Radni chcą, by na Suchostrzygi wrócił komisariat policji

Część radnych uważa, że powinien tutaj wrócić komisariat (fot. tcz.pl)
Tczew - Radni chcą, by na Suchostrzygi wrócił komisariat policji
Ponad 20-tysięczne tczewskie osiedle Suchostrzygi nie ma od kilku lat komisariatu policji. Mieszkańcy nie czują się bezpieczni i sprawa powraca na forum Rady Miejskiej. Tymczasem policja uważa, że ponowne uruchomienie komisariatu nie ma wielkiego sensu - wymagałoby tylko utworzenia nowych etatów, a służb patrolowych i tak nie przybyłoby.

Pytanie o szanse na ponowne uruchomieniu komisariatu na tczewskich Suchostrzygach powraca co kilka lat - tym razem usiłował się dowiedzieć, jakie są plany policji w tej sprawie, radny Janusz Kulpa. Przedstawiciele policji nie pozostawiają jednak żadnych wątpliwości - na uruchomienie placówki, gdzie przez całą dobę będą czuwali policjanci, na razie nie ma wielkich szans:

- Kiedy przyszedłem do Tczewa, nie było tam już komisariatu - funkcjonował tam rewir dzielnicowych - na terenie Tczewa działały dwa takie punkty. Po analizie struktur stwierdziłem, że trzeba dzielnicowym zabrać te "zabawki", które przeszkadzają w pracy. Utworzyłem jeden rewir, a zaoszczędzone etaty przesunąłem do służby patrolowo-interwencyjnej. Na dzisiaj też nie widzę potrzeby tworzenia komisariatu na Suchostrzygach - z prostej przyczyny - obowiązku utworzenia kolejnych etatów. - komendant tczewskiej policji, nadkom. Robert Sudenis.

Utworzenie komisariatu wiązałoby się ze stworzeniem posady m. in. dla komendanta, policjantów z pionu dochodzeniowego, prowadzących sprawy na terenie Suchostrzyg oraz policjanta pionu kryminalnego do prowadzenia postępowań operacyjnych.

- I tak - podobnie jak w Gniewie, czy Pelplinie - nie byłoby służby całodobowej dyżurnej, bo to wymagałoby kolejnych dziesięciu etatów. Zatem jak policzymy, ile etatów musielibyśmy posadzić za biurkiem, po to by funkcjonował komisariat, okazuje się, że osiedle na tym nic nie zyska. - uważa komendant.

Funkcjonariusze dodają, że nawet większy od Tczewa Elbląg funkcjonuje na bazie jednej komendy miejskiej - i tam to rozwiązanie dobrze się sprawdza, a nowy komisariat w Tczewie oznacza tak naprawdę większą liczbę etatów, co wcale nie przekłada się na ilość patroli. Po za tym w przyszłości całkowicie zmienić sytuację może budowa nowej komendy:

- Mam nadzieję, że będzie przyzwolenie na to, by budować nową komendę. Są ciekawe gruntu przy krajowej "jedynce" od strony Suchostrzyg - zatem nie tylko komisariat, ale i cała komenda może będzie w tym rejonie. - dodaje szef policji.

Prezydent Tczewa, Zenon Odya, chociaż przyznaje, że przed laty walczył o zatrzymanie komisariatu, to teraz uważa, że nie ma to wielkiego sensu, jeśli za utworzeniem placówki, nie pójdzie zwiększenie liczby patroli:

- Jeżeli ta nowo stworzona placówka ma być obsadzona etatami istniejącymi w komandzie powiatowej, to jest to bez sensu. Mówiąc językiem wojskowych - to rozczłonkowanie sił i środków, a działania policji będą mniej skuteczne.

Dodajmy, że przy ulicy Żwirki - w dawnej siedzibie komisariatu - działa, przeniesione z ulicy Kasprowicza, ogniwo do spraw wykroczeń. Dyżurujący tam policjant przyjmuje interesantów i zajmuje się prowadzeniem zadań wyjaśniających.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (28)
dodaj komentarz

 • -3

  pingapinga

  18.06.2010, 07:34

  a dlaczego liczba patroli nie zwiększy się ??? żyjemy podobno w państwie prawa, w państwie policyjnym wręcz, a brakuje policjantów - jakaś paranoja.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -34

  Tcz18W

  18.06.2010, 09:21

  tak...

  Komisariat na niebezpiecznych suchostrzygach powinien być...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  mieczyslaw

  19.06.2010, 10:23

  wybory ida,

  nie chodzi o komisariat a o zapisanie sie w pamiecie wyborcow! tu nikt sie nie zastanawia czy to ma sens (przywracanie go lub nie), tu chodzi o to, zeby halasu narobic. pozniej powiedza: "chcielismy, ale nie bylo takiej mozliwosci, ale pamietacie jak walczylismy".

