostarczenie L4 pracodawcy. Jeśli jednak zdarzy się, że zwolnienie elektroniczne nie dotarło do pracodawcy, bo ten np. nie posiada konta PUE ZUS, pacjent będzie musiał dostarczyć druk e-ZLA na papierze.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej