"Czyste powietrze Tczewa 2016" - coraz mniej czasu na zgłoszenia

Dym (fot. tcz.pl)
"Czyste powietrze Tczewa 2016" - coraz mniej czasu na zgłoszenia
Tylko do 28 kwietnia można składać wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu "Czyste powietrze Tczewa 2016". Przedsięwzięcie cieszy się sporym zainteresowaniem tczewian - dzięki konkursowi można pozyskać dotacje na wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania, a to ma sprawić, że będziemy oddychać zdrowszym powietrzem.

To już kolejna edycja konkursu, który przynosi wymierne efekty. W latach 2012-2015 przyznano dotacje do wymiany ogrzewania, w sumie zlikwidowano 286 pieców węglowych i wykonano 117 nowych instalacji: piece gazowe, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompa ciepła.

- Ten konkurs przynosi wymierne efekty, dlatego będziemy go kontynuować. Dzięki niemu możemy cieszyć się w Tczewie z czystszego powietrza. Badamy jakość powietrza - w ciągu ostatnich lat znacznie się polepszyła - m. in. ograniczyła się ilość pyłów i niebezpiecznych tlenków - mówi Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa.

Ze środków Gminy Miejskiej Tczew (lata 2012-2015) wydatkowano na ten cel 261 429,25 zł, a dofinansowanie uzyskane z WFOŚiGW (lata 2013-2015) wyniosło 136 539 zł.


- Do 28 kwietnia czekamy na wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu „Czyste powietrze Tczewa 2016”. Regulamin konkursu oraz wniosek wraz z załącznikami można pobrać z www.wrotatczewa.pl - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.

Przedsięwzięcie jest realizowane w związku z przystąpieniem Gminy Miejskiej Tczew do konkursu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, pn. Czyste Powietrze Pomorza.

Celem konkursu jest wyłonienie spośród zgłoszonych zadań tych, których realizacja przyniesie najlepsze efekty ekologiczne wyrażone wielkością uzyskanej redukcji emisji substancji szkodliwych do atmosfery, a następnie dofinansowanie ich realizacji w formie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zwanego dalej Funduszem i ze środków budżetu Gminy Miejskiej Tczew.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone zadania dotyczące modernizacji źródeł ciepła, poprzez likwidację (przez co rozumie się fizyczny demontaż) kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich:

- kotłami opalanymi gazem lub olejem opałowym,
- źródłami ciepła wykorzystującymi odnawialne źródła energii (pompy ciepła, kolektory słoneczne),
- podłączeniem do sieci ciepłowniczej.

Zadania mogą dotyczyć źródeł ciepła zasilających budynki zlokalizowane na terenie miasta Tczewa:

- jednorodzinne, stanowiące własność osób fizycznych,
- wielorodzinne, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe,
- wielorodzinne stanowiące własność Gminy Miejskiej Tczew.

Do konkursu mogą być zgłaszane tylko zadania nierozpoczęte, dla których została wykonana bieżąca dokumentacja fotograficzna stanu istniejącego, przedstawiająca źródło ciepła przed modernizacją.


Dofinansowaniem objęte zostaną wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na:

1. zakup oraz montaż nowych:

- kotłów opalanych gazem lub olejem opałowym,
- pomp ciepła,
- węzłów cieplnych z przyłączami,
- kolektorów słonecznych;

2. wykonanie instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u. (zakup i montaż elementów instalacji).

- Wnioskodawca po zakończeniu inwestycji rozlicza się z wykonania zadania, przedkładając rachunki lub faktury dokumentujące poniesione wydatki. Ponieważ Gmina Miejska Tczew ubiega się o dofinansowanie zadania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚIGW w Gdańsku) - dotacją objęte zostaną tylko udokumentowane wydatki poniesione przez Wnioskodawców w terminie po opublikowaniu wyników konkursu ogłoszonego przez WFOŚIGW w Gdańsku. O wyniku konkursu Gmina Miejska Tczew powiadomi Wnioskodawców pisemnie po opublikowaniu wyniku przez WFOŚIGW w Gdańsku. Wyniki zostaną opublikowane w terminie po 1 lipca 2016 roku. - mówi rzeczniczka.

Wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie zobowiązany jest zlikwidować wszystkie źródła ciepła opalane węglem lub koksem w miejscu realizacji zadania.
W przypadku gdy wnioskodawcą jest wspólnota mieszkaniowa oznacza to likwidację wszystkich pieców w budynku, w którym funkcjonuje wspólnota.
W przypadku wnioskodawcy indywidualnego, będącego częścią wspólnoty mieszkaniowej, likwidacji podlega(ją) źródło(a) ciepła w lokalu, którego wniosek dotyczy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • _gość

    22.04.2016, 11:17

    Czy ZUS aplikuje?

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx5.xx1 
  • xxx_gość

    23.04.2016, 16:15

    ściema

    ściema

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.