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  ka_gość

  18.06.2010, 09:36

  Jezeli zyjemy w Panstwie policyjnym to dlaczego brakuje policjantow? W panstwie policyjnym cecha jest przerost policjantow nad potrzebami : ) Oj ktos tutaj ma problemy z interpretacja. Zyjemy w panstwie prawa, ktore nie jest bogatym krajem, ktory jest w stanie zapewnic 100% ilosc policjantow, pogotowia, strazy w stosunku do potrzeb. I to jest fakt i sytuacja taka ma miejsce w 3/4 krajow UE. Zaden powod do narzekania. Warto tworzyc komisariat po to aby liczba patroli zwiekszyla sie o 2 patrole ? Przy tym utworzyc 5etatow o ktorych mowa i co ? Wydatki siegna 30 tys a co te 2 patrole zmienia. Gdyby zmienic spolecznestwo, ktore widzi i reaguje to by bylo inaczej. Tymczasem moga okradac na ulicy bezrbonnych ludzi a spoleczenstwo ma w dupie, moga kras, a ludzie maja w dupie. Ale potem pretensje ze policja nie jest wszedzie. IDZCIE NA WYBORY ! ZMIEN KRAJ !

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +3

  czesiu_gość

  18.06.2010, 09:44

  mamy

  u nas chory system i to się potwierdza i wcale nie jest on policyjny, bo ja nawet mojego dzielnicowego na oczy nie widziałem, pewnie siedzi za biurkiem i wypełnia biurokratyczne świstki

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx4 
 • +3

  _gość

  18.06.2010, 12:09

  Powinien być komisariat na Suchostrzygach. A nie coś by się działo to do miasta gnać.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +6

  ona__gość

  18.06.2010, 13:26

  Bardzo dobry pomysł:))))))Komisariat musi wrócić ;p

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx2 
 • +6

  Łukasz

  18.06.2010, 15:20

  pomysł

  Usunąć Straż Miejską, która nic nie robi i przekazać kasę policji. Znajdzie się na posterunek i nowe etaty. Proste.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  ona_gość

  18.06.2010, 22:11

  zgdzam się z przedmówcą choć szczerze to możńa by było jak nie nowy posterunek na suchych to poprostu przenieść straż miejską na suchostrzygi może to też by było jakieś rozwiązanie bo tak i policja i straż sa na starym mieście

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx8 
 • -2

  LLL.W._gość

  18.06.2010, 18:22

  Suchostrzygi - Komisariat Policji

  Najlepiej zlikwidować Straż Miejską bo oni NIC nierobią i prawde mówiąc też NIC nie mogą !!! Znam jednego ze Straży z widzenia,co Sam np.chleje pod Blokiem Piwo itp. i ma to gdzieś !!! Ale innym Mandaty wciskać za picie Alkoholu to oczywiście umie !!! Dużo Kasy na Nich jest wydawane,zato wybudowaliby nowy Komisariat Policji,paru Policjantów więcej i pasuje,Suchostrzygi byłyby choć troche bezpieczniejsze może ?!

  Odpowiedz
  IP: 178.1.xx7.xx5 
 • +2

  lolek_gość

  19.06.2010, 01:37

  To zrób mu zdjecie i wyślij do komendata straży. Koleś będzie szukał innej pracy.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • +3

  MIO

  18.06.2010, 18:31

  Jeśli jest taka możliwość to jestem za!!!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  LLL.W _gość

  18.06.2010, 20:10

  do LLL.W, widzisz ze chleje pod blokiem a po policje/straz miejska nie zadzwnoisz, taki z ciebie obywatel jak z koziej d**y traba, zenada, potrafisz narzekac na kogos, a sam nic nie zrobisz

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx4 
 • +2

  lulilaj_gość

  18.06.2010, 21:04

  oj powinien być powinien

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx9.xx2 
 • ona_gość

  18.06.2010, 22:08

  moim zdaniem poprostu pan komendant nie chce nowego komisariatu bo wiecej kasy musiałby włożyc w policjantów a nie w swoją kieszeń. a jak są jakiekolwiek staże czyy też przyjmują nowych policjantó to bardzo rzadko chcą w tczewie bo niby nie potrzebują. ale gdyby powstał nowy posterunek znalazłyby się nowe miejsca pracy a i suchostrzygi byłyby bezpieczniejsze. ile razy pod oknami bloków z soboty na niedziele pijana młodzież i nie tylko się biją zaczepiają innych szukają powodu do zaczepki. śmiecą tłuką butelki. może i jest takich ludzi mało ale są a dla policji nowy komisariat to nie nowi pracownicy tylko dodatkowe koszta które mogłyby być włożone do ich kieszeni... takie jest moja zdanie

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx8 
 • +2

  lolek_gość

  19.06.2010, 01:51

  1. Staże w policji są na okrągło. Nawet sami do tego zachęcają. 2. Komendant ma rację o ile trochę pomyślicie! Komu pomoże policjant siedzący za biurkiem, gdy komuś dzieję się krzywda na ulicy?! Chyba lepiej żeby był policjant na patrolu a nie wypełniał sterty kartek. Jak będzie Ci się działa krzywda to najpierw pobiegniesz na tą komendę czy zadzwonisz pod 112? 3. Na jakiej podstawie sądzisz, że pieniądze niewydane na inne stanowiska pracy dla policjantów lądują w kieszeni komendanta? Przecież to jest budżetówka a nie prywatna firma, w której to, co zostanie zabiera szef. 4. Policja ma być instytucją likwidującą bezrobocie czy dbaniem o porządek? 5. Trzeba sie zastanowić 10 razy zanim napisze się jakieś bezpodstawne oskarżenia. 6. Popieram komendanta. Więcej patroli w miasto a mniej biurokracji.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • +2

  ona_gość

  18.06.2010, 22:17

  dokłądnie jak w powyższych wypowiedziach ludzie widząc krzywdę kogoś innego przechodzą obok jak by nic sie nie dzialo. gdyby kazdy z nas zaczal reagowac na takie zachowania bądź też poprostu wezwał pomoc byłoby inaczej ale... tak szczerze powiedziawszy ludzie są albo udają poprostu hamów z sercem z kamienia bo są zdania " jak komus się dzieje to niech się dzieje a najważniejsze że nie mnie" . tylko jak sytuacja się odwróci to będzie "pomocy" a wtedy znajdzie się ktoś tak samo myślący i to poprostu oleje...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx8 
 • +3

  eh_gość

  18.06.2010, 22:56

  eh

  zgadzam się-nawet dziś byłem świadkiem takiej sytuacji...tyle że ludzie są zastraszeni i się boją..więcej pracy Policji ze społeczeństwem

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx7 

  _gość

  19.06.2010, 01:35

  Byłeś świadkiem?! Ciekawe jak zareagowałeś? Głowa w niebo czy "d... w troki i mnie nie ma"? wstydddddddddddd

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • Tcz_gość

  18.06.2010, 23:55

  Do tego co skometował kom.od LLL.W. Wielkie Mądre Jajo sie znalazło !!!!!!!!! Ciekawe jakby pod Twoim Blokiem ktoś ze Straży Miejskiej znajomy z widzenia chlał Piwsko,co Ty byś zrobił ???? Napewno byś zadzwonił po Policje !!!!!! W gacie byś miał nawalone i nic więcej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Za kapowanie nie jeden skończył na Cmetarzu !!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.1.xx7.xx5 
 • -1

  Krzychu_gość

  19.06.2010, 00:07

  Komisarit Policji na Suchostrzygach

  Ludzie !!! Spróbujcie zadzwonić na Policje czy Straż !!! Przecież ONI się znają między Sobą !!!!!! Jak ktoś z Nich chleje Piwo itp. pod Blokiem nic mu się przecież nie stanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!! No chyba między Kumplami nic nie może złego się stać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To jest bez Sensu !!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.1.xx7.xx5 
 • +2

  Jan_gość

  19.06.2010, 15:10

  Zgadzam się z tym. Nic się nie stanie,swój swojego nietknie !!!

  Cytuj
  IP: 94.220.xx5.xx4 
 • +1

  Pawełło_gość

  19.06.2010, 08:55

  Komisariat jest konieczny!

  A miejsce jest bardzo dobre bo w centrum osiedla i w sąsiedztwie knajp, gdzie niejednokrotnie dochodzi do najróżniejszych akcji. Burdy przy Biedronce to niestety weekendowa rzeczywistość (oczywiście mowa o godzinach nocnych). Szkoda, że temat jest podniesiony teraz, a nie wcześniej i nie tak szybko da się coś załatwić z tą komendą, jesli w ogóle da się załatwić cokolwiek. Latem aktywność "nieprzyzwoitości" podnosi się więc policja miałaby co robić. Już sama obecność mogłaby wiele zmienić bo w dużej mierze nie jest to bandytyzm, co raczej niegroźne, niemniej denerwujące picie alkoholu, oddawanie moczu, zostawianie śmieci po libacjach, głośne zachowanie.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xxx 
 • +1

  ona_ od zawsze_gość

  19.06.2010, 10:06

  ktoś mi podkradł nick ://///

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx2 
 • +1

  Leon_gość

  19.06.2010, 12:59

  Panie komendancie!

  Niech Pan nie porównuje Suchostrzyg z Pelplinem czy Gniewem, bo to nie ta wielkość. Suchostrzygi, jeśli brać pod wzgląd ilość mieszkańców, można przyrównać do Pruszcza Gdańskiego.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • -4

  _gość

  19.06.2010, 19:38

  Większe wypłaty dla policjantów to będzie ich więcej , przecież oni narażają życie za innych, często obcych ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx4.xx3 
 • +1

  123_gość

  21.06.2010, 00:01

  jestem za komisariatem na suchostrzygach!

  Odpowiedz
  IP: 79.162.xx4.xx0 
 • _gość

  21.06.2010, 15:16

  PEWNIE

  KOMISARIATÓW NIGDY ZA WIELE.... JESTEM ZA OTWARCIE, MOŻE BEZPIECZNIEJ SIĘ ZROBI TYLKO POLICJA DO PRACY NIECH SIĘ NAJPIERW WEŹMIE.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.