Świąteczny los karpi - "upewnij się, że były humanitarnie traktowane"

Jeden z plakatów kampanii prowadzonej przez klub Gaja (fot. klubgaja.pl)
Tczew - Świąteczny los karpi - "upewnij się, że były humanitarnie traktowane"
Co roku, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, do organizacji humanitarnej ochrony zwierząt w całej Polsce napływają setki zgłoszeń dotyczących okrutnego traktowania karpi oraz innych ryb, i to zarówno przez sprzedawców, jak i kupujących. Ryby głosu nie mają, dlatego organizacje proszą w ich imieniu - Zanim zdecydujesz się kupić rybę na świąteczny stół, upewnij się, że była humanitarnie traktowana!

Zanim kupisz...

Aby zaoszczędzić zwierzęciu niepotrzebnego stresu, najlepiej jest zrezygnować z zakupu żywej ryby. Jeśli jednak koniecznie chcesz nabyć taką, nie męcz jej transportem w reklamówce. Przenieś ją w naczyniu z wodą. Naczynie powinno mieć odpowiedni rozmiar, aby ryba przebywała w naturalnej pozycji i nie przylegała bokami ciała do ścianek pojemnika. Najlepsze do tego celu są specjalne, tanie i lekkie pojemniki opracowane przez naukowców, które w tym roku pojawiły się na rynku. Jeśli sklep oferuje żywe ryby, zwróć uwagę, czy zwierzęta mają zapewniony odpowiednio duży basen z czystą, dobrze napowietrzoną wodą. Jeśli zauważysz, że ryby okaleczają się nawzajem z powodu nadmiernego zagęszczenia, lub podduszone pływają na boku, jeżeli żywe ryby są sprzedawane "do reklamówki", osobom nieprzygotowanym do zapewnienia im humanitarnego transportu, zrezygnuj z zakupu. Wybierz inny sklep. Tylko od Ciebie zależy, czy własnymi pieniędzmi nagrodzisz kogoś za okrutne traktowanie zwierząt!

Zanim zdecydujesz się na sprzedaż…

Niejednokrotnie jesteśmy świadkami wstrząsających scen, gdy ryby duszą się i okaleczają nawzajem w zbyt ciasnych, niedotlenionych basenach, lub konają powoli na oczach klientów, wyłożone na lady niczym ochłapy mięsa. A przecież są to żywe zwierzęta! Takie postępowanie nie tylko zniechęca potencjalnych klientów do zakupów i dowodzi braku wrażliwości sprzedawcy, ale przede wszystkim jest niezgodne z polskim i unijnym prawem. Pamiętajmy, że zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt "Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę."

Dlatego zwracamy się do Państwa z apelem - jeśli zdecydują się Państwo na sprzedaż żywych ryb, prosimy pamiętać o zapewnieniu im humanitarnych warunków, tj. wypełnionego wodą basenu, proporcjonalnej w stosunku do ilości zwierząt wielkości, oraz odpowiedniego do gatunku zaopatrzenia w tlen. Pamiętajmy, że ryby potrzebują wody i tlenu również w trakcie transportu, nie sprzedawajmy żywych ryb pakując je w reklamówki. Nie przysparzajmy zwierzętom niepotrzebnego cierpienia. Niech Święta Bożego Narodzenia będą dla nas wszystkich czasem radości!!!

Akcję prowadzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals. Więcej na stronie internetowej www.otoz.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +8

  kb_gość

  22.12.2010, 00:09

  humanitarne traktowanie

  Ludzie z głodu umierają, a oni się karpiami przejmują.... Ciekawe, czy widząc umierającego człowieka, taki jeden z drugim obrońca zwierząt, w jakikolwiek sposób by zareagował... Wstyd mi za Was ludziska...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx0 
 • +2

  s_gość

  22.12.2010, 07:37

  Skoro dostrzegasz problem głodu w Polsce/na świecie to może zacznij działać społecznie, żeby ten głód zniwelować, a nie bredzisz o jakiś bliżej nieokreślonych ludziach, którzy umierają z głodu. Taki argument pada często w odpowiedzi na akcje społeczne. Najczęściej używają go wieczni malkontenci, którzy poza siedzeniem w domu przed komputerem i narzekaniem nic w życiu wartościowego nie robią. Żal.

  Cytuj
  IP: 87.204.xx2.xx0 
  +6

  kb_gość

  22.12.2010, 10:40

  dostrzegam

  TAK. Dostrzegam problem głodu! I nie przejmuję się karpiami, które są hodowane wyłącznie po to aby je zabić i zjeść. POMAGAM potrzebującym (ale naprawdę potrzebującym a nie nierobom zbierającym wyłącznie na wino) choć prawdziwy potrzebujący o pomoc rzadko prosi bo mu po prostu wstyd!!! Bliżej nieokreślonych osób? Około 2 lata temu bezdomny został podpalony na Suchostrzygach! Nie jestem malkontentem, lecz osobą która jest uczulona na ludzką głupotę, a marnowanie czasu i pieniędzy na zajmowanie się karpiami, gdy obok ktoś umiera, jest właśnie taką głupotą.

  Cytuj
  IP: 77.253.xx2.xx9 
 • +7

  alucard_gość

  22.12.2010, 00:31

  Humanitaryzm ?

  Do autora artykułu: czemu jeśli chodzi o zwierzęta jeszcze używa się słowa humanitaryzm ? Przecież on z definicji nie ma z nimi nic wspólnego tylko z samym człowiekiem ?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx6 
 • zgadzam się_gość

  22.12.2010, 07:17

  humanitaryzm?

  Człowieczeństwo czyli to co obserwujemy w Korei, na Białorusi w Afganistanie, Iraku, Palestynie itp itd.... Tylko człowiek potrafi zabijać bez powodu.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx9 
 • +5

  obserwator_gość

  22.12.2010, 07:10

  Żenua

  Popier..niczyło was z tą humanitarnością wobec karpi. TO jest chore!!!!!!!! A umierającymi ludzmi np na ulicach czy katowanymi po sąsiedzku w domach się tak nie przejmujecie. Totalna znieczulica. Ale karp w worku to wielkie halo zaraz. A w domu jak nikt nie widzi to zapewne bach obuchem go w łeb i kosą w brzuch!

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx0.xx4 
 • -4

  Piotr_gość

  22.12.2010, 08:00

  ???

  Kto umeira na ulicach? kogo katuja ? to sa odosobnione przypadki. bez przesady, polska to nie Indie gdzie trup lezy na kazdym rogu. uwazam ze akcja jest jak najbardziej sluszna. czmeu nie sprzedaje sie zywych dorszy tunczykow czy sledzi? a akurat karp musi byc zywy? chora tradycja i tyle

  Cytuj
  IP: 195.60.xx6.xx6 
  -4

  echh_gość

  22.12.2010, 08:02

  ales pajac

  nie widzialem zeby u nas ktos umieral na ulicy czy byl skatowany. Jak jestes taki wrazliwy to ruszaj na ulice sprzatac rozkladajace sie zwloki i bronic katowanych po sasiedzcku.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx7 

  C>K>M

  22.12.2010, 22:15

  Fakt, Polska to nie Indie, tylko że nie pod tym względem co myślisz:)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  Max_gość

  22.12.2010, 09:35

  tradycja

  hej,obrońcy żywych karpi!!! Czy karp sprzedawany jako filet jest ok? przecież on kiedyś żył i kto wie w jaki sposób pozbawiono go życia,jesteście obrońcy żałośni,pozdrawiam!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx4 
 • +5

  wioslarz25

  22.12.2010, 09:45

  szkoda kasy

  Marnotractwo pieniędzy i czasu na tego tupy kampanie, co za różnica czy umrze przed wjazdem do sklepu czy dopiero w siatce czy w domu ? Dzieciom podoba się żywy pływający karp w baseniku w sklepie a później w domu i jakoś one nie widzą problemu. Karpia hoduje się w stawach i z góry każdy wie po co. Nie rozumiem po co ten cały krzyk.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  Ja ;)_gość

  22.12.2010, 10:16

  Uwielbiam Karpika i to jest moja tradycjia ...Będę wpierdzielac aż będą mi się uszy trzęsły .... wesołych Swiąt i smacznego karpia ...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx1 
 • +2

  _gość

  22.12.2010, 10:57

  Jak już to wolę kupic już zabitego niż żywego. A najlepiej filety rybne już wypatroszone.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +2

  ZIELEmale_gość

  22.12.2010, 12:04

  karpiem się przejmujecie ? chyba czas najwyższy pożegnać się z telewizorem....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx3 
 • +5

  asd_gość

  22.12.2010, 12:26

  w Carrefour piszę "Zabijanie Karpia na życzenie klienta". Poprosiłem o zabicie. Karp nie został zabity a ogłuszony. W wózku się trochę ruszał. A jak przyszedłem do domu i go odpakowałem w celu pokrojenia to odżył na maxa. I sam zabiłem go HUMANITARNIE. Czyli walnąłem młotkiem w głowę i odciąłem mu szybko głowę. A zabicie karpia według Carrefoura to tylko ogłuszenie. Pozdro dla wszystkich morderców ryb.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx1 
 • +2

  mag_gość

  22.12.2010, 18:51

  w Carrefour.... też tak dziś miałem - Karp nagle ożył w domu po rozpakowaniu ...i trzeba było skuteczną egzekucję przeprowadzić samemu ;)

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx9 
  +2

  Miotk

  22.12.2010, 20:45

  W temacie Humanitaryzmu dla Zwierząt wierszunio

  "Raz w rzeźni uprzejmie zapytano wieprza Jaka - jego zdaniem - śmierć byłaby najlepsza. -Chciałbym jeśli mam być szczery prąd na trzysta woltów i cztery ampery. A do tego problem spadłby mi już z głowy, gdyby był zmienny oraz trójfazowy. Dobrze - odrzekł rzeźnik tak jak wypadało Po czym wyrżną wieprza jesionową pałą."

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  przemas8989_gość

  08.07.2015, 17:20

  karp ożył 

  miałem to samo również po zakupie w Carrefour. karpia kupił tata i przyniósł do domu, niby nie żył bo nie szamotał się ani nie ruszał skrzelami więc wyjął go z siatki, włożył do zlewu i opłukał pod wodą. Nóż poszedł w ruch, brzuchal rozcięty karp już w środku pozbawiony swoich wnętrzności i nadal nic. Nagle bach! rzucił się, zaczął ruszać dość mocno skrzelami i "łapać powietrze" opłukaliśmy go i trzeba już dokończyć robotę, uciachaliśmy mu płetwy, ogon, oskrobaliśmy z łusek trochę "dogorywał" w zlewie i padł :P w dzwonki dał się już pokroić :D

  Cytuj
  IP: 178.42.xx3.xx3 
 • _gość

  22.12.2010, 13:05

  Pytanko mam

  Powiedz ANIMALSIE ile kasy dostaniesz z tej społecznej akcji . Jaką szkołę trzeba skończyć żeby ciągnąć kasę ze społecznych akcji .

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia